Overclocking jest techniką  stosowana przez wielu użytkowników komputerów PC. Daje ona możliwość zwiększenia prędkości taktowania procesora i nic nas nie kosztuje. Sposobów na pokręcanie naszego procesora jest wiele.

Data dodania: 2011-07-03

Wyświetleń: 2084

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najprostszy to zmiana napięcia procesora w BIOS-ie, które pływa na prędkość pracy naszego procesora. Co jednak zrobić gdy ten sposób jest niemożliwy do zrealizowania? Rozwiązanie opisane w tym artykule jest dość ryzykowne ale skuteczne. Powinno być wykonane przez osobę posiadającą doświadczenie przy procesorach.

Użytkownicy często próbują wycisnąć ze swoich procesorów jak najwięcej, tak jest też w przypadku procesorów Athlon z  serii Thunderbird jak i Duron Spitfire, w których zablokowano mnożniki. Mimo to spotkać można egzemplarze które w swojej architekturze połączone są mostkami L1, co daje nam możliwość podkręcenia naszego procesora. Jak się okazuje, za ustawienie mnożnika w procesorach AMD odpowiada mostek L1. Jeżeli mostki te są ze sobą połączone mamy możliwość zmiany taktowania procesora poprzez ustawienia w BIOS-ie, zworki lub  DIP Switchów.

W przypadku gdy nasz procesor nie posiada połączonych ze sobą mostków L1 należy wyjąć procesor z płyty głównej, wyczyścić go w miejscu gdzie znajduje się połączenie mostków L1 najlepiej za pomocą spirytusu i połączyć odpowiednie piny tych mostków za pomocą np. ołówka grafitowego. Dlaczego akurat ołówek? Dlatego że zawiera grafit który przewodzi prąd.

Następny etap to testy prędkości taktowania i stopniowe zwiększać napięcie na szynie FSB. Jeżeli nasz procesor będzie pracował z coraz większą prędkością oznaczać to będzie że odnieśliśmy sukces. Warto przypomnieć, że Athlony słabo pracują przy napięciu 1.75v. Lepiej jest delikatnie zwiększać napięcie pracy procesora i dzięki temu poprawiać jego osiągi. Pamiętajmy tylko o tym żeby nie przesadzić bo może się to źle skończyć!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena