Systemy CAM to programy wspierające wytwarzanie, które przeznaczone są do generowania kodu NC na maszyny sterowane numerycznie. Używa się ich zarówno w firmach produkcyjnych, jak i w narzędziowniach. Żeby jednak móc z nich efektywnie korzystać, trzeba przejść profesjonalne szkolenie. Jak wyglądają kursy CAM i kto powinien wziąć w nich udział?

Data dodania: 2025-04-16

Wyświetleń: 83

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dla kogo przeznaczone są szkolenia CAM?

CAM to skrót od angielskiego Computer Aided Manufacturing – komputerowe wspomaganie wytwarzania. Systemy CAM umożliwiają integrację fazy projektowej z fazą produkcji przez automatyczne generowanie programu obróbkowego na maszyny takie jak tokarki czy frezarki. Program obróbkowy, który steruje pracą urządzenia, wskazując, w jaki sposób i w jakiej kolejności powinno się poruszać nazywa się kodem NC.

Co ważne, kod NC tworzony jest na podstawie geometrii 2D lub modeli 3D powstałych w systemie CAD. Z tego względu rozwiązania CAM i CAD zazwyczaj wdraża się jednocześnie, a dostawca rozwiązań CAM to także dostawca rozwiązań CAD.

Kto korzysta z systemów CAM?

Jakie firmy korzystają z systemów CAM? Te, które zajmują się obróbką skrawaniem i na co dzień używają maszyn CNC. Rozwiązania CAM przydają się zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, które świadczą usługi produkcji seryjnej, jak i w narzędziowniach specjalizujących się w produkcji pojedynczych elementów lub urządzeń.

Systemy CAM poza automatyzacją pracy umożliwiają m.in. skrócenie czasu obróbki, optymalizację zużycia materiałów, lepsze wykorzystanie potencjału maszyn, minimalizację ewentualnych błędów, zwiększenie efektywności oraz większą kontrolę nad procesem produkcyjnym. Ze względu na te zalety coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie rozwiązań CAM i rezygnację z ręcznego pisania programów obróbkowych.

Jak wyglądają szkolenia CAM?

Żeby móc w pełni korzystać z systemów CAM, warto najpierw przejść profesjonalne szkolenie. Szkolenia znacznie ułatwiają migrację z dotychczasowych rozwiązań na nowe. Dzięki nim da się szybko poznać wszystkie możliwości, które dają programy CAM i nauczyć się wykorzystywać je w praktyce.

Kursy przeznaczone są nie tylko dla inżynierów i technologów produkcji nieużywających dotychczas systemów CAM, lecz także dla specjalistów korzystających z programów CAM i chcących poszerzyć swoją wiedzę. W zależności od stopnia zaawansowania użytkowników w trakcie spotkań omawiane są takie tematy jak: strategia wycinania profili 2D na różnego rodzaju wycinarkach, symulacja obróbki, strategie obróbkowe dla frezowania, wygenerowanie kodu NC na tokarkę lub dla wycinania, wygenerowanie ścieżek narzędziowych czy strategia dla sondy dotykowej.

Zazwyczaj dostawca rozwiązań BIM, CAM i CAD zajmujący się wdrożeniem oprogramowania świadczy również usługi szkoleniowe i może dostosować poziom kursu do indywidualnych potrzeb klienta. Tak jest np. w Man and Machine Software. Man and Machine Software to dostawca rozwiązań CAD, CAM i BIM oraz szkoleń: https://www.mum.pl. Przedsiębiorstwo prowadzi szkolenia CAD, szkolenia CAM i szkolenia BIM nie tylko dla początkujących, lecz także dla zaawansowanych użytkowników.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena