W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o cyberprzestępczości i konieczności edukacji na temat cyberbezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że praktycznie każdy obszar naszego codziennego życia znajduje alternatywę w wirtualnej rzeczywistości. Osoby nieświadome zagrożeń, jakie mogą je spotkać w sieci, są bardzo łatwym celem hakerów i naciągaczy. Da się jednak tego uniknąć, a rozwiązanie jest dość proste - inwestycja w tzw. VPN. 

 

Data dodania: 2022-04-19

Wyświetleń: 313

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czemu VPN jest aż tak ważny i dlaczego powinieneś z niego korzystać?

Co to jest VPN?

VPN to Virtual Private Network, czyli wirtualna sieć prywatna. Jej głównym założeniem jest dostarczenie odbiorcom sieci, w której będą mogli czuć się anonimowo i bezpiecznie. Ma się to tyczyć nie tylko rozmów prowadzonych ma mailu czy przesyłanych pomiędzy dyskami plików. Mowa również o zabezpieczeniu kart kredytowych, haseł do logowania i wrażliwych danych osobowych. 

Zdecydowana większość osób korzysta bowiem albo z darmowych sieci Wi-Fi dostępnych m.in. w restauracjach, kawiarniach czy na dworcach lub z renomowanych źródeł, jakimi są dostawcy Internetu. Niestety, oba te rozwiązania nie są w 100% bezpieczne. W przypadku Wi-Fi nie mamy żadnej pewności, co do tego, gdzie lądują przesyłane dane. Nie wiemy też, kto aktualnie jest do tej sieci podłączony. W drugim przypadku - dane są kierowane na serwery DNS, ale zanim tam dotrą wędrują przez jeszcze kilka miejsc, w których mogą zostać przechwycone. Otwarta struktura tych sieci powoduje, że nasza prywatność i anonimowość są poważnie zagrożone.

Aby w pełni cieszyć się Internetem, należy zainwestować w VPN. Dlaczego? Przede wszystkim po to, aby ustrzec się wykradzenia danych osobowych. Mowa o numerze PESEL, naszych konwersacjach, hasłach itd. VPN jako wirtualna sieć prywatna stanowi odrębną strukturę, do której dostęp jest ograniczony, a dane moderowane i szyfrowane. W konsekwencji, nikt z zewnątrz nie dostanie się do naszych plików, rozmów i informacji na nasz temat. 

Jest to kluczowe zarówno z perspektywy rodzica, który obawia się o prywatność swojego dziecka w sieci, jak i przedsiębiorców, którzy boją się, że ich strategiczne dane firmowe lub bazy klientów zostaną wykradzione i użyte przeciwko nim. W przypadku sklepów online sytuacja jest jeszcze trudniejsza, bo każdy wyciek danych będzie potężnie uderzać w wiarygodność firmy. 

VPN ominie cenzurę

Dzięki VPN zyskujesz oprócz prywatność i anonimowości w sieci jeszcze jedną kluczową rzecz. Od tej pory możesz bowiem podłączyć się pod serwery np. z USA i korzystać z ofert niedostępnych w Polsce. Mowa m.in. o platformach streamingowych, gdzie obejrzysz seriale i filmy, których jeszcze w tradycyjny sposób nie obejrzysz. 

Co więcej, pozwoli ci to również ominąć cenzurę i trafić do treści, które w normalnej sieci byłby nieosiągalne. Za to wszystko płacisz przysłowiowe grosze, a zyskujesz komfort, bezpieczeństwo i liczne bonusy. 

VPN dla graczy

Nawet gracze skorzystają na usłudze VPN. Rozgrywki sieciowe oprócz tradycyjnego multiplayera oferowały często również połączenie LAN, czyli poprzez sieć lokalną. Dzięki temu wspólni znajomi mogli dołączać do wybranych gier i cieszyć się wspólną zabawą. Nie było to jednak możliwe w przypadku “znajomych z Internetu”. VPN pozwala jednak oszukanie komputera, by ten widział obu graczy jako podłączonych do jednej sieci. Proste i skuteczne! Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena