Gdyby jeszcze kilka lat temu przeprowadzić ankietę wśród Polaków z pytaniem, czy chcieliby pracować w domu, to z pewnością znaczna większość odpowiedziałaby pozytywnie. W końcu wizja możliwości popracowania z domu, bez wymogu podróży do miejsca pracy, bez przełożonych, którzy zawsze znajdą nam coś nowego do roboty, jest bardzo kusząca. Jednak coś się w ostatnim czasie zmieniło, a potencjalnie idealna praca z domu już nie jest tak chętnie wybierana.

 

Data dodania: 2023-01-20

Wyświetleń: 630

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Praca zdalna – czy rzeczywiście jest taka atrakcyjna?

Składa się na to wiele czynników. Oczywiście warto zaznaczyć, że Internet daje nieograniczone możliwości. Pieniędzmi można obracać na giełdzie, kupując kryptowaluty, a nawet bawiąc się w kasynie po wcześniejszym Avalon78 login. Do tego dochodzą portale dla freelancerów i coraz częściej pojawiające się standardowe oferty pracy zdalnej od dużych firm działających w Internecie. Niektóre z tych opcji są dobre, a inne całkowicie nie nadają się do osiągania  stałego dochodu. W dalszej części artykułu omówimy, charakterystykę najczęściej występujących form pracy zdalnej, ze wskazaniem ich mocniejszych oraz słabszych stron.

Praca zdalna w standardowej firmie

To forma pracy, którą całkiem niedawno poznała spora część Polaków. Kiedy zostali przymusowo i nagle wysłani do pracy w domu, w niektórych przypadkach okazało się to bardzo dobrym rozwiązaniem, a w innych – totalnie nietrafione. 

Jeżeli dane stanowisko charakteryzuje się sporą autonomią i niezależnością, a ponadto praca może być wykonywane z poziomu komputera i telefonu, to nawet nie zauważy się różnicy. Jeśli jednak stanowisko pracy polega na ciągłych konsultacjach z innymi osobami, to jego wydajność spada diametralnie. To właśnie dlatego obecnie w społeczeństwie panują mieszanie odczucia związane z pracą zdalną.

Mimo wszystko na portalach z anonsami pracy można znaleźć całkiem sporo ofert zdalnych. To przede wszystkim firmy zajmujące się usługami internetowymi, a stanowiska są tworzone w taki sposób, żeby praca była jak najwydajniejsza. Dlatego w takim wypadku nie ma mowy o chaosie, który można było dostrzec w niektórych firmach podczas przymusowej pracy zdalnej. Jeżeli komuś podoba się wizja pracy zdalnej i oferowane stanowisko mu odpowiada, to powinien spróbować.

Minusem takiej pracy jest to, że najczęściej otrzymuje się standardową umowę o pracę, więc o ile sama oferta tego nie zapewnia, to nie można liczyć na szczególnie atrakcyjne wynagrodzenie. Drugim istotnym czynnikiem, który zawsze warto rozważyć, jest integracja ze społeczeństwem. Przebywanie same ze sobą dla wielu wydaje się atrakcyjne, ale na dłuższą metę może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Brak kontaktu to blokada rozwojowa, stopniowe wycofanie się i narastające trudności nawiązywania kontaktu z innymi.

Freelancer – wolność wyboru

Możliwość przebierania wśród ofert pracy, zarabianie tyle, ile jest się w stanie pracować, nieustanny rozwój i ogromna swoboda. To wszystko brzmi pięknie, prawda? Tak można by opisać pracę freelancera, któremu udało się stworzyć odpowiednio rozbudowaną sieć klientów. Dzięki temu może pracować tyle, ile chce, wybierać najlepiej płatne oferty pracy i cały czas poszerzać swoje horyzonty, żeby przyjmować coraz lepiej płatne zlecenia.

Jednak życie freelancera wcale nie jest takie różowe – zwłaszcza na początku, kiedy musi przyjmować dosłownie wszystkie zlecenia – bez względu na potencjalne zarobki. Tylko w ten sposób można zbudować sobie renomę i to właśnie na tym etapie najwięcej osób rezygnuje. Jednak kiedy uda się już uzyskać stałe zlecenia i zacznie się zauważać brak czasu na ich wykonanie, to można zacząć zamieniać słabiej płacących klientów na tych, którzy oferują lepsze pieniądze. Coś takiego nie jest możliwe, kiedy dana osoba skupia się wyłącznie na jednym dużym kliencie, czy pracuje w jednej firmie na zasadach umowy o pracę. Dlatego warto zadbać o to, aby pracując zdalnie jako freelancer odpowiednio zdywersyfikować zlecenia. Daje to odpowiednią elastyczność i swobodę pracy, która jest nieocenioną zaletą.

Minusy pracy freelancera są praktycznie takie same jak pracy  wspomnianej wyżej. Warto tutaj jednak dodać, że stworzenie dobrej pozycji zajmuje nawet kilka lat i nie każdy ma ku temu predyspozycje. Dlatego nie ma pewności sukcesu. To wybór pomiędzy stabilną pracą w jednej firmie, a trudną i żmudną w realizacji swobodą pracy freelancera.

Uwaga: w treści znajdują się odnośniki do hazardu, a ten niesie ryzyko uzależnienia się i poniesienia strat finansowych i osobistych. Pamiętaj, że każda gra wiąże się z możliwością utraty pieniędzy i z wywołaniem szkodliwych dla psychiki skutków. Działaj odpowiedzialnie!

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena