Obecnie możemy oglądać w jaki sposób następuje rozwój sposobów komunikowania się między ludźmi, komputery sprawiają iż tłumaczenia stają się zbędne, a my jesteśmy rozumiani przez innych nie znając żadnego innego języka, jak może to wyglądać w przyszłości?

Data dodania: 2010-05-12

Wyświetleń: 7865

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 14

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

12 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ewolucja komunikacji.

Warto prześledzić proces ewoluowania systemów komunikacji który co może pomóc w wysuwaniu kolejnych przypuszczeń wyraźnie daje nam do zrozumienia o tym że przyśpiesza ewolucji w tempie jednostajnie przyśpieszonym, oczywiście niedokładnie lecz bardzo łatwo można zauważyć fakt iż coraz bardziej istotne zmiany w zakresie komunikacji między ludzkiej zachodzą w coraz mniejszych odstępach czasowych co pozwala nam przypuszczać iż tendencja ta może się utrzymać, a nawet przyśpieszyć jeszcze bardziej.

Wiadomo iż pierwszym etapem komunikowania się na dalsze odległości niż krótkie był krzyk który nikomu z nas nie jest obcy, można go zasłyszeć od Krakowa po Chiny i w każdym zakątku świata ponieważ obowiązuje on również obecnie, dlatego też uważamy że omawiani go jest całkowicie zbędne i niczemu nie zaszkodzi pominięcie go w dalszej części naszego artykułu.

-Sygnały dźwiękowe.

Mowa tu o wszelkiego rodzaju rogach oraz trąbach które używane były do dawania sygnałów dźwiękowych, w zależności od regionu oraz specyfikacji ludności różne dźwięki mogły mieć różne znaczenia. Używane we wszystkich zakątkach świata, również Kraków słynie z tego iż przez bardzo długi okres czasu korzystał z tego systemu komunikacji w celu ostrzegania przez zbliżającym się wrogiem, obecnie w Krakowie co godzinę z okna wieży mariackiej rozbrzmiewa hejnał który urywa się w pewnym momencie.

-Znaki Dymne.

 Ich popularyzację zawdzięczamy przede wszystkim bajkom oraz filmom w których przedstawiano sposoby życia oraz komunikowania się Indian, pozwalają na dość duże odległości (do kilkunastu kilometrów) nieść ze sobą informacje, ich negatywną stroną jest brak jakiejkolwiek dyskrecji, o ile wcześniej nie umówimy się z kimś i nie będziemy nadawać szyfrem wiadomość może być prosta do odczytania dla ludzi w zasięgu kilkunastu kilometrów. Aby rozpalić ognisko potrzeba było dużo czasu podczas gdy na przykład w czasie ataku wroga nie było możliwości oddania się tej niezwykle skomplikowanej czynności.

-Kurierzy.

Zasada ich działania była prosta jednak przez wiele wieków nie byli tak skuteczni jak obecnie, dopiero wprowadzenie systemu pocztowego kiedy to posłańcy przekazywali sobie przesyłki i odpoczywali w specjalnych bazach usprawniło działanie tego sektora kilkukrotnie przyśpieszając okres czasu jaki trzeba było przetrwać by doczekać się swojej przesyłki.

-Gołębie pocztowe.

Gołębie pocztowe oraz wszelkie tego typu ptactwo wykorzystywane do przenoszenia informacji (na przykład synogarlice) pozwalało na dyskretniejszą komunikację na dużo dalszych odległościach, oczywiście gołębie które nie słyną ze swej inteligencji często błądziły lub przekazywały przesyłkę pod błędny adres, prawdopodobnie gołębie mają dużo większy związek z Krakowem niż ludziom wydaje się obecnie, przemawiają za tym dość ciekawe tłumaczenia.
Kraków
jako główna aglomeracja w Polsce był również centrum pocztowym przesyłu informacji, prawdopodobnie to zaważyło nad tym iż populacja gołębi mogła na stałe osiedlić się w Krakowie, dzisiejsze gołębie z Krakowskiego rynku prawdopodobnie są jedynie potomkami powstałymi na wskutek wymieszania się gołębi pocztowych oraz dzikiego ptactwa, tłumaczyło by to również ufność Krakowskich gołębi wobec ludzi.

-Telegramy.

Wraz z odkryciem prądu po za komunikacją sygnałami świetlnymi jak w przypadku latarni morskich wprowadzono kolejny rewolucyjny wynalazek jakim był telegram, pozwalał on na przesyłanie pojedyńczych impulsów elektrycznych i zamianę ich na energie kinetyczną która sprawiała iż specjalny młoteczek stukał wydając dźwięk, wtedy też zaczęty wykorzystywać spopularyzowany dzisiaj alfabet Braille'a, następnie telegram zmodyfikowana tak iż zamiast dźwięków pozostawiał on odbicia uderzeń na kartce papieru co pozwalało na zachowanie wiadomości.

-Telefony stacjonarne.

Pierwsze telefony stacjonarne wcale dużo nie różniły się od obecnych, aparaty nie uległy specjalnej zmianie, są jednak gorsze jakościowo chociaż bardziej zaawansowane technologicznie. Różniły się jednak sposobem łączenia, w zamierzchłych czasach aby wykonać do kogoś telefon musiałeś wpierw dodzwonić się do centrum telefonicznego w którym  znajdowały się zakończenia kabli od wielu różnych aparatów, następnie operatorka po zasłyszeniu naszej prośby przełączała nasze połączenie łącząc je po prostu za pomocą kabla z linią innego aparatu telefonicznego.

-Radio

Rozmowy radiowe były skomplikowane i wymagały specjalistycznej aparatury jednak to właśnie odkrycie przez Nikola Teslę fal radiowych rzutowało na zmianę w sposobach późniejszej komunikacji, obecnie fale radiowe emitowane są non stop z wielu różnych źródłem i całkowicie wypełniają przestrzeń w okół nas oraz przez nas przepływają.

-Telefony komórkowe.

Co prawda pierwszy telefon komórkowy różnił się możliwościami oraz rozmiarem od obecnych lecz działał mniej więcej na tej samej zasadzie, telefon za pomocą fal radiowych łączył się z nadajnikiem który ma dużo większą moc nadawczą od samego telefonu, nadajnik następnie przekazuje wzmocnione połączenie do nadajnika znajdującego się w pobliżu osoby do której wykonujemy połączenie, by następnie ta przekazała je do naszego rozmówcy. Obecnie dla lepszego efektu korzysta się również z pomocy satelit okołoziemskich., w pierwszym telefonach istniał również nieznany współczesnej młodzieży problem, otóż w trakcie prowadzenia rozmowy niemożna się było normalnie przemieszczać ponieważ jeśli straciliśmy zasięg z nadajnika który był używany do przekazywania sygnału traciliśmy połączenie, a nie jak w czasach dzisiejszych telefon przełącza się nad inny bliższy nadajnik.

-Internet.

Internet niesie za sobą wszystkie plusy wyżej wymienionych systemów komunikowania się ludzi toteż możemy liczyć na szybkość komunikacji z prędkością światła, dyskrecję jaką zapewniały przesyłki listowe, zasięg do najdalszych zakątków świata, niską cenę lub jej całkowity brak za wysłanie informacji oraz mobilność. Dodatkowo Internet okazał się pierwszym medium całkowicie interaktywnym które kształtowane jest bezpośrednio przez użytkowników, nie jak telewizja gdzie widzowie od początku do końca pozostają bierni. Internet stał się miejscem w którym możemy zetknąć się z większą częścią wiedzy posiadanej przez ludzkość, od informacji na tematy medyczne po techniki seksualne, równocześnie zastąpił telewizję, gazety, encyklopedię, kino, książkę telefoniczną, a nawet prawdziwe sklepy. Jeśli bylibyśmy mieszkańcami Krakowa i potrzebowali skorzystać z pomocy lekarskiej nie musimy już szukać adresów po książkach telefonicznych które nie zawsze są pod ręką lecz wygodnie siedząc przed komputerem możemy wpisać słowa centrum medyczne Kraków by zaraz przed nami ukazała się lista stron z interesującymi nas informacjami, również zakupy można prowadzić drogą Internetową. Życie towarzyskie w pewnym stopniu u wielu ludzi również zostało zastąpione tym Internetowym kiedy to nie mamy bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, w Stanach Zjednoczonych co ósme małżeństwo zawarte w 2009 roku poznało się za pomocą Internetu.

Dziękuję.

Licencja: Creative Commons
12 Ocena