Efedryna jest wykorzystywana przez Chińczyków od wielu tysięcy lat. Substancja jest organicznym związkiem chemicznym, pochodną fenyloetyloaminy. Jest wykorzystywana w medycynie w leczeniu niedociśnienia związanego z narkozą, do leczenia astmy, gorączki lub przeziębienia, poza tym jest stymulantem, czyli środkiem pobudzającym. Środek ma szerokie spektrum zastosowania.

Data dodania: 2018-08-26

Wyświetleń: 1020

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Efedryna lek i doping w jednym

Ponadto jest wykorzystywany jako produkt do zwiększania koncentracji oraz uwagi,  a zdecydowanie najczęściej jest stosowany jako środek odchudzający oraz przez kulturystów na przyrost masy mięśniowej.

Efedryna jest substancją, która działa na ośrodkowy układ nerwowy, a co ciekawe efedrynę można pozyskać  na dwa różne sposoby. Pierwszym jest pozyskanie naturalne z ziół o nazwie Ma Huang, a drugim pozyskiwanie syntetyczne HCL. Efedryna w czystej postaci jest w Polsce zakazana.

Efekty stosowania efedryny

Efedryna wpływa na zwiększenie siły mięśni dlatego jest substancją, która jest bardzo chętnie wykorzystywana przez kulturystów, ponieważ wpływa ona na zwiększenie wydolności organizmu, co przekłada się na efektywniejsze treningi. Wpływa także na poprawę siły skurczu mięśni szkieletowych, a to z kolei przynosi zwiększenie możliwości wysiłkowych. Większe możliwości wysiłkowe oznaczają że zawodnik może podnieść w krótkim czasie więcej ciężarów. Zwiększenie wydolności i siły pozwala na szybkie osiąganie oczekiwanych efektów.

Warto jednak się zastanowić czy jest sens przyspieszać osiągnięcie celu przez przyjmowanie substancji, które mają z jednej strony sporo zalet, a z drugiej strony sporo wad i fatalnych skutków ubocznych.

Efedryna wpływa za szybki przyrost masy

Substancja wpływa na mięśnie w taki sposób, że znacznie mniej się męczą przez co treningi mogą trwać dłużej i są bardzo skuteczne. Ponadto Efedryna pobudza czynność serca oraz syntezę białka w mięśniach szkieletowych, co skutkuje szybkim przyrostem masy mięśniowej. Jednak dobrze pamiętać, że szybko wcale nie oznacza lepiej.

Efedryna wpływa na przyspieszenie odchudzania.

Jedną z przyczyn dla której wiele osób sięga po Efedrynę jest jej wpływ na przemianę materii. Zostały przeprowadzone badania naukowe udowadniające wpływ substancji na przyspieszenie odchudzania. Zostało oszacowane, że regularne przyjmowanie efedryny pozwala podkręcić metabolizm o 10 %. Jednym z czynników, który wpływa na to, że Efedryna ma właściwości odchudzające jest fakt, że po zażyciu powoduje wzrost temperatury organizmu, co wpływa na szybszy rozpad tkanki tłuszczowej. To jest właśnie jedna z podstawowych przyczyn dla której przyjmują środek osoby, które chcą schudnąć, a także kulturyści którzy pragną wyeksponować rzeźbę mięśni i spalić podskórną tkankę mięśniową.

Intersującym faktem jest to, że efedryna równolegle z przyspieszeniem spalania tkanki tłuszczowej, także chroni mięśnie przed katabolizmem. Ten fakt został potwierdzony odpowiednim badaniem tkanki tłuszczowej. Ponadto odkryto, że przy krótkim stosowaniu, wtedy gdy jeszcze nie został jeszcze osiągnięty cel polegający na utracie wagi substancja ta oprawia bilans azotowy co przekłada się na przyrost beztłuszczowej masy ciała. Spadek masy ciała wiąże się zwykle z jednoczesnym zmniejszeniem poziomu HDL, a jak się okazuje efedryna temu zapobiega.

Skutki uboczne stosowania efedryny.

Stosowanie efedryny to nie są tylko wspaniałe efekty, ale to są także skutki uboczne, o których trzeba pamiętać zanim się sięgnie po nią sięgnie. Przyjmowanie tego środka nawet w krótkim okresie czasu, może powodować bóle głowy, nudności, wymioty i biegunki. W związku z tym, że efedryna wywiera wpływ na pęcherz moczowy wywołując jego zwiotczenie, po jej zażyciu u mężczyzn pojawiają się problemy z oddaniem moczu oraz zaczynają się zaburzenia potencji.

Długotrwałe stosowanie efedryny może wywołać arytmię serca.

Arytmia serca to zaburzenia rytmu serca, które może działać zbyt wolno lub zbyt szybko, są to zakłócenia pracy serca polegające np. na migotaniu komór, arytmiach komorowych, nadkomorowych, które są bezpośrednim zagrożeniem życia.

Efedryna może spowodować nadciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie tętnicze grozi nawet śmiercią. Nadciśnienie nieleczone wpływa na uszkodzenie pracy serca, nerek i oczu. Zwiększa tempo rozwoju miażdżycy, znacznie zwiększa ryzyko zawału serca, grozi udarem mózgu, prowadzi do niewydolności nerek (nerki filtrują krew ze szkodliwych produktów przemiany materii, więc ich niewydolność prowadzi do zatrucia organizmu), uszkadza wzrok, a nieleczone skraca życie o 15 lat.

Efedryna może prowadzić do niewydolności układu oddechowego

Niewydolność oddechowa jest stanem zaburzeń czynności oddechowych, które ostatecznie prowadzą do zaburzeń wymiany gazowej w płucach, co z kolei objawia się spadkiem ciśnienia tlenu we krwi i wzrostem dwutlenku węgla. Te zjawiska, które powodują brak tlenu we krwi oraz nagromadzaniem się dwutlenku węgla w szybkim tempie prowadzą do zakłóceń funkcji organizmu, śpiączki, w efekcie do śmierci.

Skutki uboczne stosowania efedryny to także:

  • Uczucie suchości w ustach
  • Drżenie rąk
  • Bezsenność
  • Halucynacje
  • Nerwowość
  • Skoki ciśnienia
  • Zmiany skórne
  • Utratę łaknienia
  • Podwyższenie stężenia insuliny we krwi
  • Zmiany dermatologiczne, zaczerwienienie skóry, pocenie się, wysypki skórne w postaci trądziku

Jedną z istotnych spraw dotyczących efektów działania efedryny jest to, że organizm bardzo szybko uodparnia się na jej działanie i żeby móc uzyskać to samo co wcześniej trzeba zwiększać dawkę, a to prowadzi do dalszego zwiększenia bardzo nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Przedawkowanie może prowadzić do śmierci, a przyjmowanie wysokich dawek może doprowadzić do uszkodzenia mózgu, a przyczyną jest nieustanne działanie na neurotransmitery. Badania na zwierzętach wskazują na możliwość uszkodzeń mózgu, które skutkują tikami takimi, jakie można zaobserwować u chorych na Parkinsona.

Neurotoksyczność efedryny.

Efedryna jest substancją która jest podoba pod względem strukturalnym oraz pod względem aktywności do amfetamin. Z tego powodu efedryna jest czasami używana do produktu metamfetaminy oraz metkatynonu, które są narkotykami. Środek ten z uwagi na swoje pobudzające właściwości jest używany jako domieszka do narkotyków, które są dostępne w Stanach Zjednoczonych, a są uważane za odpowiednik Ectasy.

Zostały wykonane badania czy efedryna powoduje takie same efekty neurodegradacyjne jak np. amfetamina. Badania wykazały, że efedryna działa słabiej na ośrodkowy układ nerwowy.

Przeciwskazania do brania efedryny

Ponieważ efedryna ma ogromnie dużą ilość skutków ubocznych nie jest zalecana do stosowania przez zdrowe osoby tylko po to, żeby schudnąć albo zbudować masę mięśniową.  Zdecydowanym przeciwwskazaniem do zażywania efedryny są osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego, z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, nadczynnością tarczycy, z łagodnym przerostem gruczołu krokowego lub jaskrą.  Nie powinny też brać  efedryny osoby, które zmagają się z nerwicą, ponieważ zwiększy ona objawy.

Czy warto zatem brać efedrynę?

Niektórzy biorą efedrynę w połączeniu z kofeiną, co wzmaga jej działanie. Środek ten pomimo tego, że ma tak obszerną listę skutków ubocznych znajduje nadal swoich zagorzałych zwolenników.  Wizja pięknej sylwetki, którą można szybko osiągnąć powoduje, że wiele osób przestaje myśleć o konsekwencjach.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena