Szczególne wymagania i normy dotyczące przewozu owoców i warzyw są dość zrozumiałe. Rodzą się bowiem z naturalnej niskiej podatności transportowych tych produktów. Wszyscy raczej wiemy, że towar świeży jest bardzo wrażliwy na takie czynniki jak temperatura, wilgoć, czas, a nawet dostęp do tlenu. 

Data dodania: 2020-03-03

Wyświetleń: 283

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak prawidłowo przewozić owoce i warzywa?

Nie bez znaczenia będą również wszystkie uszkodzenia mechaniczne, o które czasem nietrudno w czasie jazdy. W trosce o jakość przewożonego produktu, konieczne jest sięgnięcie po specjalne skrzynki na owoce. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne modele, dowiedz się, co ma znaczenie przy transporcie owoców i warzyw. 

Transport owoców i warzyw - o co zadbać? 

Przede wszystkim pamiętaj, że owoce i warzywa pozostają bardzo czułe na temperaturę. Okazuje się, że najbardziej istotne jest ich szybkie schłodzenie tuż po zbiorze. W ten sposób znacząco spowalniasz ich oddychanie i w ten sposób przedłużasz żywotność. Zatrzymywane są bowiem zmiany fizyczne i biochemiczne. 

Istotna jest jednak również temperatura w czasie przewozu. Łuszczki z owocami powinny być transportowane w warunkach chłodniczych. Pamiętaj jednocześnie, że różne gatunki roślin mają również różne wymagania co do optymalnych warunków. Zadbaj o to, by wybrać właściwe skrzynki na warzywa i skrupulatnie posegregować swoje zbiory. 

Im dłuższa jest trasa do pokonania, tym lepszy powinien być też środek transportu. Łuszczki najlepiej byłoby przewozić w samochodzie z chłodnią z możliwością stałej kontroli nad panującymi w pace warunkami. Na rynku już od dawna istnieją pojazdy, które analizują stan powietrza i w czasie rzeczywistym raportują o nim kierowcy. 

Nie bez znaczenia dla żywotności przełożonych przez ciebie produktów jest również wilgotność względna powietrza. I w tym przypadku należy dokładnie posegregować warzywa i dowiedzieć się, jakie wymagania mają poszczególne gatunki. Choć najogólniej przyjmuje się, że akceptowalny w czasie przekazu poziom wilgotności wynosi 99-95%, to musisz wiedzieć, że:

  • skrzynki drewniane z owocami zielonymi należy przewozić w wilgotności sięgającej nawet 100%, 
  • łuszczki z tzw. warzywami trwałymi powinny znaleźć się w warunkach, gdzie wilgotność powietrza nie jest większa niż 70%.

Co się stanie, gdy o to nie zadbasz? Twoje produkty mogą zwiędnąć lub zacząć kiełkować. Od nadmiaru wilgoci może pojawić się na nich również pleśń 

Okazuje się, że za procesy oddychania warzyw i owoców odpowiedzialny jest m.in. etylen. To właśnie on reguluje ich dojrzewanie i starzenie się. Etylen ma również wpływ na mniejszą ilość chlorofilu, spadanie liści oraz intensywne kiełkowanie. Każda roślina wydziela go w konkretnej ilości oraz reaguje w specyficzny dla siebie sposób na jego obecność. Konieczne jest poznanie szczegółów zanim zaczniesz segregować skrzynki na warzywa. Istotne bowiem będzie to, by rozdzielić od siebie gatunki wrażliwe od tych, które na etylen niemal wcale nie reagują. 

Łuszczki z owocami i warzywami muszą być również zabezpieczone przed słońcem. Jak nietrudno się domyślić, ekspozycja na promienie słoneczne znacząco przyspiesza proces dojrzewania i w czasie długiej podróży mogłaby spowodować całkowite zestarzenie się przewożonych produktów. 

Pamiętaj, że nie bez znaczenia jest także sam czas transportu. Zwróć uwagę, czy nie będzie zbyt długi, a jeśli do tego dojdzie, postaw na najlepsze z możliwych pojazdy, byś miał kontrolę nad warunkami, w których jadą skrzynki drewniane pełne twoich plonów. Twoim celem jest bowiem dostarczenie na miejsce produktów wysokiej jakości. 

Łuszczki z owocami i warzywami powinny też chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponieważ o te nie jest trudno w czasie drogi, wybieraj dobrej jakości skrzynki drewniane od sprawdzonych producentów. 

Aby transport owoców i warzyw odbywał się bezpiecznie, a co za tym idzie - z zyskiem dla ciebie, musisz pamiętać o paru istotnych sprawach. Ważne są same skrzynki drewniane, które wybierzesz - muszą być bowiem trwałe i odpowiedniej wielkości. Dobre łuszczki powinny chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. Następnie pamiętaj o dokładnej segregacji produktów i zapewnieniu im odpowiednich warunków na trasie. Zadbaj o odpowiednią temperaturę, optymalną wilgotność i właściwą ilość światła słonecznego. 


 

Licencja: Copyright - zastrzeżona