Frezarki to urządzenia, które są wykorzystywane m.in. w zakładach produkcyjnych w ciężkim przemyśle. Dzięki nim możliwe jest wykonanie wielu czynności, a cały proces produkcji jest zdecydowanie ułatwiony.

Data dodania: 2021-03-18

Wyświetleń: 522

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co warto wiedzieć o frezarkach?
  1. Czym są frezarki?
  2. Jakie są rodzaje frezarek?
  3. Jak wybrać odpowiednią frezarkę?

Co warto wiedzieć na temat tych urządzeń? Jakie są ich rodzaje? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Czym są frezarki?

Frezarki, takie jak frezarka CNC, to rodzaj urządzeń, które służą do wykonywania obróbki za pomocą skrawania. Można zastosować ją do pracy na płaskich powierzchniach, przy obrabianiu kół zębatych oraz gwintów, a także przy kształtowaniu rowków. Frezowanie odbywa się za pomocą wprowadzenia frezarki w ruch obrotowy. Urządzenie dokonuje wtedy modyfikacji materiału poprzez przesuwanie się po powierzchni.

Jakie są rodzaje frezarek?

Frezarki to takie maszyny CNC, które możemy podzielić ze względu na trzy kryteria:

  • umiejscowienie wrzeciona,
  • zastosowania urządzenia,
  • ilość wrzecion frezarki.

Kryterium pierwsze umożliwia scharakteryzowanie frezarek na pod kątem umiejscowienia wrzeciona pod względem blatu, na którym odbywa się cała praca. W ten sposób wyróżnić można: frezarki górnowrzecionowe, frezarki równowrzecionowe, frezarki dolnowrzecionowe.

W przypadku kryterium, jakim jest zastosowanie frezarek, wyróżnić możemy: nutowe, które są dostosowane do wykonywania wpustów i rowków oraz krawędziowe – służące do frezowania m.in. krawędzi. Możemy także spotkać się z frezarkami poziomymi, pionowymi, uniwersalnymi oraz profesjonalnymi, takimi jak frezarka CNC.

Elementem, który pomoże rozróżnić frezarki, może być liczba zastosowanych wrzecion. W ten sposób możemy podzielić je na frezarki jedno i wielowrzecionowe. Liczba ta zależy przede wszystkim od mocy koniecznej do wykonania danej pracy oraz jej charakteru.

Jak wybrać odpowiednią frezarkę?

Wybór odpowiedniego rodzaju frezarki nie jest łatwym zadaniem. Są to dość skomplikowane urządzenia o szerokim zastosowaniu. Nieważne, czy kupujemy ją na własny użytek, czy też na potrzeby zakładu produkcyjnego, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim dobrze jest uwzględnić: moc wrzeciona, rodzaj sterowania, powierzchnię stołu oraz maksymalne obroty. Nie bez znaczenia są szybkości dojazdowe, maksymalna odległość od wrzeciona do powierzchni stołu oraz przesuw w osiach.

Aby móc dobrze wykorzystać potencjał danego urządzenia, musi być ono dobrze dobrane. W innym przypadku może okazać się, że nasza frezarka nie do końca odpowiada wszystkim naszym potrzebom. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena