Urządzenia UTM pozwalają na zapewnienie bardzo wysokiego bezpieczeństwa firmowych danych. Sprzedaż tych urządzeń w ostatnim czasie zdecydowanie wzrasta. Dzieje się tak, ponieważ administratorowi sieci znacznie łatwiej jest zarządzać zintegrowanym urządzeniem.

Data dodania: 2008-09-03

Wyświetleń: 3333

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Urządzenia UTM to zintegrowane mechanizmy pozwalające zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa firmowej sieci komputerowej. Jest to doskonałe rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które z miesiąca na miesiąc wzbudza coraz większe zainteresowanie administratorów firmowych sieci komputerowych.
Urządzenia UTM można porównać do biurowych urządzeń wielofunkcyjnych, które posiadają funkcje drukowania, skanowania, wysyłania i odbierania faksu. Nowoczesne urządzenia UTM posiadają zaporę firewall, system wykrywania i blokowania włamań IPS), serwer VPN, system antywirusowy, system antyspamowy oraz filtr URL. Do światowych liderów producentów urządzeń UTM można zaliczyć firmy takie jak Fortinet, Cisco, Crossbeam, Juniper, SonicWall oraz Netasq.
Jakie są zalety korzystania z urządzeń UTM? Na pewno zakup, instalacja, konfiguracja oraz zarządzanie wieloma urządzeniami różnych producentów jest bardziej czasochłonne, co równoznaczne jest ze wzrostem kosztów na zakup i obsługę takiego sprzętu. Kupując urządzenie UTM wystarczy tylko raz przeszkolić administratorów sieci z obsługi takiego urządzenia, a także raz wdrożyć takie urządzenie oraz zakupić lub wznowić jeden serwis. Kolejną zaletą zintegrowanych urządzeń jest mniejszy pobór mocy oraz niewielkie wymiary.
Wzrost zainteresowania administratorów urządzeniami UTM związany jest z rosnącą świadomością o zagrożeniach związanymi z atakami na firmową sieć komputerową. Właściciele firm zaczynają zdawać sobie sprawę, że informacja zgromadzona na dyskach twardych jest najcenniejszym zasobem każdej firmy.
Pomimo, że urządzenia UTM są zintegrowanymi urządzeniami, ich budowa oparta jest na modułach, co umożliwia rozszerzanie ich funkcjonalności. Dla przykładu urządzenie NETASQ w standardzie wyposażone jest w skaner Clam AV. Jednak istnieje możliwość zamiany programu Clam AV na Kaspersky Anti-Virus. Dodatkowo wszystkie modele NETASQ przeznaczone są dla nielimitowanej ilości użytkowników, a dobór modelu dokonywany jest w oparciu o przepustowość sieci firmowej i ilości obsługiwanych sesji równoległych.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena