Istnieje surowiec naturalny, który jest bogactwem narodowym Portugalii oraz jest jest pozyskiwany z odnawialnego źródła w sposób zrównoważony bez szkody dla środowiska. Poznaj materiał, który został okrzyknięty materiałem przyszłościowym i dokonuje rewolucji zarówno w przemyśle jak i w świecie mody. Czytaj dalej aby dowiedzieć się więcj!

Data dodania: 2021-11-05

Wyświetleń: 682

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Materiał przyszłościowy, który powoli podbija świat - poznaj korek portugalski!

 Materiał przyszłościowy, który powoli podbija świat - poznaj korek portugalski!

W dzisiejszych czasach, żyjemy coraz bardziej świadomie oraz coraz większą uwagę przykładamy do naszego stylu życia i codziennych wyborów. Ekologia i ochrona środowiska grają coraz większą rolę w naszych codziennych aktywnościch. Na półkach w sklepach pojawia się coraz więcej produktów oznaczonych etykietą eko, wykonanych z naturalnych składników, przyjaznych środowisku. Coraz większą rolę gra proces produkcji oraz jego wpływ na naszą planetę. Chętnie sięgamy po produkty wykonane w sposób etyczny oraz zrównoważony.

Jednym z mało jezcze znanych materiałów, który przez swoje niesamowite właściwości znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również i w modzie jest korek. Z korka powstają izolacje, podłogi, piłki, batuty oraz galanteria taka jak torebki, portfele, bizuteria a nawet parasole.

Korek zaczyna być doceniany jako eko rozwiązanie przez coraz więcej form. W lipcu 2021 roku Google wyposażyła swój sklep w Nowym Jorku w meble oraz dekoracje zrobione z tego  świetnego surowca i okrzyknęła go materiałem przyszłościowym.

W jaki sposób powstaje korek?

Korek jest wytwarzany z kory dębów korkowych głównie na terenie Portugalii i Hiszpanii. Zbieranie kory nie niszczy drzew, a także nie wymaga ich ścinania, co pozwala im na regenerację w celu ponownego okorowania. Odrastanie kory zajmuje drzewom około dziewięciu lat, po czym ponownie nadają się one do obróbki co czyni korek materiałem odnawialnym.

Po zbiorach korek poddawany jest obróbce cieplnej a po odpowiednim czasie  przetwarzany  jest na produkty, które widzimy na półkach sklepowych - meble, podłogi, segregatory, buty, plecaki, maty do jogi, podstawki itp. Możliwości korka są nieograniczone, ponieważ jest naturalnie nieprzepuszczalny, trwały i izolujący, dzięki czemu nadaje się do wielu zastosowań. Może być nawet używany do konstruowania budynków.

Ponadto z korka tworzy się tkaniny korkowe, z których potem szyje się niesamowite akcesoria - korkowe torby, torebki, portfele i wiele innych. Produkty korkowe są wegańskie, wodoodporne, wytrzymałe, nie uczulają i są bardzo przyjemne w dotyku.

Jak widzimy korek jest świetną alternatywną do materiałow, których proces pozyskania nie jest tak ekologiczny. Możemy śmiało kupować korkowe produkty jeżeli chcemy żyć w sposób ekologiczny organiczając negatywny wpływ naszych wyborów na naszą planetę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena