W ostatnich latach nastąpiła duża zmiana związana z prowadzeniem projektów i ich zarządzaniem. Coraz chętniej firmy zlecają poszczególne ich etapy freelancerów. Tworzą wirtualne zespoły ze zdalnych specjalistów. Istotnym więc aspektem jest zarządzanie nimi. Ale również wybór specjalistów z odpowiednim zestawem umiejętności.

Data dodania: 2023-11-06

Wyświetleń: 481

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Współczesne podejście do tworzenia wirtualnych zespołów: rola platform freelancerskich

Jak działają wirtualne zespoły?

Ogólny koncept jest bardzo podobny do tradycyjnej formy pracy. W obrębie takiego zespołu mamy szefa, który zleca konkretne zadanie. Mamy osobę zarządzającą projektem. I wykonawców. I to coraz częściej jest praca dla freelancerów. Po pierwsze dlatego, że są oni konkurencyjni pod kątem ceny.

Problemem w tym wypadku nie jest współpraca ze zdalnymi specjalistami tylko z Twojego miasta. Wirtualne zespoły działają bez konkretnej lokalizacji. Wszystko odbywa się online. Przy pomocy wielu narzędzi usprawniających współpracę. Między innymi tych do kontaktu pomiędzy zespołem. Pierwsze co przychodzi na myśl to Teams, ale też Slack.

Jaka jest największa zaleta wirtualnych zespołów? Przede wszystkim taka forma przeprowadzenia projektu daje możliwość zatrudnienia ekspertów z danej branży. Częstym problemem w firmach jest tworzenie zespołów z dostępnych „stacjonarnych” pracowników. Może to chociażby wymagać szkoleń. A to oznacza koszty i czas, który będzie trzeba na nie poświęcić.

Korzyści z tworzenia wirtualnych zespołów do projektów:

  • dostęp do ogromnej liczby specjalistów z różnych branż (między innymi IT, marketing i design),
  • lokalizacja Twojej firmy nie jest żadnych ograniczeniem (może mieć siedzibę w małej miejscowości, a zatrudnisz specjalistów nie tylko freelancerów z Polski, ale z całego świata),
  • brak kosztów związanych z tworzeniem dodatkowego miejsca pracy,
  • odpadają koszty związane z wynajmem biura i zapewnieniem pracowników podstawowych wymogów socjalnych.

Kluczowym aspektem poza zarządzaniem takim wirtualnym zespołem jest wybór specjalistów, którzy będą w nim pracować.

Gdzie szukać pracowników do wirtualnego zespołu?

Tutaj odpowiedź może być tylko jedna. Portale dla freelancerów. W jednym miejscu masz zgromadzonych ekspertów z wielu branż. O bardzo różnych zestawie umiejętności, doświadczeniu i portfolio. Dzięki temu możesz wybrać zdalnych specjalistów dostosowanych do wymogów Twojego projektu (również pod kątem finansowym). Cały proces jest dość prosty.

Załóżmy, że potrzebujesz aplikacji webowej (będziesz też wersja mobilna) dla swojej usługi. A jest nią kompleksowe sprzątanie ogrodów. Chcesz docierać do nowych klientów właśnie dzięki aplikacji. Twój wirtualny zespół musi więc obejmować specjalistów z kilku branż. Odwiedzasz stronę dla freelancerów i szukasz między innymi programisty, UX Designera, copywritera i marketingowca. Przyda Ci się też osoba zajmująca się zarządzaniem projektami.

Jak wybrać freelancerów do wirtualnego zespołu Twojego projektu?

Wiesz już gdzie szukać. Teraz pytanie brzmi – na jakie aspekty przy wyborze zwrócić uwagę. I tutaj za przykład posłuży nasz portale freelance. Wiem już jakich specjalistów potrzebujesz do swojej aplikacji. W przypadku wyboru freelancera liczą się trzy podstawowe kwestie: umiejętności, portfolio i zaangażowanie. Na Freelancehunt każdy ze specjalistów ma swoją stronę. Znajdziesz na niej wszystkie istotne informacje na jego temat. Portfolio jest przedstawione w sposób bardzo przejrzysty. Przy pomocy kilku kliknięć możesz zorientować się czy freelancer wykonywał już podobnie zlecenie.

Wspomnieliśmy o zaangażowaniu zdalnego specjalisty. Jak sprawdzić coś, co zasadniczo jest niemierzalne? To proste. Nasz portal dla freelancerów posiada bardzo rozbudowany system oceny ich pracy. Pod uwagę brane są takie kwestie jako profesjonalizm, terminowość, cena i jakość współpracy. Możesz również zapoznać się z recenzjami freelancera od poszczególnych zleceniodawców. To wszystko da Ci informacje na temat tego w jaki sposób freelancer podchodzi do swojej pracy. I czy warto go włączyć do Twojego wirtualnego zespołu przy projekcie aplikacji webowej.

Wydaje się nam, że warto wspomnieć o jeszcze jeden zalecie naszej strony dla freelancerów. Jako zleceniodawca jesteś w pełni bezpieczny, jeśli chodzi o pieniądze. Copywriter, którego u Nas wybrałeś, ma dla Ciebie wykonać serię tekstów opisujących usługę kompleksowego sprzątania ogrodu. Przeznaczasz na to konkretną kwotę. Ustalasz termin.

Całe zlecenie odbywa się przy pomocy naszego narzędzia – Sejfu. Wpłacasz do niego pieniądze przeznaczone na to zlecenie. Copywriter dostanie je w momencie, kiedy dostarczy wszystkie zamówione przez Ciebie teksty. Ty je zaakceptujesz. On dostaje pieniądze i kończycie współpracę.

Na koniec jeszcze chcielibyśmy zaznaczyć, że rozwój portali dla freelancerów (między innymi tworzenie przez nich nowych narzędzi) ma naprawdę ogromny wpływ na pracę wirtualnych zespołów. Przede wszystkim ją usprawnia. I przyspiesza (chociażby przez możliwość szybkiego wyboru najlepszego specjalisty). Daje to szansę na stworzenie zespołu, który będziesz mógł w przyszłości wykorzystać od innego projektu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena