Dobre CV to w dzisiejszych czasach podstawa szukania pracy. Aby dobrze poruszać się na rynku pracy i zdobyć wymarzoną posadę musimy potencjalnemu pracodawcy zaprezentować się od jak najlepszej strony. Curriculum Vitae jest właśnie takim dokumentem, który czarno na białym przedstawia ile naprawdę jesteśmy warci na rynku pracy.

Data dodania: 2011-03-14

Wyświetleń: 2797

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oczywiście aby to wszystko dobrze zawrzeć w kilku punktach musimy podejść do tego systemowo. Warto przygotować sobie na początku odpowiedni wzór CV. Można go poszukać w internecie. Można też na podstawie wzorów lub informacji stworzyć własny wzór CV. Jak to zrobić? Wystarczy trzymać się krok po kroku pewnych zasad. A więc...

Wzory CV -  warto mieć zapisanych w komputerze kilka takich egzemplarzy. Wszystko po to, aby potem nie zawracać sobie głowy podstawowymi rzeczami takimi jak kolejność. Oczywiście chronologia to bardzo ważna sprawa, jednak jest jeszcze tyle ważnych rzeczy jak np. oryginalność i estetyka.

Na początek należy zaznaczyć, że wzory CV składają się z kilku najważniejszych punktów: danych personalnych, wykształcenia, doświadczenia, pozostałych umiejętności i języka oraz wykształcenia.

Pierwszy krok – dane personalne

Dane personalne – wzór CV bez tego punktu jest jak człowiek bez oczu. Ten punkt jest na samej górze. W miejscu tym umieszczamy takie dane jak imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres, adres mailowy, numer telefonu. Możemy też podać swój stan matrymonialny, ale nie musimy.

Drugi krok - wykształcenie

Kolejnym punktem, bez którego nasz wzór CV nie byłby sobą jest wykształcenie. To tutaj właśnie podajemy nazwę i adres szkoły. Oczywiście robimy to w odwrotnej kolejności. Czy na samej górze umieszczamy informacje o szkole, którą ukończyliśmy ostatnio. Podajemy też główne przedmioty, ewentualnie nagrody. No i oczywiście tytuł pracy magisterskiej, jeśli skończyliśmy studia oczywiście.

Trzeci krok - doświadczenie

Wzory CV składają się również z kolejnego elementu – doświadczenia. W miejscu tym podajemy w odwrotnej kolejności chronologicznej dane dotyczące firm i zajmowanego stanowiska. Nadmieniamy też na czym polegała nasza praca, co należało naszych obowiązków.

Czwarty krok - umiejętności

Kolejny punkt to dodatkowe umiejętności. To tutaj właśnie możemy napisać o ty, że posiadamy prawo jazdy czy ukończyliśmy kurs obsługi komputera.

Piąty krok - zainteresowania

Wzory CV nie mogą obejść się bez ważnego punktu mówiącego o zainteresowaniach. Przedstawmy je dosyć szczegółowo. Możemy np. napisać, że lubimy muzykę Chopina.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena