W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się maszyny CNC. Skrót CNC oznacza Computerized Numerical Control, czyli tłumacząc na język polski komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych.

Data dodania: 2022-06-14

Wyświetleń: 296

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zastosowanie maszyn CNC w przemyśle

Maszyny CNC

W tej technologii można skonstruować nowoczesne obrabiarki, których zastosowanie jest bardzo szerokie. Na rynku można spotkać frezarki CNC oraz tokarki CNC do metalu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że maszyna CNC może być zaprogramowana w ten sposób, żeby wykonywała taką samą pracę przez długi czas. Należy pamiętać, że precyzja jest zdecydowanie większa niż w przypadku pracy manualnej, tak samo tempo jest kilkadziesiąt razy szybsze.

Urządzenia CNC co to jest i jak działają.

Są one przede wszystkim stosowane w przemyśle, ponieważ w tej branży produkcja identycznych elementów oraz części jest kluczowa. Należy pamiętać, żeby kupować produkty jedynie u sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Budowa obrabiarek CNC jest dosyć skomplikowana, dlatego ich naprawa również nie należy do najłatwiejszych. Zobacz na czym polega obróbka CNC na http://dogged.pl/na-czym-polega-obrobka-cnc

Dokładne rozplanowanie całej pracy oraz precyzyjne wykonanie jest możliwe dzięki zaawansowanemu komputerowi. Za cały proces jest odpowiedzialny operator CNC, który musi mieć dużą wiedzę na temat maszyn CNC. Sterowanie tak zaawansowaną maszyną nie jest prostym zadaniem, dlatego operator CNC powinien też posiadać certyfikaty potwierdzające jego umiejętności oraz doświadczenie. Warto mieć świadomość, że programowanie obrabiarek CNC jest dwuetapowe.

Prace wspomagane komputerowo są projektowane na samym początku, natomiast drugim etapem jest przygotowanie projektu do odczytania przez maszynę. Po wykonaniu tej pracy operator CNC może się przenieść do obróbki CNC. Programowanie obrabiarki CNC jest skomplikowane, dlatego niezbędna jest szeroka wiedza z geometrii, fizyki oraz programowania. Operator powinien umieć optymalnie zaplanować swoją pracę, dlatego wymagana jest też wyobraźnia przestrzenna.

Sterowanie maszynami CNC

Na trzy sposoby można sterować obrabiarkami CNC. Wyróżnia się przede wszystkim punktowe sterowanie CNC, które umożliwia precyzyjne ustawienie narzędzia w danym punkcie. Taki układ stosowany jest przeważnie podczas wiercenia lub przebijania, ponieważ są to prace, w których szczególnie istotne jest dokładne ustawienie narzędzia. Trzeba też pamiętać o sterowaniu odcinkowym, które pozwala zaprogramować narzędzie tak, żeby przemieszczało się z dokładnie żądaną prędkością po zaplanowanym torze. Takie prace wykonywane są zazwyczaj przy frezowaniu odsadzeń przelotowych oraz frezowaniu zarysów prostokątnych. Kształtowe sterowanie CNC jest uznawane za najbardziej zaawansowane. Umożliwia jednak uzyskanie bardzo skomplikowanych i nietypowych kształtów, dlatego jest niezwykle przydatne. Jest to sterowanie wielopłaszczyznowe, a zakres ruchów jest niezwykle szeroki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w ten sposób można wykonać pełną bryłę dwuwymiarową, a nawet figury trójwymiarowe. Więcej na temat maszyn CNC znajdziesz na stronie Dogged.pl

Praca operatora CNC

Za cały proces obróbki CNC odpowiedzialny jest operator CNC, który powinien posiadać odpowiednie doświadczenie oraz umiejętności. Należy pamiętać, że osoba na takim stanowisku musi być też przeszkolona z zasad BHP, ponieważ warunki pracy są dosyć niebezpieczne i bardzo łatwo o wypadek. Od operatora CNC wymaga się obszernej wiedzy i doświadczenia w obsłudze takich maszyn. Przydatne są też umiejętności nabyte podczas pracy na obrabiarkach tradycyjnych. 

Tradycyjne obrabiarki to między innymi tokarki, szlifierki oraz frezarki. W pewnym stopniu przypominają one maszyny CNC. W celu zdobycia wiedzy można się zapisać na specjalny kurs operatora maszyn CNC. W ten sposób można szybko potwierdzić swoje umiejętności i uzyskać kwalifikacje. Warto zrobić to jak najwcześniej, żeby móc szybko rozpocząć pracę w zakładzie przemysłowym. Technologia CNC jest powszechna w dzisiejszych czasach, dlatego dobrze wiedzieć co to jest. Koszt podstawowego kursu oscyluje w granicach 2 - 3 tysięcy złotych, więc jak widać jest to raczej spory wydatek i nie wszystkich na to stać.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena