Komin może stykać się z którąś z nośnych ścian. Wówczas buduje się go stopniowo wraz z resztą domu. Komin może być też elementem samonośnym. W takim przypadku można go wybudować, gdy dom w stanie surowym będzie już stał, ale jeszcze nie będzie posiadał dachu.

Data dodania: 2020-03-25

Wyświetleń: 320

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Budowa przewodu kominowego. Jak się buduje kominy spalinowe i wentylacyjne?

Do budowy kominów stosuje się ceramiczne pustaki kominowe o wytrzymałości nie mniejszej niż 5 MPa. Rozróżnia się dwa rodzaje tych pustaków: pustaki, które tworzą główną część komina oraz pustaki posiadające boczny otwór. Pustaki z bocznym otworem wykorzystuje się do łączenia komina z wlotem powietrza.

Kominy buduje się również z keramzytobetonowych pustaków kominowych. Mają prostokątne lub kwadratowe kształty. W środku mają kanały, w których umieszcza się przewody spalinowe albo wentylacyjne. Chropowata powierzchnia tego typu pustaków pozwala na bezproblemowe wykończenie tynkiem.

Kominy wentylacyjne buduje się ponadto z ceramicznych lub silikatowych pełnych cegieł. Muruje się je przy pomocy zaprawy cementowej. Do budowy kominów wentylacyjnych wykorzystuje się też specjalne pustaki wentylacyjne.

Wybór materiału do budowy komina jest ważny, ale zanim zabierzemy się w ogóle za budowę domu w projekcie musi zostać zaznaczone miejsce przewodu kominowego. Komin wentylacyjny umiejscowiony przy ścianie nośnej nie wymaga stawiania osobnych fundamentów. Odrębne fundamenty są za to niezbędne w przypadku komina samonośnego.

Budowa kominów odbywa się w zależności od ich rodzajów. Tradycyjnie buduje się je jednocześnie ze ścianami. Można powiedzieć, że rosną wraz z nimi. Wkład także montuje się równocześnie z pozostałą budową. Chyba, że chodzi o wkład stalowy, wówczas wkłada się go od góry po wzniesieniu komina. Komin systemowy można wymurować w momencie, kiedy kondygnacja wraz ze stropem zostaną wybudowane. Gdy następna kondygnacja jest gotowa, montaż należy dokończyć.

Komin przechodzi przez strop i to przejście musi być odpowiednio przygotowane. Otwór na komin musi być przygotowany. W przypadku drewnianego stropu jest trochę więcej prac do wykonania, ponieważ komin nie może stykać się z drewnem. Z tego powodu fragmenty belek, które dotykają komina usuwa się. Zamiast nich mocuje się wymiany w sposób prostopadły do belek.

Jeśli mamy do czynienia z dachem skośnym, najpierw buduje się więźbę i dopiero wyprowadza komin. Jednak, gdy komin nie będzie wysoki można wybudować go przed więźbą. Drewniane fragmenty więźby nie mogą być bliżej komina niż na 10 cm. Natomiast wszelkie materiały izolacyjne muszą być ściśle połączone z kominem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena