Nowoczesne technologie mają coraz większy wpływ na każdy właściwie aspekt naszego życia codziennego. Doskonały przykład stanowić mogą wirtualna i rozszerzona rzeczywistość – dwie bardzo zaawansowane technologie, które stworzone zostały na potrzeby gier i rozrywki, a obecnie sprawdzają się również w wielu innych obszarach.

Data dodania: 2021-08-02

Wyświetleń: 553

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w grach wideo

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość - różnice

Mniej i bardziej doświadczeni gracze chętnie korzystają z nowoczesnych technologii, żeby poprawić wrażenia z gry. Kupują wysokiej jakości sprzęt, instalują usługi typu VPN w celu poprawienia jakości połączenia, korzystają z coraz popularniejszego streamingu gier wideo. Również twórcy prześcigają się we wprowadzaniu coraz bardziej ambitnych innowacji, takich jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość.

Rzeczywistość rozszerzona (z angielskiego Augmented reality, AR) wzbogaca rzeczywistość o treści cyfrowe. Dodaje cyfrowe obrazy do rzeczywistego otoczenia za pomocą systemu nakładania, który łączy rzeczywisty obraz z elementami generowanymi przez oprogramowanie za pośrednictwem ekranu smartfona, tabletu czy specjalnie zaprojektowanych dla tego typu technologii okularów

Gry, takie jak Pokemon Go, wykorzystują kamerkę do zbierania informacji wizualnych o otaczającym środowisku, a następnie obiektyw kadruje prawdziwe elementy, a oprogramowanie AR rozpoznaje je i zwraca nałożoną przez system treść. Podobnie działa na przykład aplikacja Ikei Place, która pozwala ocenić jak meble wyglądałyby w domach użytkowników przed ich zakupem.

Rzeczywistość wirtualna (Virtual reality, VR) zanurza użytkownika w otoczeniu całkowicie oddzielonym od prawdziwego świata, może przemieszczać się z widokiem rozglądając się we wszystkich kierunkach. To, co widzi, jest całkowicie wynikiem oprogramowania, które pokazuje otoczenie wymodelowane w grafice 3D lub rzeczywiste odtworzone za pomocą specjalnych kamer 360.

Przykłady gier wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość

Jednym z najpopularniejszych przykładów wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości jest Pokemon Go, która w 2017 roku pobiła wszelkie rekordy popularności. Po zainstalowaniu aplikacji i włączeniu kamerki na ekranie smartfona można oglądać prawdziwy obraz otoczenia, w którym pojawiają się pokemony. Trzeba je następnie złapać i wytrenować, aby móc stoczyć pojedynek z innymi trenerami. Gracze do tej pory organizują liczne spotkania, podczas których można wymieniać się pokemonami albo złapać wyjątkowo rzadkie okazy.

Na podobnej zasadzie działa gra Harry Potter: Wizards Unite, stworzona przez tego samego producenta AR studia Niantic. Fabuła polega na znalezieniu zgubionych przez Ministerstwo Magii elementów magicznych, które w wyniku kataklizmu przesiąkneły do naszego niemagicznego świata. Gracz rozpoczyna przygodę jako początkujący członek grupy Sił Specjalnych Kodeksu Tajności i w miarę likwidowania zaklęciami fantastycznych bestii, upiorów i magicznych obiektów ze świata mugoli zdobywa punkty doświadczenia.

Jurassic World Alive to gra działająca na podobnych zasadach jak Pokemon Go, z tym że zamiast szukać pokemonów, to dinozaury mogą znaleźć gracza, który musi wówczas takiego dinozaura upolować. Użytkownik staje się członkiem organizacji DPG (Dinosaur Protection Group), która stara się uratować te istoty przed ponownym wymarciem. Aplikacja daje narzędzia, takie jak drony, służące do polowania i pobierania próbek krwi, z których powstają rasy hybrydowe. Wykorzystanie dronów oznacza, że w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych gier, gracz nie musi opuszczać domu. Celem jest stworzenie własnej armii dinozaurów, która będzie w stanie pokonać armie innych graczy.

Najnowsza propozycja, dostępna od zeszłego tygodnia to Wiedźmin : Pogromca Potworów. Celem gracza jest wytropienie potworów i ich wyeliminowanie. Po drodze trzeba zbierać oręże i warzyć potężne eliksiry, które pomogą ulepszać ekwipunek potrzebny do schwytania monstrum. Aplikacja pozwala na wykorzystanie takich czynników, jak rzeczywista pogoda i pora dnia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena