Czym jest ERP? Co możemy dzięki nim zyskać? Jakie systemy klasy ERP mamy w Polsce? 

Data dodania: 2016-05-20

Wyświetleń: 746

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena
Pobierz artykul

Licencja: Creative Commons

Systemy ERP w Polsce

Zarządzanie nowoczesnym przedsiębiorstwem to niezwykle skomplikowany proces, który od decydentów wymaga użycia zaawansowanych narzędzi analitycznych i planistycznych. Stale rosnąca popularność systemów ERP, w tym kontekście, nie jest zatem niczym dziwnym.   Ze zintegrowanych systemów informatycznych korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa, technologia ta jest coraz częściej wdrażana także w średnich i małych firmach. Dostawcy ERP muszą zatem odpowiadać na coraz szersze spektrum potrzeb.                                   

                                                                                                                                                   

Systemy ERP – co to takiego?                                                                                     Pod pojęciem ERP kryje się system do planowania zasobów przedsiębiorstwa, składający się z wielu modułów i aplikacji. Cechą charakterystyczną dla tej klasy systemów pozostaje wspólna baza danych, z której korzystają wszystkie ich części składowe, czyli wspomniane wyżej aplikacje i moduły. Dzięki temu każda sekcja przedsiębiorstwa zawsze dysponuje aktualnymi danymi, co pozwala na znaczące skrócenie procesów planowania, analizy i zarządzania.   

 

Systemy ERP w Polsce                                                                                                       

W dobie rozwijającej się gospodarki, trudno jest wyobrazić sobie zarządzanie firmą bez znaczącego udziału systemów informatycznych. Dane statystyczne dowodzą, że wielkie przedsiębiorstwa wciąż pozostają głównymi, jednak nie jedynymi odbiorcami tej technologii. Z dobrodziejstw zaawansowanych systemów do planowania zasobów przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają także mniejsze podmioty gospodarcze. Takie działanie przynosi znaczące korzyści, nie tylko w perspektywie długoterminowej, ale i krótkoterminowej. Wdrożenie systemu klasy ERP jest bowiem znacznie tańsze od opracowania dedykowanej sieci informatycznej. Potwierdza to sytuacja rynkowa – dostawcy ERP w Polsce oferują coraz więcej narzędzi, dedykowanych dla różnych odbiorców.                                                                                                                                                                                                                                                          

Licencja: Creative Commons