Niezależnie od tego, z jakim treningiem fizycznym mamy do czynienia, konieczne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad, aby był on dla nas nie tylko efektywny, ale również bezpieczny. Nie jest sztuką wpaść na siłownię i zacząć ćwiczyć na poszczególnych urządzeniach czy z wolnymi ciężarami. 

Data dodania: 2020-06-29

Wyświetleń: 669

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Trening na siłowni – jak powinien wyglądać?

Sztuką jest robić to w taki sposób, aby miało to sens i nie doprowadziło do kontuzji.

Bardzo często zdarza się tak, że idziemy na siłownię, zaczynamy ćwiczyć, ale nie przynosi to zadowalających efektów. A czasami wręcz czujemy się po treningach źle. Coś nas boli, coś nas strzyka i powoli zniechęcamy się do tego typu aktywności. Zupełnie nieświadomi tego, że nasze problemy wynikają tak naprawdę z naszej niewiedzy na temat tego, jak powinno się ćwiczyć.

Rozgrzewka – czyli przygotowanie do ćwiczeń

Rozgrzewka to coś, o czym słyszy się praktycznie na każdym kroku, przy omawianiu ćwiczeń siłowych czy aerobowych. Tak naprawdę każdych ćwiczeń! O czym zdajemy się zapominać wraz z wejściem na siłownię. Niestety brak rozgrzewki to najprostsza droga do kontuzji. Jest na szczególnie istotna zwłaszcza wtedy, kiedy przeprowadzamy trening z samego rana, ponieważ w takiej sytuacji nasze stawy, ścięgna i mięśnie nie są jeszcze gotowe do zbyt dużej i gwałtownej aktywności.

Brak rozgrzewki to również wstęp do mniej efektywnego treningu. Dlatego naprawdę warto poświęcić na nią kilka minut (około 10), aby po prostu przygotować organizm do aktywności. Odpowiednio go rozgrzać i rozruszać. Dobrze wykonana rozgrzewka zwiększa również nasze wysiłkowe możliwości, także warto o niej pamiętać i skrupulatnie ją wykonać!

Trening – serie, powtórzenia, obciążenie

Podstawą prawidłowego treningu siłowego jest jego odpowiednie rozplanowanie. Niestety o tym też, przynajmniej początkujący użytkownicy siłowni, bardzo często zapominają. Ćwiczenia wykonywane na chybił trafił, przeskakiwanie z jednego sprzętu do ćwiczeń na drugi, nie przyniosą nam takich efektów, na jakie liczymy.

Efektowny trening na siłowni to skomplikowany proces, w którym znaczenie ma wiele różnych czynników, począwszy od liczby serii i powtórzeń danych ćwiczeń, po tempo ich wykonywania, na dobraniu odpowiedniego obciążenia oraz poprawnie wykonywaniu ćwiczeń skończywszy.

Odpowiednio dobrany i realizowany plan treningowy to tak naprawdę jedyna słuszna droga. Pomóc nam w tym mogą profesjonalni trenerzy, których na pewno spotkamy na siłowni. Taki plan powinien być opracowany indywidualnie. Musi być bowiem dopasowany do celów, jakie chcemy poprzez ćwiczenia na siłowni osiągnąć oraz do naszych możliwości fizycznych. To także świadomy i przemyślany wybór tego na, jakim sprzęcie na siłowni będziemy ćwiczyć.

 

Rozciąganie – sposób na bóle!

Zakończenie treningu poprzez rozciąganie jest równie istotne, jak jego rozpoczęcie od rozgrzewki. Jeśli na drugi dzień po treningu na siłowni wszystko nas boli, to jest to oznaką tego, że po prostu się nie porozciągaliśmy lub zrobiliśmy to niepoprawnie. Jeśli chcemy uniknąć bólu, skurczy i zakwasów, to po każdych intensywniejszych ćwiczeniach musimy się koniecznie porozciągać. Częstym problemem w przypadku treningu na siłowni i końcowego rozciągania, może być to, że jeśli mamy wykupiony karnet godzinowy, to po prostu nie starcza nam na to czasu. W takiej sytuacji należy skrócić trening główny, aby zostawić sobie kilka minut na ćwiczenia rozciągające.

Artykuł powstał we współpracy z Apus-Sports.com - dystrybutorem profesjonalnego sprzętu na siłownię.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena