Artykuł powstał we współpracy z Grafton Recruitment
Sprawdź, ile można zarobić na pracy tymczasowej, jakie są jej zalety i jak wybrać agencję pracy.
Nie tylko na wakacje
Wielu Polakom praca tymczasowa kojarzy się głównie ze zbiorami owoców, ale coraz częściej to także sposób zatrudnienie dla specjalistów. Pracodawcy często potrzebują wsparcia wykwalifikowanych pracowników i choć nie mogą zaproponować im stałej współpracy, gotowi są im to wynagrodzić. Firma Grafton Recruitment przygotowała raport, na podstawie którego możemy porównać zarobki pracowników stałych i tymczasowych. W grupie 10 najpopularniejszych stanowisk znalazły się oferty dla księgowych, analityków finansowych i programistów:
Chociaż stałe zarobki brutto wydają się wyższe, to po odliczeniu składek dla pracownika na umowę o pracę często zostaje mniej, niż zarobiłby na zasadach pracy tymczasowej. Dlatego wiele osób decyduje się poświecić komfort związany ze stałym zatrudnieniem i zostać tzw. freelancerem wykonującym czasowe zlecenia. Zyskują w ten sposób niezależność, bardziej elastyczny grafik, a niekiedy udaje im się pogodzić kilka zleceń jednocześnie. Pracownicy tymczasowi uzupełniają kompetencje zespołów, zastępują osoby będące na urlopach wychowawczych i często mają możliwość wygospodarowania więcej dni wolnych niż na etacie. Nic więc dziwnego, że takim rozwiązaniem zainteresowani zarówno pracodawcy, jak i kandydaci.
Na własną rękę czy przez agencję?
Pracy tymczasowej można szukać na wiele sposobów. Najbezpieczniej jest skorzystać z usług agencji pracy, choć oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Agencje oferują nam jednak weryfikację ofert pracy, a także umów (głównie pod kątem prawnym). Decydując się na skorzystanie z pomocy pośrednika, powinniśmy najpierw sprawdzić, czy firma figuruje w Rejestrze Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy planujemy szukać zatrudnienia za granicą, ale weryfikacja agencji pracy jest bardzo istotna, również jeśli podejmiemy pracę w kraju.