Wiek XXI to okres w którym możemy swobodnie korzystać z technologii jeszcze kilkanaście lat temu dostępnych tylko dla wojska lub uprawnionych organizacji. Nikt w tamtym okresie nie domyślał się, że niebawem ogólnie dostępna będzie technologia identyfikacji punktu z wykorzystaniem satelitów GPS.

Data dodania: 2011-07-18

Wyświetleń: 2259

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Początkowo dostępny jedynie dla zamożnych użytkowników, teraz może być zakupiony przez każdego, w dostępnej cenie i użytkowany na co dzień. System nawigacyjny GPS w znacznym stopniu ułatwił poruszanie się, zwłaszcza po terenach wcześniej nie znanych podróżującemu.

Wszystko zaczęło się w latach 70 zeszłego stulecia, kiedy to stworzony został system NAVSTAR GPS. Była to nazwa pierwszej wersji popularnych dzisiaj nawigacji GPS. Następnie przez 30 lat pracowano nad tą technologią wciąż ją rozwijając. Początkowo wykorzystywana jedynie w  wojsku, później również przez osoby prywatne - jednak z pewnymi ograniczeniami. W roku 2000 zostały zdjęte ograniczenia stosowane w nawigacjach i możliwe było korzystanie z tej technologii. Użytkownicy nie posiadali jednak jeszcze tak dokładnych odbiorników GPS jak wojsko USA, ale i tak pozwalały one dość dokładnie określić pozycję w jakiej się znajdował odbiornik GPS. Zasada działania nawigacji GPS skupia się na trzech podstawowych elementach:

- 32 satelitach kosmicznych znajdujących się 20 tyś kilometrów nad Ziemią,

- 12 stacji nadzoru znajdujących się na różnych kontynentach,

- stacji głównej znajdującej się w Colorado Springs.

Elementy te działają non stop aby dostarczać informacje odbiornikom różnego rodzaju. Aby polepszyć dokładność wskaźników GPS już w poprzednim stuleciu stosowano wspomaganie nazywane DGPS które pozwalały w oparciu o naziemne stacje rozpoznać błąd i określić dokładniej niż sam GPS położenie odbiornika. Systemy z dodatkowym elementem wskazującym były nie dużo droższe od zwykłych odbiorników GPS, jednak potrafiły dokładniej wskazać pozycję. GPS posiadają konkurentów, można spotkać się z rosyjskim systemem GLONASS i europejskim GALILEO, są one jednak mniej popularne niż amerykański produkt. Rynek cały czas jest kuszony wzbogacany coraz to nowszymi odbiornikami GPS.

Dokonując wyboru, możemy kierować się ceną i kupić odbiornik już za kilkaset złotych, lub jakością, jednak wtedy odbiornik jest trochę droższy. Wszystko zależy od tego jak precyzyjnego urządzenia potrzebujemy i ile jesteśmy w stanie za taki odbiornik zapłacić. Rosnąca popularność powoduje rozwój tej technologii, co pozwoli nam w niedalekiej przyszłości korzystać z jeszcze lepszych urządzeń za korzystniejszą cenę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena