Zastosowanie samochodowej nawigacji GPS w praktyce śródlądowej na małym jachcie czyli czy warto zabierać GPS z samochodu wypływając w wakacyjny rejs...

Data dodania: 2009-04-21

Wyświetleń: 5045

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podstawowe pytanie - po co nawigacja GPS na śródlądziu? Szlaki sa niewielkie, zazwyczaj dobrze znane, do brzegu blisko. A jednak wiele osób korzysta z nawigacji satelitarnej na szlakach Wielkich Jezior Mazurskich czy innych akwenach śródlądowych.
Środowisko żeglarskie jest dość aktywne w internecie i bardzo chętnie uczestniczy we współtworzeniu map, locji czy innych potrzebnych informacji o użytkowanych akwenach. W takiej sytuacji zapis śladu szlaku czy oznaczenie pozycji napotkanych przeszkód przy pomocy GPSu jest rzeczą bardzo pomocną.

Jak GPS może więc przydać się nam na śródlądowym jachcie? Pomińmy profesjonalne systemy nawigacyjne stosowane w żegludze morskiej i skupmy się na tym co większość żeglarzy śródlądowych już posiada czyli na urządzeniu do nawigacji samochodowej. Przeciętny GPS, wyposażony np. w Automapę czy MapaMap z zablokowaną możliwością uruchamiania innych programów nie będzie nam zbytnio przydatny. Niektóre urządzenia (Navix, Manta, GoClever) pozwalają na obejście blokad lub jak pierwszy z wymienionych nie posiadają ich wogóle. Typowy program do nawigacji samochodowej na środku jeziora pozwoli co najwyżej na zapisanie aktualnej pozycji (czyli np. oznaczenie miejsca niebezpiecznego). Jednak po zainstalowaniu na naszej Mancie, Larku czy urządzeniu typu Navix oprogramowania pracującego na mapach rastrowych i wgraniu przygotowanych elektronicznych wersji map topograficznych nasz GPS nagle okaże się dużo bardziej przydatny. Chociażby bezpieczna żegluga pomiędzy kamieniami na Śniardwach czy unikanie mielizn poza szlakiem stanie się wtedy dużo prostsze.

Niestety, urządzenia o przekątnej ekranu 3,5" czy nawet niektóre o przekątnej 4,3" zamontowane w kabinie jachtu mogą być niezbyt czytelne z pozycji sternika. Najlepiej sprawdzą się wtedy urządzenia z dużymi ekranami 7 calowymi. Nie ma ich na rynku zbyt wiele ale można wymienić najpopularniejsze takie jak Navix 07, Navroad, Aristo Voyager, Clarion Max.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena