Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, spodziewasz się zapewne, że rekruter zapyta Cię o wcześniejsze doświadczenia zawodowe, zainteresowania oraz plany na przyszłość. Okazuje się jednak, że pracodawcy coraz częściej zadają w trakcie rozmów rekrutacyjnych pytania, których kandydaci się kompletnie nie spodziewają. Poniżej znajdziesz najciekawsze z nich.
Dlaczego wieka od studzienek kanalizacyjnych są okrągłe?
To chyba jedno z najpopularniejszych, nietypowych pytań rekrutacyjnch. Krążą legendy, że kiedyś zadawano je osobom, starającym się o pracę w Google. Jeśli usłyszysz podobne pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, nie trać zimnej krwi! Pracodawca chce w ten sposób sprawdzić Twoją inteligencję i sposób rozumowania.
Co by było, gdyby słonie mogły latać?
Pytania z serii “Co by było gdyby…” zadają rekruterzy, którzy poszukują osób pomysłowych i nietuzinkowych. W tym przypadku nie ma złych odpowiedzi. Liczy się wyłącznie Twoja fantazja!
Po co Panu/Pani ta noga?
To dość absurdalne pytanie, ma pobudzić Twój refleks. Rekrutacja pracownika polega nie tylko na sprawdzeniu umiejętności kandydata lecz również ocenie jego zachowania w różnych, nieprzewidzianych sytuacjach. W zawodach wymagających szybkiego podejmowania decyzji oraz dużej odporności na stres, liczy się każda sekunda. Dla osoby, która z Tobą rozmawia będzie ważniejsza Twoja reakcja na nietypowe pytanie, a nie odpowiedź, której na nie udzielisz.
Ile piłeczek golfowych zmieści się w szkolnym autobusie?
To kolejne pytanie, mające za zadanie sprawdzić Twoją inteligencję i pomysłowość. Pamiętaj, jednak, że niestandardowe pytania mają jedynie wzbogacić rozmowę kwalifikacyjną. Profesjonalna rekrutacja pracownika wiąże się z całościową analizą zachowania i umiejętności kandydata, a nie oceną jednorazowej odpowiedzi na nietypowe pytanie.
Jak była największa porażka w Pana/Pani karierze?
Każdy z nas lubi mówić o sukcesach. Przyznanie się do porażki, zwłaszcza na gruncie zawodowym, jest dużo trudniejsze. Zadając to pytanie, pracodawca chce się dowiedzieć, jak znosisz niepowodzenia oraz, czy potrafisz je przekuć w sukces. Udowodnij, że właśnie tak jest!