Wielu z nas uważa, że latanie samolotem musi być kosztowne. Tymczasem, w dobie tanich linii lotniczych oraz licznych promocji (np. biletów dostępnych od kilku złotych) wiele tras możemy pokonać już za parę groszy. Zwłaszcza, gdy zrezygnujemy z dużego, odpłatnego bagażu rejestrowanego na rzecz małego, ale za to darmowego, bagażu podręcznego.

Data dodania: 2013-05-30

Wyświetleń: 1807

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bagaż podręczny - sposób na tanie latanie samolotem

Czym jest bagaż podręczny?

Bagaż podręczny, czasem zwany również kabinowym, to taki, który zabieramy wraz z sobą do kabiny samolotu. Umieszcza się go pod siedzeniem lub na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach. Bagaż podręczny w teorii powinien zawierać przedmioty przydatne podczas lotu (np. książki, czasopisma, odtwarzacz muzyki itp.). W praktyce z powodzeniem spakujemy do niego wszystko to, czego potrzebowalibyśmy w czasie około tygodniowej podróży. Ma to niebagatelne znaczenie przede wszystkim dla pasażerów tzw. tanich linii lotniczych, które nie oferują dużego bagażu rejestrowanego (umieszczanego w luku bagażowym) w cenie biletu lotniczego - trzeba za niego dodatkowo zapłacić bądź też wyruszyć w podróż z samym jedynie bagażem podręcznym, który jest bezpłatny.

Wymiary i waga bagażu podręcznego

Każdy pasażer może wnieść na pokład samolotu jedną sztukę bagażu podręcznego. Jego dozwolone wymiary i waga zależą od linii lotniczych, którymi podróżujemy. Niemniej jednak, wartości te są podobne dla wszystkich przewoźników i wynoszą mniej więcej 25 x 45 x 55 cm oraz 6-10 kilogramów (aczkolwiek często spotykany jest brak limitu wagowego - obowiązuje zasada zdrowego rozsądku). Konkretne wytyczne znajdziemy w regulaminach na stronach internetowych poszczególnych linii lotniczych.

Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym?

Jako że bagaż podręczny przewożony jest w kabinie samolotu wraz z podróżującymi pasażerami, podlega on pewnym ograniczeniom, jeśli chodzi o zawartość. Nie przewieziemy w nim m.in. przedmiotów niebezpiecznych (np. ostro zakończonych, takich jak noże, pilniczki czy nożyczki). Restrykcjom podlegają również płyny (do których zaliczają się nie tylko substancje w stanie ciekłym, ale także i półpłynnym oraz gazowym – m.in. kremy, szminki, tusze do rzęs, areozole itd.), które co prawda można wziąć na pokład samolotu, ale tylko w niewielkiej ilości (w sumie maksymalnie 1 litr płynów)  i w specjalnym pojemniku (w 100-militrowych buteleczkach włożonych do litrowej plastikowej, zamykanej torby).

Mimo pewnych ograniczeń i utrudnień, jakie wynikają z lotu z samym jedynie bagażem podręcznym, warto spróbować tego sposobu podróżowania. Pozwala on bowiem zracjonalizować listę zabieranych przedmiotów, a przede wszystkim sporo zaoszczędzić.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena