Oto kilka przydatnych porad podczas podróżowania samolotem z dzieckiem. Kilka rad pozwoli na wygodniejszy i bezpieczniejszy lot zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka.

Data dodania: 2009-10-14

Wyświetleń: 3052

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oprócz rzeczy oczywistych, które powinniśmy mieć spakowane w torbę, takie jak jedzenie dla niemowląt, pieluchy, lekarstwa czy przedmiotów, które zapewnią dziecku zabawę, powinniśmy pamiętać również o rzeczach, które zapewnią lot bezpiecznym zarówno dla dziecka jak i dla nas samych.

1. Loty bez przesiadek
Międzylądowania z dziećmi to rzecz więcej niż niewygodna. Naraża nas również na spóźnienia, wyścigi do i z autokarów z dzieckiem i z wszystkimi rzeczami na rękach. Loty bez przesiadek są również bezpieczniejsze. Większość awarii występuje podczas startu, wznoszeniu się i obniżaniu lotu oraz przy lądowaniu.

Czasami przesiadki podczas podroży samolotem nie da się uniknąć, jednak zwróćmy uwagą czy linie lotnicze oferują pomoc w transporcie dziecka, fotelika dla dziecka i bagażu. W większości linii lotniczych trzeba jednak wcześniej to ustalić. Tanie loty najczęściej nie oferują takiej pomocy przy przesiadkach z dziećmi, wiec nie spodziewajmy się za dużo.

2. Używajmy fotelików dla dzieci podczas lotu
Chociaż linie lotnicze dopuszczają podróżowanie z dzieckiem na rękach, spróbujmy sobie wyobrazić trzymanie dziecka podczas turbulencji bądź w sytuacjach awaryjnych.

Wszystkie dzieci do 18 kg powinny podróżować w fotelikach również w samolocie. Takimi samymi zasadami należy się kierować podczas lotu co podróżując samochodem. Dzieci powyżej 18 kimogramów powinny być przypięte standardowym pasem bezpieczeństwa występującym w samolotach. Zwróćmy jednak uwagę, że niektóre foteliki samochodowe mimo że mogą być bezpiecznie używane w samochodach, to nie są i nie mogą być używane w samolocie.

3. Powiadom linie lotnicze, że podróżujesz z dzieckiem
Niektóre linie mogą prowadzić dość specyficzną politykę odnośnie przewozu dzieci na pokładzie samolotu. Przewoźnicy dość często oferują bilety lotnicze ze zniżką dla dzieci poniżej 2 roku życia.

Jeśli to możliwe unikaj ruchliwych godzin i dni, co może przełożyć się na ilość wolnej przestrzeni w samolocie. Jeśli kupimy bądź linie lotnicze zapewnią nam fotelik przystosowany do lotów pamiętajmy, aby zamontować go na miejscu przy oknie, aby nie utrudniał wydostania się z miejsc innym pasażerom.

4. Zapoznaj się z samolotem

Po wejściu na pokład samlotu, zajmij miejsce i sprawdź gdzie są wyjścia ewakuacyjne. Policz rzędy siedzeń do najbliższego wyjścia (w kierunku przedniej i tylnej części samolotu). W razie niebezpieczeństwa w zadymionej kabinie będziesz wiedział jak daleko jest do wyjścia.

Przeczytaj pisemną instrukcję bezpieczeństwa, mimo że widziałeś i przeglądałeś ją już dziesiąta razy. Nawet szybkie jej przeglądnięcie utrwali wiadomości. Zwróć szczególną uwagę na informacje jakie podaje stewardesa o bezpieczeństwie w nagłych wypadkach. Utrwalenie tego co już wiesz, może pomóc szybko działać, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

5. Miej zapięte pasy bezpieczeństwa

W trakcie lotu zwróć uwagę na zapięte pasy zarówno swoje jak i dziecka. Jeśli samolot wpadnie w niespodziewane zawirowania, a pilot będzie zmuszony wykonywać niezwykle trudne manewry, musisz być przygotowany.

6. Pamiętaj: Twoja maska z tlenem najpierw
Jeśli maski z tlenem się pojawią, nie zależnie od sytuacji w pierwszej kolejności użyjmy jej sami. Jeśli mózg nie otrzyma wystarczającej ilości tlenu, możesz zasłabnąć i w takiej sytuacji nie będziesz w stanie pomóc dziecku wyjść z samolotu.

7. Nie panikuj!
W mało prawdopodobnym przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej, należy zachować spokój, aby można było skupić się na kierunka

Licencja: Creative Commons
2 Ocena