Sprawna nawigacja w terenie, to umiejętność nie do przecenienia. Jedną z gorszych rzeczy, które mogą Ci się przytrafić, to znaleźć się w nieznanym miejscu i mieć trudności w odnalezieniu drogi. 

Data dodania: 2011-02-15

Wyświetleń: 2003

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dla wprawnych podróżników nie stanowi to większego problemu. Szczegółowe mapy oraz kompas, to dla nich wystarczające narzędzia do nawigacji. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy za bardzo nie potrafimy wyczytać nic wartościowego z map, nie mówiąc już o wykorzystaniu razem z nimi map? Kilkanaście lat temu nie było żadnej alternatywy dla tradycyjnych przyrządów nawigacyjnych. Dziś już jest. I co ważne korzystanie z nich nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. W dzisiejszych czasach nawigację umożliwiają nam systemy pozycjonowania satelitarnego.

Celo użyłem liczby mnogiej pisząc o systemach pozycjonowania satelitarnego, bowiem mamy ich kilka. Z którego skorzystać. Obecnie tak naprawdę nie mamy jakiegoś dużego wyboru, mimo że systemów tego typu jest kilka. Tak naprawdę w nawigacji liczy się tylko jeden system, jest nim GPS. Jego największą zaletą jest zasięg. Obecnie ta amerykańska nawigacja pokrywa swoim zasięgiem niemal całą kulę ziemską. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie dużą konkurencją dla GPS będzie rosyjska nawigacja GLONASS. System ten już obecnie pokrywa obszar całej Rosji oraz krajów ościennych, a trzeba wspomnieć, że ten system ciągle jest rozwijany i ostatecznie ma pokryć swoim zasięgiem całą Ziemię. Bardzo dobrze zapowiada się, przynajmniej zapowiadał, europejski system Galileo. Jednak cięcia budżetowe spowodowały, że zakończenie prac nad nawigacją Galileo opóźniły się.

Pewnie zastanawiasz się co musisz zrobić, aby wyznaczać pozycję z nawigacją satelitarną. Systemy te są całkowicie darmowe. Nie musisz uiścić żadnych opłat, aby korzystać z tego typu systemów. Jedyne co będzie Ci potrzebne, to niewielki odbiornik radiowy – oczywiście dostosowany do odbioru fal radiowych zgodnych z częstotliwością emitowaną przez satelity nawigacyjne. Odbiorniki te nie są relatywnie drogie. Podstawowe urządzenie tego typu to wydatek rzędu kilkuset złotych. Musimy oczywiście doliczyć do tego koszty oprogramowania z mapami cyfrowymi. Jednak i w tym przypadku koszty te nie będą duże. Poza tym na rynku istnieje również wiele map darmowych. Parametry takich map odbiegają jednak od tych map płatnych.

Być może zastanawiasz się gdzie możesz taką nawigację wykorzystać. Prawda jest tak, że właściwie to trudno jest wymienić wszystkie obszary, w których wykorzystujemy systemy pozycjonowania satelitarnego. Te najbardziej powszechne to chociażby turystyka piesza. W tego typu zastosowaniach systemy pozycjonowania sprawdzają się wręcz fenomenalnie. Wystarczy, że spojrzymy na wyświetlacz naszej nawigacji i już wiemy gdzie aktualnie się znajdujemy. Ponadto bardzo powszechnym zastosowaniem tego typu systemów jest transport drogowy. Tutaj bardzo dobrze sprawdzają się systemy zarządzania flotą. Wiele innych specjalistycznych wykorzystań tego typu systemów to: geodezja, geologia, lotnictwo, wojsko oraz archeologia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena