Powody emigracji
Najczęstszą przyczyną wyjazdów za granicę jest chęć zarobku. W Polsce stopa bezrobocia utrzymuje się ciągle na wysokim poziomie, a oferty pracy są mało satysfakcjonujące. Praca w innym kraju jawi nam się jako bardziej atrakcyjna, mamy nadzieję na wyższe wynagrodzenie oraz prestiż.
Oprócz chęci zdobycia pracy wyjeżdżamy też na studia zagraniczne, ze względu na rodzinę lub drugą połówkę. Najczęściej jednak jako powód długotrwałej emigracji pojawia się pragnienie zyskania dobrze płatnej pracy.
Kto wyjeżdża?
Wbrew pozorom, największa grupa wyjeżdżających “za chlebem” to nie świeżo upieczeni studenci nie mogący odnaleźć się na polskim rynku pracy. Polski emigrant to zazwyczaj osoba pomiędzy 45 - 54 rokiem życia, ze wsi lub małej miejscowości, z niskim wykształceniem. Nie mając alternatywy, chętnie wyjeżdżają w nieznane, licząc na poprawę warunków życia. Natomiast młodsi ludzie, po studiach, dłużej zastanawiają się nad podjęciem takiej decyzji. Pragną pracy zgodnej ze zdobytym wykształceniem, dlatego niechętnie godzą się na pracę poniżej swoich możliwości - nawet za cenę wysokiego wynagrodzenia.
Najpopularniejsze kierunki
Wśród Polaków - emigrantów prym wiodą trzy kraje: Holandia, Niemcy oraz Wielka Brytania. Dużym powodzeniem cieszy się również praca we Francji - od zaraz można się tam dostać na wiele ciekawych stanowisk. Skupmy się jednak na trzech podanych wcześniej państwach.
Niemcy cieszą się wielką popularnością ze względu na niedużą odległość od naszego kraju. Wschodnia granica jest mniej zamożną częścią tego państwa, jednak oferty pracy sprawiają, że dla naszych rodaków wciąż pozostaje niezwykle atrakcyjna. Najczęściej poszukuje się tam opiekunek dla starszych osób.
Wielka Brytania kusi nas przede wszystkim wysokim kursem funta. Dzięki temu jesteśmy w stanie zarobić dużo więcej, niż w rodzimym kraju i bez problemu się utrzymać. Dodatkowo, znając język angielski i posiadając znajomych w pobliżu, możemy swobodnie się porozumiewać.
Holandia jest natomiast częstym kierunkiem wyjazdów w celu znalezienia pracy tymczasowej. Po wygaśnięciu kontraktu możemy wrócić do kraju i później ponownie szukać pracy w razie potrzeby. O powodzeniu Holandii jako rynku pracy przesądzają także oferty z najróżniejszych dziedzin, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.