W Polsce pozostawienie otwartego auta z kluczykiem w stacyjce to nadal czyn wysokiego ryzyka. Nic dziwnego, że wymyślane są coraz nowocześniejsze sposoby ochrony samochodu przed niechcianymi “gośćmi”. Oto najpopularniejsze z nich.

Data dodania: 2015-03-13

Wyświetleń: 1053

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Blokada kierownicy

Co prawda minęły już czasy, gdy prawie każdy samochód posiadał “laskę” na kierownicy - złodzieje bardzo szybko zaczęli sobie z nią radzić - ale blokady istnieją nadal. Obecnie są one schowane na stałe pod kolumną kierowniczą, a dołączony do nich kluczyk pozwala unieruchomić koło w jednej pozycji. Obejście takiej blokady kosztuje złodzieja o wiele więcej umiejętności i cennego czasu. Oprócz blokad kierownicy dostępne są także urządzenia blokujące skrzynię biegów.

Autoalarm to nie wszystko

Powszechnie stosowane systemy alarmowe są skuteczne, ale tylko przez jakiś czas. Dlaczego? Z tego powodu, że złodzieje nieustannie szkolą się w łamaniu zabezpieczeń. Gdy alarm jest zamontowany w większości samochodów, mogą się do tej wiekszości łatwo dostać. Dlatego oprócz alarmu warto zaiwestować w dodatkowe zabezpieczenia, takie jak ukryte przyciski czy immobiliser. Przełącznik, zamontowany w miejscu znanym tylko właścicielowi auta, odcina zapłon. Na podobnej zasadzie działa immobiliser. W trakcie jazdy, po pewnym czasie, wymagane jest wciśnięcie ukrytego przycisku. Jeśli kierowca tego nie zrobi, silnik się wyłącza i uruchamiany jest sygnał dźwiękowy.

Lokalizator GPS

Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem jest coraz powszechniejsza lokalizacja pojazdów. W samochodzie umieszcza się niewielki nadajnik, dzięki któremu można sprawdzać położenie auta za pomocą komputera. Co prawda złodzieje posiadają urządzenia zagłuszające sygnał GPS, ale na rynku dostępnych jest coraz więcej nadajników w wersji z autozagłuszaczem tychże urządzeń. W przypadku prób zagłuszenia sygnału właściciel auta dostaje SMS-owe powiadomienie. Można również spotkać nadajniki z mikrofonem rejestrującym rozmowy we wnętrzu samochodu, a także ustalić własny obszar na mapie - po jego przekroczeniu automatycznie włącza się alarm.

Oczywiście, jeśli nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, żadna elektronika nie uchroni nas przed kradzieżą. Dlatego pamiętajmy, żeby parkować w uczęszczanych miejscach lub na strzeżonych parkingach. Cenne rzeczy zabierajmy ze sobą lub ukrywajmy w schowku, a także nie zostawiajmy otwartego auta, gdy wyskakujemy “na chwilkę” do sklepu. Dla złodzieja to mnóstwo czasu na reakcję.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena