W Internecie i nie tylko możemy znaleźć wiele mitów na temat tego kto może, a kto nie może zostać programistą. Oczywiście większość z nich ogromnie mija się z prawdą. Jakie są najpopularniejsze z nich? Sprawdź w poniższym artykule!

Data dodania: 2023-05-15

Wyświetleń: 124

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Mity o nauce programowania

“Jestem za stary na naukę programowania”

To można usłyszeć najczęściej, a jest to nieprawdą. Każdy wiek jest odpowiedni, aby nauczyć się czegoś nowego, a zwłaszcza umiejętności związanej z branżą IT, która - nie da się ukryć - jest bardzo przyszłościowa. Technologia stale się rozwija, co prowadzi do dynamicznych zmian, za którymi musimy nadążyć. W tym wypadku wiek nie gra roli. Programowania można się nauczyć zarówno w wieku 18 jak i 40 lat.

“Aby być programistą muszę skończyć kierunek informatyczny”

Kolejny mit! Jak się okazuje zaledwie połowa osób pracujących jako programiści mają ukończone studia informatyczne. Poza tym, samo ich ukończenie nie przygotuje Cię odpowiednio do pracy w zawodzie. Studia to w dużej mierze wiedza teoretyczna - konieczna jest w tym wypadku również część praktyczna. Pracodawcy są tego świadomi i dlatego przywiązują uwagę do umiejętności kandydatów, które widnieją w ich CV, a nie na wykształcenie.

“Nie mam wystarczających umiejętności, aby nauczyć się programować”

Wszystkie Twoje dotychczasowe doświadczenia to Twój unikatowy zestaw kompetencji, który może Ci się przydać w branży IT. Sama umiejętność obsługi Excela jest dużym ułatwieniem w nauce programowania od podstaw. Jeżeli nie posiadasz nawet tego doświadczenia, to nie oznacza to, że Twoje szanse na zostanie programistą są już przekreślone. Musisz tylko zdobyć wiedzę na temat podstawowych zagadnień, w czym pomogą Ci odpowiednie materiały specjalnie przygotowane dla osób początkujących.

“Skończyłem studia informatyczne, zrobiłem kurs - to mi wystarczy do znalezienia pracy”

Nie ma to nic wspólnego z faktycznym stanem rzeczy. Dyplom z uczelni bądź ukończonego kursu nie jest gwarancją dostania pracy od ręki. Pracodawcy w szczególności patrzą na Twoje umiejętności i oczywiście - ich sprawdzenie. Bez praktyki nie będziesz się rozwijać, a przyszli pracodawcy nie będą chętni, aby Cię zatrudnić w ich firmie.

“Jako programista będę od razu zarabiał kilkanaście tysięcy”

  • W ostatnich trzech latach rynek pracy IT w Polsce był określany jako eldorado. Średnie wynagrodzenie było tu 4-krotnie wyższe niż przeciętne wynagrodzenie w całej gospodarce - mówi Anna Jaglińska-Prawdzik, Head of Marketing w firmie Awareson.

To prawda, wynagrodzenie w branży IT jest wysokie, ale wszystko zależy od Twojego doświadczenia. Jako Junior możesz liczyć na początkowe zarobki w wysokości 2-4 tysiące netto. Oczywiście wszystko zależy od firmy, w której będziesz pracować. Ogromną zaletą pracy w branży IT jest fakt, że bardzo szybko można podnieść swoje doświadczenie i - co się z tym wiąże - zarobki. Wymaga to jednak od Ciebie ciągłej nauki i chęci dalszego rozwoju.

Jak widać, krążące wszędzie przekonania ludzi nie są zgodne z panującą wokół nas rzeczywistością. Branża IT jest niezwykle dynamiczna i jeżeli chcesz spróbować w niej swoich sił musisz najpierw dowiedzieć się jak to wszystko wygląda naprawdę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena