Guma – obok innych tworzyw sztucznych, na przykład popularnego silikonu - jest jednym z najpopularniejszych materiałów, używanych do produkcji uszczelnień.

Data dodania: 2012-12-18

Wyświetleń: 1896

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uszczelki z gumy są stosowane powszechnie w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym i elektrycznym. Różnego rodzaju uszczelnienia spotyka się również w zastosowaniach domowych. Znajdziemy je w urządzeniach gospodarstwa domowego czy uszczelnieniach drzwiowych lub okiennych. W zależności od potrzeb, stosuje się materiały izolacyjne wykonane z gumy litej lub gumy spienionej, która charakteryzuje się większą sprężystością, ale mniejszą wytrzymałością.

Warto pamiętać, że pojęcie gumy jest niezwykle pojemne. W potocznym rozumieniu, tym terminem określa się wszelkie rodzaje stałych elastomerów. W znaczeniu ścisłym guma jest materiałem zbudowanym z łańcuchów polimerowych, które są usieciowione w procesie wulkanizacji. Guma jest rozciągliwa do 12 razy i nieprzepuszczalna dla wody oraz bardzo mało przepuszczalna dla gazów. Współczesny przemysł produkuje różne rodzaje kompozytów opartych na gumie, które pozwalają na różne zastosowania, w zależności od warunków, w których mają być użyte.

Uszczelki z gumy są, obok uszczelek silikonowych, podstawowymi elementami stosowanymi do dopasowywania poszczególnych elementów i nadawania im szczelności. Powszechnie stosuje się różnego rodzaju oringi i simmeringi, które pozwalają na uszczelnianie instalacji z płynami lub gazami. Skuteczność uszczelnień gumowych zależy również od ich profili, które są dobierane w zależności od ich zastosowań. Różne profile pozwalają na wykorzystanie ciśnienia panującego w układzie do zwiększenia uszczelniającej mocy gumowych elementów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena