W naszym kraju wiele osób myśli, że praca w agencji pracy tymczasowej, to pewnego rodzaju praca niewolnicza, a pracownik nie posiada żadnych praw i ma tylko same obowiązki.

Data dodania: 2011-01-12

Wyświetleń: 2877

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednakże jest to całkowitą nieprawdą, Zgodnie z prawem, jakie obowiązuje w naszym kraju, obecnie funkcjonuje pięć różnych rodzajów agencji pracy: agencje pośrednictwa pracy na terenie Polski i dla obywateli za granicą, agencje doradztwa personalnego, agencje poradnictwa zawodowego oraz agencje pracy tymczasowej.

Działalność agencji pracy tymczasowej opiera się w głównej mierze na niesieniu pomocy osobom bezrobotnym lub poszukującym pracy, oraz w szukaniu pracowników. Taka agencja rekrutacyjna wysyła potencjalnego kandydata, którego wyselekcjonowała do pracy w siedzibie pracodawcy na czas określony. Każda agencja z prawdziwego zdarzenia powinna posiadać wpis do krajowego rejestru agencji zatrudnienia oraz posiadać certyfikat, który nadaje marszałek województwa. Certyfikat taki potwierdza i uprawnia do wykonywania działalności, która może obejmować różne aspekty działalności agencji pracy. Znaczy to, że taka agencja może być agencją pracy tymczasowej jak i równocześnie doradztwa personalnego.

Jak wykazują statystyki duża liczba agencji nie działa zgodnie z prawem. Największą plagą jest brak wpisu w rejestrze oraz nie posiadanie należytych uprawnień. Każdy z nas może sprawdzić agencje, z którą zamierza podjąć współpracę. Wystarczy użyć najpopularniejszej w naszym kraju wyszukiwarki internetowej google. Każda licząca się agencja działa na podstawie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych i i zgodnie z tą ustawą nie pobiera żadnych opłat od osób poszukujących pracy. Może także zatrudniać pracowników, lecz tylko i wyłącznie na czas określony lub na czas wykonania określonego zlecenia.

Więc przed stosownym wyborem agencji zastanówmy się i dokonajmy sprawdzenia jej w rejestrach. Internet daje nam dzisiaj ogromne możliwości. Poczytajmy więc także informacje osób, które pracują poprzez tą firmę. Ich opinie mogą nam się przydać przy podjęciu ostatecznej decyzji o wyborze agencji.

Licencja: Creative Commons