Programista to ogólnie poważany i doceniany zawód - od dawna już otoczony woalką tego, który w przyszłości, o ile nie już, pozwoli zarobić naprawdę duże pieniądze. W związku z tym, że o samych programistach jest coraz głośniej, często możemy posłuchać ciekawych i pełnych fikcyjnych danych historii: o tym, jak pracuję, gdzie i za ile.

Data dodania: 2015-01-31

Wyświetleń: 2049

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Które z tych informacji nie mają pokrycia w życiu? To najważniejsze informacje dotyczące programistów.

Jeśli wejdziemy na portale związane z ofertami pracy, zatrudnieniem - już po chwili zorientujemy się, że pracy dla informatyków, programistów nie brakuje. Co ciekawe, taka dobra sytuacja na ich rynku pracy, ma tendencję wyraźnie wzrostową. Ten atrakcyjny zawód staje się tak samo powszechny jak nauczyciel, prawnik, technik mechanik.

Programista to praktyk

Przede wszystkim. Dlatego w tym zawodzie nie tyle wiedza się liczy, jak możliwości danej osoby. Jeśli potrafisz poruszać się po danym języku kodowania, rozwiązujesz napotkane problemy, dużo łatwiej będziesz mógł znaleźć zatrudnienie niż absolwent studiów. Ten, ma w zanadrzu ogromny pakiet wiedzy, ale zwykle średnio potrafi ją wykorzystać.

Praca nie tylko w Polsce

Polscy programiści kończąc uczelnie wyższe są świetnie przygotowani do pracy poza granicami naszego państwa. Jednakże i tutaj czekają na nich bardzo korzystne formy zatrudniania. Część absolwentów trafia zatem do dużych korporacji, część rozwija swoje działalności. Bez pracy pozostają właściwie tylko Ci, którzy mocno starają się by jej nie zdobyć.

Można powiedzieć, że wykształcenie kierunkowe dla programisty nie jest elementem kluczowym, ale zdecydowanie pomaga na rynku pracy. Warto zatem przyłożyć się do nauki jednego z języków programowania.

W tym zawodzie na pewno można jednak liczyć na szybki wzrost wynagrodzenia wraz z rozwojem doświadczenia i kompetencji. Na początek firmy zwykle proponują staże, ale te studenci dawno mają już za sobą. Pierwsze praktyki odbywa się bowiem już na drugim i trzecim roku studiów. Później stawka za wynagrodzenie szybko rośnie. Może wynosić około 3tys. zł brutto i szybko wskoczyć na dużo wyższy pułap.

Czy warto zostać programistą? Odpowiedź na pytanie wydaje się być bardzo prosta. Jeśli lubimy komputery, interesuje nas wszystko, co związane z nowymi technologiami, Internetem - spróbujmy. Możemy zacząć od najprostszych kursów html, a dopiero później wskoczyć na wyższy pułap wiedzy. Jeśli jednak dobrze poczujemy się w tym co robimy, szybko przyjdą pierwsze zlecenia i oferty pracy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena