Zastanawiasz się, jaki język programowania wybrać z gąszczu dostępnych technologii? Jaki język wybrać do nauki programowania na początek? Usiądź wygodnie i przeczytaj. Przedstawimy Ci język Python i zabierzemy Cię w podróż po innych językach programowania, abyś mógł wybrać ten, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. 

Data dodania: 2023-08-14

Wyświetleń: 137

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zostać programistą i jaki język programowania wybrać na początek?

Jak zostać programistą i który język programowania wybrać na początek?

Wybór odpowiedniego języka programowania na początek nauki może być trudny, zwłaszcza, jeśli jest to Twój początek przygody z programowaniem i dopiero chcesz wejść do branży IT.  

Języków programowania jest naprawdę dużo i łatwo zgubić się w gąszczu dostępnych technologii na rynku IT.  Zatem jaki język programowania wybrać spośród wielu popularnych języków? Zanim wybierzesz konkretny język programowania dla siebie, zobacz jakie są obszary  programowania i do czego służą różne języki używane przez programistów w świecie IT.

Jaki obszar programowania i od czego zacząć naukę programowania?

Na początek zobacz, jakie są popularne obszary programistyczne na rynku pracy i który z nich jest dla Ciebie najciekawszy. Jeśli uda Ci się wybrać odpowiedni obszar, będzie Ci dużo łatwiej dokonać wyboru pierwszego języka programowania i rozpoczęcia przygody z programowaniem.

Wybierz język, który jest przyjazny dla początkujących i pasuje do Twoich celów. Popularne wybory to Python, JavaScript, Ruby lub Java

Aplikacje webowe, sztuczna inteligencja czy bazy danych lub aplikacje mobilne?

Obszary programistyczne to różne dziedziny, w których możesz się specjalizować i tworzyć oprogramowanie. Poniżej znajdziesz informacje na temat kilku głównych obszarów w świecie programowania. Po przeczytaniu tej części będziesz miał szersze spojrzenie na programowanie i poszczególne języki.

Bazy danych - SQL to najłatwiejszy język na początek

Wśród popularnych systemów baz danych znajdują się Oracle, MS SQL Server, PostgreSQL, SQLite. Aby zajmować się bazami danych potrzebujesz poznać język SQL. Jest to najłatwiejszy język do opanowania, ale przyda Ci się głównie w obszarze baz danych. Za jego pomocą odczytasz dane z baz, zrobisz wyliczenia, zmodyfikujesz dane lub stworzysz zupełnie nową bazę. 

Język SQL potrzebny jest do pracy na stanowisku np. analityka danych lub administratora. Jako analityk zajmiesz się odczytywaniem informacji z bazy oraz ich przetwarzaniem w użyteczne raporty i analizy. 

Pracując jako administrator zajmiesz się np. utrzymywaniem i zabezpieczaniem systemów baz danych, optymalizacją baz, tworzeniem backupów i monitorowaniem prawidłowego działania baz.

Tworzenie aplikacji webowych - HTML, CSS, JavaScript i Python

Programiści webowi zajmują się tworzeniem stron internetowych. Mogą specjalizować się w dwóch obszarach:

 • front-end - programiści zajmują się tworzeniem aplikacji internetowej po stronie przeglądarki. Używają języków takich jak HTML, CSS i JavaScript. Front-end odpowiada za to, co użytkownik widzi i z czym interaktywnie działa w przeglądarce np. wygląd, animacje.
 • back-end - programiści zajmują się tworzeniem programów po stronie serwera, za pomocą których  np. wyświetlamy użytkownikowi informacje z bazy danych. Używają takich języków jak Python, Ruby, PHP, Node.js.

Niektórzy programiści decydują się rozwinąć kompetencje zarówno w obszarze front-end jak i back-end. Wówczas pełnią w firmach rolę Full-Stack Web Developer.

Tworzenie aplikacji mobilnych - Java, Kotlin i Swift

Programiści zajmujący się obszarem App Development (aplikacje mobilne) tworzą oprogramowanie dla urządzeń przenośnych, takich jak smartfony i tablety. Popularne platformy mobilne to system Android, dla którego programy tworzone są w językach Java i Kotlin oraz system iOS, dla którego programy tworzone są w języku Swift.

Java jest popularnym językiem programowania o obiektowym charakterze, który jest często wykorzystywany w tym obszarze. Jest on używany w tworzeniu aplikacji mobilnych i desktopowych.  

Nauka danych - sztuczna inteligencja i język Python

Data Science (nauka danych) to obszar, w którym programiści i analitycy analizują i interpretują dane, stosując najczęściej język Python.

Python to język skryptowy, który posiada specjalne biblioteki do analizy danych i uczenia maszynowego. Są to np.  NumPy, Pandas, Matplotlib, Scikit-learn, TensorFlow czy PyTorch.

Eksperci Data Science zajmują się:

 • zbieraniem danych z różnych źródeł, takich jak bazy danych, pliki CSV, strony internetowe
 • oczyszczaniem i przekształcaniem danych, aby mogły być użyteczne do analizy
 • analizą i eksploracją danych - wykorzystując statystyki i wizualizacje wyciągają wnioski i odkrywają wzorce w danych
 • modelowaniem statystycznym i uczeniem maszynowym - projektują i dostosowują modele statystyczne i modele modele uczenia maszynowego do prognozowania, klasyfikowania i analizowania wzorców w danych

Tworzenie gier - języki C++, C# i Java

Programiści zajmujący się tworzeniem gier opracowują i optymalizują gry komputerowe. Najbardziej popularne języki w tej dziedzinie to C++, C# i Java. Często też np. w środowisku Unity używany jest Python. 

Składnia języków C++ i C# jest bardziej złożona niż składnia języka Python i będzie trudniejsza do opanowania, jeśli dopiero rozpoczynasz naukę.

Jaki jest najłatwiejszy język programowania - Python, JavaScript, Java czy może inny język?

Określenie, który język programowania jest "najłatwiejszy", może być względne i zależeć od wielu czynników, takich jak Twoje podejście do nauki programowania, wcześniejsze doświadczenie czy cel, jaki chcesz osiągnąć poprzez naukę programowania. Istnieje jednak kilka języków, które są często uważane za stosunkowo przyjazne dla początkujących ze względu na czytelną składnię i prostotę.

Do języków najczęściej polecanych przez szkoły programowania dla początkujących programistów należą Python i JavaScript

Python to język łatwy, który jest bardzo często polecany jako jeden z najlepszych języków dla początkujących. Jego czytelna i intuicyjna składnia sprawia, że jest łatwy do nauki i zrozumienia. Dodatkowo Python jest szeroko stosowany w dziedzinach takich jak analiza danych, sztuczna inteligencja i web development.

JavaScript natomiast jest nieodzownym językiem dla tworzenia interaktywnych stron internetowych. Choć może być bardziej wymagający od Pythona, jest to język w miarę łatwy do nauki, a jego znajomość umożliwia tworzenie dynamicznych aplikacji webowych.

Warto jednak pamiętać, że "łatwość" jest subiektywna i to, co może być łatwe dla jednej osoby, niekoniecznie będzie takie samo dla innej. Wybierając język kieruj się Twoimi zainteresowaniami i celami. Najważniejsze jest, aby wybrać język, który będzie Cię motywował do nauki i pozwoli osiągnąć cele, które sobie postawiłeś.

Jak bardzo wybór języka programowania jest ważny dla początkujących programistów?

Wybór języka może mieć wpływ na niektóre aspekty Twojej nauki i kariery. 

Różne języki programowania są zoptymalizowane do różnych zastosowań. Niektóre są lepsze do tworzenia stron www, inne do tworzenia aplikacji mobilnych, a jeszcze inne do analizy danych czy sztucznej inteligencji. 

Jeśli wybierzesz popularny język taki jak Python, będziesz miał do dyspozycji dużą ilość materiałów szkoleniowych i samouczków. Łatwiej będzie znaleźć wsparcie w rozwiązywaniu problemów. Znajomość popularnego języka zwiększa dodatkowo Twoje szanse na znalezienie pierwszej pracy w obszarze IT.

Wybór języka może wpłynąć na rodzaj projektów, nad którymi będziesz pracował, a także na ewentualny rozwój kariery. Jeśli interesuje Cię tworzenie gier,  powinieneś wybrać język taki jak C#. Należy on do trudnych języków, ale jego opanowanie będzie niezbędne, jeśli chcesz tworzyć gry. 

Mimo że wybór języka programowania jest ważny trudno wskazać jeden konkretny język, który byłby idealnym rozwiązaniem na wszystkie problemy. Warto pamiętać, że niezależnie od wybranego języka programowania na początek, programiści uczą się i pracują w różnych językach w zależności od potrzeb projektowych i ewolucji technologicznych. 

Jaki język na początek i ile języków wybrać do nauki programowania na start?

Na początek, zazwyczaj zaleca się skupić się na nauce jednego języka programowania, który nie jest trudny np. Python. Skoncentrowanie się na jednym języku pozwoli Ci skupić się na nauce fundamentów, które możesz przenieść później na inne języki.

Zrozumienie podstawowych konceptów programowania, takich jak zmienne, pętle, funkcje i obiekty, jest kluczowe. Nauka jednego języka umożliwia głębsze zrozumienie tych koncepcji.

Na początek warto solidnie zrozumieć podstawy programowania. Następnie, w miarę nabierania doświadczenia, możesz poszerzyć swoją wiedzę o inne języki w miarę potrzeb i zainteresowań.

Prosty język czy najpopularniejszy język programowania na początek?

Proste języki programowania często mają czytelną i intuicyjną składnię, co ułatwia początkującym naukę. Skupienie się na prostym języku pomoże Ci w szybkim opanowaniu podstawowych koncepcji programowania. 

Popularne języki często mają szerokie zastosowanie i mogą być używane w różnych dziedzinach, co ułatwi Ci znalezienie pierwszej pracy. 

Wybór między prostym językiem a najpopularniejszym językiem zależy od Twoich celów i zainteresowań. Jeśli chcesz szybko opanować podstawy programowania wybierz język prosty. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie wybierz język popularny używany w wielu firmach. 

Często to, jakie narzędzia i biblioteki są dostępne w danym języku, wpływa na jego popularność i zastosowanie w konkretnych projektach. Środowisko programistyczne i preferencje technologiczne mogą zmieniać się w ciągu czasu. Języki, które są popularne dzisiaj, mogą stracić na znaczeniu, a nowe języki mogą się pojawiać. 

Python jest uważany za język i prosty, i popularny. Dlatego jest on często wybierany przez początkujących programistów.

Czy wybór pierwszego języka programowania determinuje Twoją karierę?

Choć wybór pierwszego języka może wpłynąć na początkową fazę nauki programowania, nie jest to decyzja ostateczna i nie determinuje on Twojej kariery. W miarę nabierania doświadczenia i rozwijania umiejętności, możesz poszerzać wiedzę o inne języki w zależności od projektów, nad którymi pracujesz. 

Większość języków programowania dzieli uniwersalne koncepty i podstawowe zasady, takie jak zmienne, pętle, funkcje i instrukcje warunkowe. Jeśli zrozumiesz te koncepcje w jednym języku, będziesz w stanie przenieść je na inne języki w przyszłości.

Czy znajomość jednego języka wystarczy do rozpoczęcia pracy w branży IT?

Znajomość jednego popularnego języka programowania, takiego jak Python może stanowić solidną podstawę dla Twojej kariery programistycznej, ale zazwyczaj nie jest wystarczająca do stania się cenionym programistą. 

Choć popularne języki programowania mogą być szeroko stosowane, różne projekty mogą wymagać różnych narzędzi i technologii. Znajomość tylko jednego języka może ograniczyć zakres projektów, nad którymi możesz pracować.

Jednak znajomość jednego popularnego języka programowania na pewno ma wartość i może być świetnym punktem wyjścia. To, co jest ważne, to nie tylko nauka samego języka, ale również zrozumienie podstawowych koncepcji programowania, które można przenieść na inne języki. 

Jak szybko opanować podstawy programowania?

Opanowanie podstaw programowania zależy od wielu czynników, takich jak Twój poziom zainteresowania, ilość czasu, jaką jesteś w stanie poświęcić na naukę oraz sposób, w jaki się uczysz. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc szybko opanować podstawy programowania:

 • rozpocznij od języka przyjaznego dla początkujących: Wybierz język, który jest znany z czytelnej składni i jest powszechnie uważany za przyjazny dla początkujących np. Python
 • skup się na podstawach - zanim przejdziesz do bardziej zaawansowanych tematów, upewnij się, dobrze rozumiesz podstawowe koncepcje
 • ucz się poprzez praktykę - rozwiązuj zadania programistyczne i pisz proste programy
 • wykorzystaj dostępne kursy, samouczki wideo i materiały edukacyjne. Wiele z nich jest zaprojektowanych specjalnie dla początkujących i oferuje interaktywne ćwiczenia.

Pamiętaj, że nauka programowania to proces ciągłego uczenia się i doskonalenia umiejętności. Nie spiesz się i daj sobie czas na przyswajanie wiedzy. W miarę jak zdobędziesz pewność siebie w podstawach, będziesz gotów poszerzać swoją wiedzę o bardziej zaawansowane tematy.

Jak się uczyć programowania - kurs programowania czy samodzielna nauka?

Decyzja między uczestnictwem w kursie programowania a samodzielną nauką zależy od Twoich preferencji, stylu uczenia się i dostępnych zasobów. Oba podejścia mają swoje zalety i wady, dlatego warto zastanowić się, które lepiej pasuje do Twoich celów. 

Kursy programowania zazwyczaj mają konkretny plan nauki, który może pomóc Ci śledzić postęp i zrozumienie kolejnych konceptów. Otrzymujesz na nich wsparcie trenera, który odpowie na Twoje pytania, wyjaśni trudne koncepcje i pomoże rozwiązać problemy.

Samodzielna nauka umożliwi Ci uczenie się danego obszaru programowania i technologii w nim używanych według Twojego własnego harmonogramu. 

Wiele osób w momencie rozpoczęcia nauki programowania łączy obydwa podejścia. Zaczynają od kursu programowania, aby zdobyć solidne podstawy, a następnie kontynuują samodzielną naukę.

Jaki popularny język programowania na początek - czy Python jest najlepszym wyborem?

Python jest powszechnie uważany za jeden z najlepszych wyborów dla początkujących programistów. Dzieje się tak, gdyż:

 • ma on przyjazną, czytelną i intuicyjną składnię, co ułatwia naukę dla początkujących. Kod w Pythonie jest zazwyczaj krótszy i bardziej czytelny niż w innych językach
 • jest językiem ogólnego przeznaczenia, który można wykorzystywać do różnych celów, takich jak tworzenie aplikacji webowych, analiza danych, sztuczna inteligencja, tworzenie gier
 • ma dużą i aktywną społeczność programistyczną oraz dostępność wielu darmowych zasobów edukacyjnych, takich jak kursy online, samouczki i fora
 • posiada wiele bibliotek i frameworków, które ułatwiają tworzenie różnorodnych projektów i aplikacji.

Python jest jednym z najbardziej popularnych języków programowania na rynku pracy. Jego znajomość może zwiększyć Twoje szanse na znalezienie pracy jako programista.

Najczęściej zadawane pytania:

Od czego najlepiej zacząć programowanie?

Programowanie najlepiej zacząć od znalezienia obszaru, który jest dla Ciebie ciekawy np. tworzenie stron internetowych, analiza danych. Jeśli znajdziesz interesujący obszar, zobaczysz jaki język jest w nim wykorzystywany i tego języka zaczniesz się uczyć. Poznając coś, co Cię interesuje łatwiej skupisz się na nauce.

Rozpocznij od zrozumienia podstawowych koncepcji programowania, takich jak zmienne, pętle, instrukcje warunkowe i funkcje. Są to podstawy, na których zbudujesz większość programów.

Twórz proste projekty, które umożliwią Ci zastosowanie w praktyce tego, czego się nauczyłeś. Może to być prosty kalkulator, aplikacja do zarządzania listą zadań lub gra tekstowa.

Jaki język programowania na start 2023?

W 2023 roku wiele języków programowania jest wciąż popularnych i używanych w różnych dziedzinach. Oto trzy języki programowania, które mają duże znaczenie w 2023 roku:

 1. Python - nadal jest to jeden z najbardziej popularnych i wszechstronnych języków programowania. Wykorzystywany jest w dziedzinach takich jak analiza danych, sztuczna inteligencja i tworzenie stron www

 2. JavaScript -  Jeśli interesują cię aplikacje webowe, JavaScript jest kluczowym językiem w tym obszarze. Zyskuje on także na znaczeniu w dziedzinie tworzenia aplikacji mobilnych przy użyciu frameworków takich jak React Native lub NativeScript.

 3. Java -  Java pozostaje ważnym językiem programowania w dziedzinie tworzenia aplikacji mobilnych (Android), korporacyjnych systemów i aplikacji na dużą skalę.

Jeśli masz określony cel, taki jak praca w danej dziedzinie, warto zbadać, które języki są najczęściej stosowane w tej dziedzinie i wybrać ten, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb.

Czy warto się uczyć programowania w 2023?

Warto uczyć się programowania w 2023 roku. Programowanie to umiejętność, która ma ogromne znaczenie w dzisiejszym cyfrowym świecie.

Programiści są nadal bardzo poszukiwani na rynku pracy, niezależnie od branży. Umiejętność programowania otwiera drzwi do różnorodnych ścieżek kariery, w tym tworzenia aplikacji, analizy danych, sztucznej inteligencji, inżynierii oprogramowania i wielu innych.

Programowanie pozwala na automatyzację wielu rutynowych zadań, co może zaoszczędzić czas i zwiększyć efektywność.

W dzisiejszym społeczeństwie technologicznym warto mieć podstawową wiedzę na temat funkcjonowania komputerów, aplikacji i systemów. Programowanie pomaga zrozumieć, jak działa otaczający nas cyfrowy świat, co może być ważne w codziennym życiu.

Nauka programowania może być wyzwaniem, ale także może przynieść wiele satysfakcji. Kluczowe jest systematyczne podejście, praktyka i ciekawość do odkrywania nowych rzeczy.

Czy warto uczyć się Pythona w 2023?

Tak, warto uczyć się Pythona w 2023 roku. Python jest wszechstronnym językiem, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak automatyzacja zadań, analiza danych, uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja.

Znajomość Pythona może otworzyć przed Tobą wiele drzwi na rynku pracy np. w roli programisty, analityka danych, specjalisty ds. sztucznej inteligencji.

Warto zauważyć, że Python to język nie tylko dla początkujących, ale także dla doświadczonych programistów. Bez względu na poziom zaawansowania, Python oferuje wiele możliwości i jest szeroko wykorzystywany w branży IT.

Czy da się nauczyć programowania od zera?

Można nauczyć się programowania od zera, nawet jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia w tej dziedzinie. Wiele osób zaczyna swoją przygodę z programowaniem bez żadnej wiedzy technicznej i osiąga imponujące rezultaty.

Kluczem do sukcesu jest regularna praktyka i gotowość do nauki. 

Który język programowania jest najłatwiejszy do nauczenia?

Najłatwiejszy język programowania do nauki może być subiektywnym wyborem i zależy od wielu czynników, takich jak Twój styl uczenia się, wcześniejsze doświadczenie i osobiste preferencje. Dla osób, które dopiero zaczynają naukę najczęściej jako najłatwiejszy język programowania polecany jest Python. 

Najważniejsze jest, aby wybrać język, który Cię motywuje do nauki i pozwala na rozwijanie umiejętności w kierunku, który Cię interesuje.

Czy można samemu nauczyć się programować?

Wielu programistów nauczyło się programowania w sposób samodzielny, korzystając z kursów online i samouczków. 

Istnieje wiele bezpłatnych zasobów edukacyjnych online, z których można uczyć się programowania.  W Internecie aktywne są społeczności programistyczne, z którymi możesz dzielić się swoim postępem, zadawać pytania i uzyskiwać wsparcie od innych uczących się.

Jednakże, samodzielna nauka może również wiązać się z pewnymi wyzwaniami. Brak wsparcia trenera i określonego planu nauki może sprawić, że czasami łatwo jest się zagubić lub nie zrozumieć pewnych koncepcji.

Jakiego języka programowania najlepiej się uczyć?

Wybór języka programowania, od którego warto zacząć naukę, zależy od wielu czynników, takich jak Twoje zainteresowania, dziedzina, w której chciałbyś pracować oraz stopień trudności, jaki jesteś gotów podjąć. Dla początkujących najczęściej polecanym językiem jest Python ze względu na jego prostą i przejrzystą składnię oraz popularność w wielu obszarach.

Jaki jest najtrudniejszy język programowania?

Określenie "najtrudniejszego" języka programowania może być subiektywne i zależy od wielu czynników, takich jak indywidualne doświadczenia i preferencje.  Za trudne języki uważane są C, C++ i C#. Są one rozbudowane i oferują wiele zaawansowanych funkcji, ale wymagają dobrego zrozumienia np. obiektowości i zarządzania pamięcią.

Czy Python to dobry język na początek?

Python jest jednym z najlepszych języków programowania do nauki, zwłaszcza dla początkujących. Istnieje wiele powodów, dla których Python jest często polecany jako język startowy:

 • ma czytelną i intuicyjną składnię, która jest zbliżona do języka naturalnego. To sprawia, że jest łatwy do nauki i zrozumienia, nawet dla osób bez wcześniejszego doświadczenia programistycznego.
 • jest wszechstronnym językiem, który może być używany w wielu dziedzinach, takich jak tworzenie aplikacji webowych, analiza danych, sztuczna inteligencja, automatyzacja zadań
 • posiada ogromną społeczność programistyczną i bogatą bazę zasobów edukacyjnych
 • posiada bogatą kolekcję bibliotek i frameworków, które mogą znacznie przyspieszyć tworzenie projektów i rozwiązywanie konkretnych problemów.
 • można go łatwo integrować z innymi językami programowania, co może być przydatne w bardziej zaawansowanych projektach.

Czy nauka programowania jest trudna?

Wprowadzenie do podstawowych koncepcji programowania, takich jak zmienne, pętle i funkcje, może być stosunkowo łatwe, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się wybrać odpowiedni język programowania dla początkujących, taki jak Python.

Bardziej zaawansowane koncepcje programowania, takie jak programowanie obiektowe, struktury danych czy algorytmy, mogą być trudniejsze do zrozumienia. Jednak wiele dostępnych zasobów edukacyjnych oferuje stopniowany proces nauki, co może pomóc w zrozumieniu zaawansowanych zagadnień.

Nauka programowania wymaga praktyki i wytrwałości. Tworzenie własnych projektów, rozwiązywanie problemów i eksperymentowanie z kodem są kluczowe dla zdobywania umiejętności. Z odpowiednim podejściem, zasobami i zaangażowaniem, większość osób może nauczyć się programować. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena