Czym jest Proxy?
Proxy to przede wszystkim podręczna pamięć przeglądarki internetowej, która jest przechowywana na serwerze pośredniczącym, pomiędzy komputerem użytkownika, a serwerami udostępniającymi dane poprzez Internet. Na serwerze pośredniczącym tworzona jest kopia strony internetowej, dzięki czemu nie ma konieczności pobierania każdorazowo danych strony z odległego serwera. Dzięki tej technice znacząco skraca się czas ładowania stron, niweluje się zbędny ruch w sieci i widocznie zmniejsza się jego natężenie. Pośrednictwo do szybkiego ściągania danych będzie działać pod warunkiem, że nie odwiedzamy strony po raz pierwszy i nie korzystamy z kasowania zawartości katalogu z plikami tymczasowymi.
Proxy spełnia także rolę do ochrony prywatności w Internecie poprzez ukrywanie IP komputera użytkownika, który przeglądając strony przez serwer pośredniczący zostawia ślad IP serwera, a nie swojego komputera. Ponadto serwer pośredniczący usuwa ciasteczka i inne elementy, które mogą służyć zidentyfikowaniu użytkownika.
Nie każdy serwer proxy ukryje dane identyfikujące użytkownika, ponieważ rozróżniamy 3 rodzaje serwerów proxy tj.
- transparentne, czyli takie, które ujawniają adres IP użytkownika oraz inne dane pozwalające na jego identyfikację, ale za to pozwalają na szybkie działanie sieci;
- anonimowe, czyli takie, w których informacje do danych źródłowych wysyła serwer proxy, nie podając IP komputera użytkownika, ale mogą być dostępne innego typu dane, które pozwolą na identyfikację użytkownika;
- High anonimus, czyli serwery pośredniczące, które nie przekazują żadnych danych o użytkowniku komputera, a serwer docelowy widzi tylko IP serwera proxy.
Serwery, które anonimizują dane, mogą być bezpłatne typu open proxy lub płatne z loginem i hasłem.
Należy przy tym mieć na uwadze, że proxy daje anonimowość względem innych użytkowników Internetu, ale nie daje pełnej prywatności, ponieważ nasze IP jest przechowywane przez administratora serwera pośredniczącego. Dlatego proxy można wykorzystać do obejścia lokalnych ograniczeń lub ograniczeń z limitami pobierania danych.
Co to jest VPN?
VPN - (ang. Virtual Private Network) jest to oprogramowanie, które szyfruje połączenie realizowane w sieci publicznej. Najpopularniejsze połączenie VPN jest to połączenie tunelowe, w którym transmisja danych odbywająca się pomiędzy dwoma punktami jest szyfrowana przy pomocy specjalnego oprogramowania. Rozwiązanie jest obecnie bardzo często wykorzystywane przez firmy, ponieważ pozwala na bezpieczny, zdalny dostęp do danych organizacji przy wykorzystaniu szyfrowaniu połączenia VPN. Dla przeciętnego użytkownika sieci VPN może być także interesującym rozwiązaniem na bezpieczne i anonimowe przeglądanie witryn internetowych. Jeżeli prywatny użytkownik korzysta z otwartej sieci publicznej, wówczas administrator sieci może mieć wgląd w nasze dane (przykładowo do bankowości elektronicznej), wówczas również przydatne staje się szyfrowanie VPN.
Rozróżniamy kilka protokołów VPN:
- PPTP- zapewnia bardzo szybkie i wydajne działanie, jest łatwy do konfiguracji, ale nie zapewnia bezpieczeństwa danych ze względu na słabe szyfrowanie;
- L2TP/IPSec – zapewnia wysokie bezpieczeństwo danych, choć szyfrowanie może być złamane przez służby specjalne, ponadto zapewnia szybkie działanie, ale część serwerów będzie blokować połączenie ze względu na użycie portu UDP500;
- Open VPN- zapewnia największe bezpieczeństwo danych, obecnie nie ma żadnych oficjalnych informacji o złamaniu szyfrowania; ponadto przez to, że możemy się łączyć za pomocą dowolnego portu można bezproblemowo ukryć korzystanie z połączenia VPN.
Czym jest TOR?
TOR- (ang. The Onion Router), czyli darmowy serwis anonimizujący wykorzystujący serwery proxy, a jego cechą jest wielowarstwowa struktura (stąd nazwa cebulowy rozgałęźnik). Zapytanie użytkownika przechodzi przez serwer proxy, który pod swoim adresem IP przekazuje zapytanie do kolejnego serwera proxy, a ten to kolejnego i tak dalej. Dzięki takiemu wielowarstwowemu połączeniu operator strony www nie może zidentyfikować faktycznego użytkownika komputera. TOR zapewnia bezpieczne i anonimowe użytkowanie Internetu, jak do tej pory tylko w Stanach Zjednoczonych zdarzały się przypadki zidentyfikowania użytkownika TOR. Wymaga to jednak zaawansowanego zaplecza technologicznego oraz sporych nakładów finansowych. Przy wykorzystaniu TOR przeglądanie Internetu jest całkowicie anonimowe, zarówno dla innych użytkowników Internetu, jak również dla dostawcy Internetu, ale znacznie spowalnia wyświetlanie stron. Jeżeli chcemy być anonimowi w Internecie przy wykorzystaniu TOR, należy zrezygnować z odwiedzania kont, które były wcześniej wykorzystywane przy normalnym nieszyfrowanym połączeniu, gdyż w ten sposób łatwo można się ujawnić.
Obecnie do surfowania po sieci przy pomocy TOR dostępny jest program:
- TOP Browser oraz
- Firefox z odpowiednimi dodatkami.
Mozilla i Tor podjęli współpracę, której efektem ma być Firrefox ze stałą obsługą sieci TOR.