Jakich materiałów budowlanych należy używać, aby dom był bezpieczeny, ekologiczny? Zapoznan się z poniższym artykułem i nie popełniaj już więcej błędów. 

Data dodania: 2015-09-26

Wyświetleń: 955

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpieczny dom - jakich materiałów budowlanych używać?

Gdy budujemy dom, chcemy, by był przyjazny dla jego mieszkańców oraz bezpieczny. Niektóre obecnie używane materiały mogą powodować alergie lub choroby, więc warto być rozważnym w trakcie zakupów. Oto kilka rad, jakie bezpieczne i tanie materiały budowlane wybrać do budowy i wykończenia domu.

Naturalne materiały

Zwykle za choroby i alergie w domu odpowiedzialne są sztuczne materiały. W składzie mają bowiem rozpuszczalniki, które mogą ulatniać się przez długi czas. W efekcie nasze śluzówki są podrażnione, a my odczuwamy wzmożone reakcje alergiczne lub często chorujemy.

Aby tego uniknąć, warto wybierać naturalne materiały budowlane. Jeśli dopiero budujemy dom albo urządzamy mieszkanie, nie będzie to trudne. W innym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest gruntowny remont lub stopniowa wymiana sztucznych tworzyw.

Zdrowa podłoga

Materiały wykończenia podłóg, które warto zastosować, to drewno, sizal, korek, ceramika, kamień i linoleum. Zadbajmy o to, by nie były lakierowane lub farbowane - takie zabezpieczenie generuje szkodliwe związki w powietrzu. Jak zatem chronić podłogi? Wybierajmy równie skuteczny wosk i olej żywiczny.

Jeśli chodzi o wykładzinę, podstawową zasadą jest położenie pod nią warstwy kauczuku naturalnego. Dzięki temu unikniemy rozpowszechnionej, ale niezdrowej sztucznej gąbki.

Bezpieczne ściany

Popularne tapety nie są całkowicie bezpieczne ze względu na chemiczny klej używany do ich zamocowania na ścianie. Wystarczy jednak zastąpić go naturalnym olejem żywicznym, a pozbędziemy się problemu. Tego samego “impregnatu” warto użyć do boazerii, która we wnętrzach nie potrzebuje dodatkowej ochrony.

Nieszkodliwe ciepło

Aby w miesiącach jesiennych i zimowych utrzymać ciepło w domu, często używamy materiałów izolacyjnych. Dobrze będzie w tym miejscu przyjrzeć się, czy nasza izolacja jest bezpieczna dla zdrowia. Eksperci rekomendują założenie płyt budowlanych wykonanych z wełny drzewnej, klejonych za pomocą magnezu, gipsu lub cementu. Świetnym rozwiązaniem jest także korek.

A co z lakierami?

Niestety, nieszkodliwych lakierów nikt jeszcze nie wyprodukował. Jedynym rozwiązaniem jest noszenie w czasie pracy maseczek ochronnych, a następnie dokładne wywietrzenie pomieszczenia. Dla naszego zdrowia warto jeszcze przez długi czas po zakończeniu malowania przebywać na zewnątrz.

Licencja: Creative Commons