Zastanawiałeś się kiedyś jakie są najdziwniejsze pytania na rozmowie rekrutacyjnej? Sprawdź 5 najdziwniejszych pytań, które możesz usłyszeć w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. 

Data dodania: 2015-09-12

Wyświetleń: 603

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, spodziewasz się zapewne, że rekruter zapyta Cię o wcześniejsze doświadczenia zawodowe, zainteresowania oraz plany na przyszłość. Okazuje się jednak, że pracodawcy coraz częściej zadają w trakcie rozmów rekrutacyjnych pytania, których kandydaci się kompletnie nie spodziewają. Poniżej znajdziesz najciekawsze z nich.

Dlaczego wieka od studzienek kanalizacyjnych są okrągłe?

To chyba jedno z najpopularniejszych, nietypowych pytań rekrutacyjnch. Krążą legendy, że kiedyś zadawano je osobom, starającym się o pracę w Google. Jeśli usłyszysz podobne pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, nie trać zimnej krwi! Pracodawca chce w ten sposób sprawdzić Twoją inteligencję i sposób rozumowania.

Co by było, gdyby słonie mogły latać?

Pytania z serii “Co by było gdyby…” zadają rekruterzy, którzy poszukują osób pomysłowych i nietuzinkowych. W tym przypadku nie ma złych odpowiedzi. Liczy się wyłącznie Twoja fantazja!

Po co Panu/Pani ta noga?

To dość absurdalne pytanie, ma pobudzić Twój refleks. Rekrutacja pracownika polega nie tylko na sprawdzeniu umiejętności kandydata lecz również ocenie jego zachowania w różnych, nieprzewidzianych sytuacjach. W zawodach wymagających szybkiego podejmowania decyzji oraz dużej odporności na stres, liczy się każda sekunda. Dla osoby, która z Tobą rozmawia będzie ważniejsza Twoja reakcja na nietypowe pytanie, a nie odpowiedź, której na nie udzielisz.

Ile piłeczek golfowych zmieści się w szkolnym autobusie?

To kolejne pytanie, mające za zadanie sprawdzić Twoją inteligencję i pomysłowość. Pamiętaj, jednak, że niestandardowe pytania mają jedynie wzbogacić rozmowę kwalifikacyjną. Profesjonalna rekrutacja pracownika wiąże się z całościową analizą zachowania i umiejętności kandydata, a nie oceną jednorazowej odpowiedzi na nietypowe pytanie.

Jak była największa porażka w Pana/Pani karierze?

Każdy z nas lubi mówić o sukcesach. Przyznanie się do porażki, zwłaszcza na gruncie zawodowym, jest dużo trudniejsze. Zadając to pytanie, pracodawca chce się dowiedzieć, jak znosisz niepowodzenia oraz, czy potrafisz je przekuć w sukces. Udowodnij, że właśnie tak jest!

Licencja: Creative Commons