Każdy Inwestor marzy o domu, który będzie zachwycał zarówno w dzień, jak i po zmroku. Oświetlenie elewacji wcale nie musi ograniczać się do wieszanych co roku ozdób świątecznych, a światło może stać się nieodłącznym elementem dekoracyjnym naszej realizacji. W jaki sposób zaaranżować oświetlenie zewnętrzne domu by uzyskany efekt spełnił nasze oczekiwania? Które elementy elewacji są warte wyeksponowania przy użyciu światła?
Projekt Dom z widokiem WAH1596, źródło: extradom.pl
Wejście i schody zewnętrzne
Oświetlenie zainstalowane w tym miejscu spełni zdecydowanie więcej naszych oczekiwań niż tylko te związane z estetyką i wyglądem zewnętrznym domu. Dobrze doświetlone drzwi zewnętrzne oraz podstopnie schodów to przede wszystkim bezpieczeństwo oraz duża wygoda. Oświetlenie zewnętrzne wejścia docenimy kiedy stojąc przed drzwiami będziemy próbowali trafić kluczem do zamka.
Jeśli zależy nam na niecodziennym oświetleniu wejścia, tradycyjne kinkiety punktowe montowane przy drzwiach warto zastąpić wersją, która rozpraszając światło kieruje jego promienie w różne strony tworząc przy tym niezwykle efektowne wzory na elewacji.
W zależności od materiału użytego do wykończenia schodów będziemy w stanie doświetlić podstopnie punktowo. W przypadku kostki brukowej zrobimy to za pomocą specjalnych świetlanych elementów, które staną się użytkową częścią schodów lub wykorzystując bardziej tradycyjne rozwiązanie, jak zwykłe lampy led, których montaż będzie najłatwiejszy w przypadku schodów drewnianych.
Projekt domu HomeKoncept-30 KRX1036, źródło: extradom.pl
Brama garażowa
Kolejnym elementem domu, który zyska na swojej wieczorowej prezentacji dzięki oświetleniu jest brama garażowa. Listwa led ze strumieniem światła skierowanym w dół bezpośrednio na bramę garażową nada jej zupełnie nowego wyglądu, a uzyskany efekt nie będzie możliwy do odtworzenia w dzień. Nasza brama garażowa zyska zupełnie nowy design.
Projekt domu Stylowy 3 WAW1055, źródło: extradom.pl
Projekt domu HomeKoncept-07, źródło: extradom.pl
Podbitka - oświetlenie elewacji
Podbitka to doskonałe miejsce na montaż standardowych halogenów, które od dawna są wykorzystywane do oświetlania elewacji. By efektownie oświetlić ściany naszego domu wcale nie musimy montować kinkietów na każdej z nich. Duża ilość widocznych w dzień lamp mogłaby psuć efekt, zwłaszcza jeśli zależy nam na zachowaniu nowoczesnego designu i minimalistycznej formy. Dlatego ukryte w podbitce halogeny czy montowane wzdłuż niej listwy led są idealnym kompromisem.
Projekt domu HomeKoncept-30 KRX1036, źródło: extradom.pl
Części elewacji bez okien
Wspomniane wcześniej kinkiety rozpraszające światło sprawdzą się nie tylko jako oświetlenie wejścia. W przypadku ścian o dużej powierzchni, na których auto projektu domu nie przewidział montażu okien, przy użyciu kilku kinkietów zamontowanych w odpowiednich odległościach można stworzyć niepowtarzalny świetlny obraz, który co prawda nie wpisuje się w ramy wspomnianego w części dotyczącej oświetlenia elewacji minimalizmu, jednak efekt jaki możemy uzyskać jest wart złamania tej zasady.
Projekt domu Marcel IV G2 WRC2609, źródło: extradom.pl
By nasz dom robił wrażenie po zmroku warto wykorzystać oświetlenie wysokiej klasy, które sprosta wymaganiom warunków atmosferycznych. Pamiętajcie aby wybrane lampy i listwy led były przystosowane do montażu na zewnątrz. Doskonałym dopełnieniem oświetlenia elewacji będzie oświetlony podjazd, ścieżki ogrodowe czy sam ogród, a raczej elementy dekoracyjne, które warto wyeksponować przy użyciu światła. Dobrze jeśli projekt oświetlenia zewnętrznego będzie tworzył kompozycyjną całość, ponieważ przepych i niepotrzebna mieszanina wykorzystanych systemów świetlnych mogą kojarzyć się ze świąteczną dekoracją, a nie elegancką prezentacją domu w nocnym klimacie.