Wędrówki górskie po malowniczych Tatrach nie są zarezerwowane tylko dla samotnych dorosłych. W góry może wybrać się także cała rodzina zabierając na piesze wycieczki swoje latorośle.

Data dodania: 2018-07-31

Wyświetleń: 637

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tatry z dziećmi

Wybierając się w góry z małym dzieckiem należy odpowiednio zaplanować wycieczkę począwszy od odpowiedniego ubrania, obuwia, zapasu prowiantu, wody i wybrania właściwej trasy, która sprawi radość dorosłym i dzieciom. W Tatrach jest wiele tras godnych polecenia, których  pokonanie nie sprawi wielkich trudności, a przyniesie przyjemność z wycieczek, ze wspólnego przebywania na łonie natury. Wspólne pokonanie tras górskich, podziwianie krajobrazów, malowniczych panoram to możliwość spędzenia wspaniałego czasu w rodzinnym gronie. Dla każdego człowieka w tym także dla rodzin z małym dzieckiem godne polecenia w Tatrach są trasy m.in. przez Doliny: Chochołowską, Kościeliską, Dolinę Małej Łąki, Strążyską.

Do największej doliny po polskiej stronie Tatr tj. do  Doliny Chochołowskiej można dojechać z busem z Zakopanego lub też po prostu można wybrać się samochodem. Pokonanie trasy Doliną Chochołowska zajmuje około 2 godzin, a na jej końcu znajduje się na  Polana Chochołowska ze znajdującym się na niej schroniskiem PTTK, gdzie można odpocząć przed powrotem. W czasie spaceru można podziwiać niezwykły krajobraz Tatr na co składają się w dolnej części doliny skały osadowe, a w górnej skały krystaliczne.

Druga co wielkości dolina to Dolina Kościeliska. Przez dolinę przepływa Potok Kościeliski, a na trasie znajdują się jaskinie, które z uwagi na strome podejście można odwiedzić z nieco starszymi dziećmi. Do Doliny Kościeliskiej można także dojechać busem z Zakopanego lub samochodem. Na końcu doliny znajduje się schronisko górskie "Ornak", które oferuje poza usługami gastronomicznymi także nocleg. Opcja noclegu w górach razem z małym dzieckiem jest bardzo ciekawa bo nic nie zapada w pamięć bardziej niż niebo oglądane nocą z górskiej polany.

Dolina Małej Łąki jest mniej uczęszczaną trasą w Tatrach nich opisane wyżej znane i lubiane przez turystów Doliny Chochołowska i Kościeliska. Można dojechać do Doliny Małej Łąki  PKS-em lub też samochodem. Przejście doliną zajmie około 1 godziny. Na szlaku można podziwiać Wielką Polanę Małołącką  z której możemy rozkoszować się widokiem Giewontu czy Wielkiej Turni.

Do Doliny Strążyskiej można się dostać busem z Zakopanego lub samochodem. Na początku trasy znajduje się polana Młyńska z leśniczówką TPN, a na końcu spaceru czeka na nas Polana Strążyńska, na której znajdują się dwa szałasy, bufet z którego chętnie skorzystają dzieci po spacerze na świeżym powietrzu. Przejście trasy zajmuje około 45 minut. Wzdłuż doliny płynie  Potok Strążyski, porastają ją lasy, a co ważne na trasie są ławki na których mogą odpoczywać dzieci.

Szczególnie mocno polecana na wycieczki z małymi dzieckiem jest trasa na Rusinową Polanę. Dojazd do początku trasy polecanej dla rodziców i opiekunów małych dzieci busem z Zakopanego na Wierch Poroniec lub samochodem. Czas przejścia na Polanę około to 1,5 godziny. Trasa jest gorąco polecana przez turystów z uwagi na niezwykła panoramę Tatr. 

Jeżeli mowa o Tatrach to obowiązkowo należy wspomnieć o kolejce na Kasprowy Wierch. Kolejką można śmiało wybrać się z dzieckiem na ten przepiękny szczyt położony na granicy Tatr Wysokich i Zachodnich.  Wjazd kolejką na Kasprowy Wierch dostarczy nam niezapomnianych przeżyć związanych z możliwości podziwiania przepięknych górskich krajobrazów. Należy przy tym pamiętam, że na  górze jest zawsze kilka stopni mniej i należy zabrać ze sobą dodatkowe ubranie dla dziecka. Z uwagi na kilkugodzinne kolejki po bilety na kolejkę warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji co pozwoli uniknąć sporo stresu.

Warto również pamiętać o przepięknej trasie istniejącej od 1900 roku tj. ścieżce nad Reglami. Trasa prowadzi początkowo przez las, można niej podziwiać widok na okolice Kasprowego wierchu. Trasa ma długość 17 kilometrów dlatego warto rozważyć pokonywanie jej odcinkami, żeby dopasować trudność wysiłku do możliwości małego dziecka.

Tatry to miejsce, gdzie każdy znajdzie miejsce dla siebie, trasy które pozwolą mu cieszyć się rodziną i górami. Należy tylko dobrze zaplanować wyjazd, dobrze ocenić możliwości  swoje i dziecka.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena