Praca freelancera pozwala pracować w domu, na swoim własnym sprzęcie, w dowolnie wybranych przez siebie godzinach. To duży komfort, ale uwaga - nie każdy potrafi pracować w taki sposób, bo wymaga to ogromnej samodyscypliny. Czasem przez pracę trzeba zarwać noc lub przegapić randkę.
Brak płynności finansowej - ryzyko wpisane w pracę freelancera
Bywa jednak i tak, że sezon ogórkowy w danej branży nie pozwala nam dopiąć budżetu i wówczas musimy chwytać się mnie opłacalnych zajęć, by spłacić swoje zobowiązania. Zdarza się również, że brak płynności finansowej wynika z czegoś innego. Niestety, freelancerzy często borykają się z problemem nieterminowych lub niesolidnych zleceniodawców. Darmowa pożyczka w takiej sytuacji nieraz ratuje domowy budżet i pozwala przeczekać do wpłynięcia przelewu od klienta. Niestety, praca freelancera to nie budżetówka - nie ma gwarancji, że co miesiąc otrzyma się stałą sumkę na konto.
Ma to jednak swoje dobre strony. Freelancer zwykle pracuje na umowie o dzieło - dzięki temu zleceniodawca odprowadza za niego minimalne składki, a zatem wykonawca może otrzymać nieco więcej pieniędzy "na rękę". Może również pokusić się o prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, co niesie dla niego sporo korzyści. Wynika też z tego osobna kwestia - skoro nie pracujemy na etat i nie zarabiamy określonej stawki godzinowej, to nasze zarobki są niemal nieograniczone - zależą od tego, ilu klientów obsługujemy, jak szybko pracujemy, ile czasu w ciągu dnia poświęcamy na pracę. W takim wypadku dobry freelancer zarabiać może i kilkanaście tysięcy złotych, ale może to oznaczać pracę dużo powyżej etatu.
Freelance - dla kogo?
Taki zawód jest dobry dla grafików, copywriterów, pisarzy, dziennikarzy, malarzy, a także osób udzielających porad online, czy blogerów. Wszelkie zawody, w których zmniejszenie nakładu i kosztów pracy może odbywać się dzięki brakowi oddzielnego stanowiska w firmie, mogą być wykonywane z pewną dozą niezależności.