W dzisiejszych czasach bez dokumentu tożsamości niewiele możemy zrobić. Wybierając się w podróż po kraju czy też podróż zagraniczną konieczne jest posiadanie pliku odpowiednich dokumentów. Oprócz tego, że stwierdzają Naszą tożsamość, dzięki nim możemy na urlopie liczyć na różnorakie zniżki i rabaty.

Data dodania: 2020-04-22

Wyświetleń: 571

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przydatne dokumenty w podróży

Paszport.

Jest dokumentem umożliwiającym Ci przekroczenie granicy oraz pobyt w kraju, do którego się wybierasz. Jeśli Twoim punktem docelowym jest kraj Unii Europejskiej, zamiast paszportu możesz poświadczyć się dowodem osobistym. Spełnia on tę samą funkcję. W przypadku innego kraju musisz na granicy celnej okazać dokument paszportu. Musi on być w stanie dobrym, umożliwiającym bezproblemowe odczytanie Twoich danych osobowych. Przed wyjazdem upewnij się czy jest ważny – jego „data ważności” gaśnie po upłynięciu dziesięciu lat od dnia wydania. Do paszportu mogą być wpisane Nasze dzieci, które jako osoby małoletnie (do 16 lat) uprawnione są do przekraczania granicy w towarzystwie opiekuna – osoby dorosłej, która użyczyła 18 lat. Jeśli mamy w planach wyrobić sobie paszport, zacznijmy to już na długo przed wyjazdem. Sprawy urzędowe zwykle się przeciągają, może też wystąpić niezgodność, pomyłka, a wtedy paszport może zostać nie wydany na czas.

Wiza.

Niekiedy posiadanie paszportu oraz dowodu osobistego nie wystarczy. Konieczne jest wówczas posiadanie wizy – dokumentu wystawianego przez przedstawicielstwo konsularne państwa, do którego chcesz się wybrać. Jest to forma „zgody” na Twój pobyt. Z posiadanie wizy zwalnia Cię fakt, gdy wybierasz się do krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Mało tego, kraje takie jak: Andora, Argentyna, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Brazylia, Chile, Chorwacja, Gruzja, Gwatemala, Honduras, Hongkong, Izrael, Japonia, Korea Płd., Kostaryka, Malezja, Maroko, Meksyk, Mołdawia, Monako, Nikaragua, Nowa Zelandia, Panama, Paragwaj, Peru, Rumunia, San Marino, Serbia i Czarnogóra, Szwajcaria, Ukraina, Urugwaj, Watykan, Wenezuela i Wielka Brytania, zniosły posiadanie tego dokumentu, gdy cel Twojej eskapady ma charakter turystyczny, a okres pobytu nie przekracza 90 dni od momentu przekroczenia granicy.

Bilety.

Samolotem, autokarem, koleją – bez względu na jaki środek lokomocji się zdecydujesz, wszystkie obowiązują Cię do posiadania zakupionego wcześniej biletu. Bez niego nie przekroczysz pokładu samolotu czy też stopnia autokaru.

Książeczka zdrowia, ubezpieczenie.

Książeczka musi być ważna, aby z niej korzystać. Już na kilka dni przed planowanym wyjazdem sprawdź dokładnie czy podczas wakacyjnego pobytu nie straci ważności. Jeśli towarzyszyć Ci będzie czworonożny przyjaciel, o jego dokumencie również nie zapomnij. Okazując ubezpieczenie jesteś objęty ochroną medyczną na trenie całego kraju, a także poza nim.

W przypadku wypadku czy kolizji drogowej koniecznie będziesz musiał okazać się ubezpieczeniem samochodowym OC!

Dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna.

Podróżując zazwyczaj wymaga się posiadania dwóch dokumentów stwierdzających tożsamość. Może to być dowód osobisty i dokument dopuszczający Cię do prowadzenia pojazdu. Może to być także inny dokument. Jeśli zamierzasz prowadzić pojazd, lub nie wykluczasz takiej opcji musisz posiadać prawo jazdy. Bez tego ani rusz. O dokument tożsamości będziesz proszony zarówno w podroży, jak i na urlopie kilkakrotnie. Już przy przybyciu do hotelu będziesz musiał się nim okazać.

W przypadku dzieci, które z powodu nie ukończenia lat 18 nie posiadają dowodu osobistego, warto aby wzięły ze sobą legitymację szkolną. Na jej podstawie nie tylko będą się legitymować, ale mogą również liczyć na zniżki. Do zniżki uprawnienia posiadają także renciści i inwalidzi. Warto więc je także ze sobą zabrać.

Karty do bankomatu.

Nie zaleca się zabierać ze sobą wszystkie „pokłady” gotówki jakie posiadamy. Zwiększone jest wtedy ryzyko zagubienia pieniędzy. Polecane jest posiadanie karty do bankomatu. Na terenie kraju jest ich całe mnóstwo, także nie należy się martwić o brak miejsca, z którego moglibyśmy wypłacić pieniądze.

Dokumentów tak jak pieniędzy nie trzymajmy w jednym miejscu. W przypadku ich zgubienia, wszystkie będziemy musieli wyrabiać na nowo. Procedury te, trwać mogą bardzo długo, a tak jak zostało to wspomniane na początku, bez dowodu osobistego jesteśmy właściwie bezsilni…

Licencja: Creative Commons
0 Ocena