Zaledwie jeden na siedmiu wyjeżdżających za granicę Polaków organizuje swoją podróż samodzielnie. Z usług biur podróży rocznie korzysta natomiast aż 1,5 miliona mieszkańców naszego kraju. To bardzo dużo. Czy jednak mogą się oni pochwalić bardziej udanymi wakacjami od samodzielnych podróżników? Niekoniecznie.

Data dodania: 2013-07-22

Wyświetleń: 1513

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego warto podróżować bez biura podróży?

W dobie internetu - nieograniczonego źródła informacji, nieźle napisanych przewodników, dobrych map oraz zautomatyzowanych systemów rezerwacyjnych biletów lotniczych, autokarowych czy kolejowych, samodzielne zorganizowanie podróży nie nastręcza żadnych problemów. A sam wyjazd, jeśli zostanie prawidłowo zaplanowany, może nie tylko dorównać poziomem i liczbą atrakcji wycieczce z biurem podróży, ale i zostawić ją daleko w tyle.

Podróżować na własną rękę warto z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, wyjazdy zorganizowane samodzielnie są znacznie tańsze - wszak płacimy wówczas wyłącznie za konkretne usługi (przeloty, wstępy, noclegi itd.), z wyłączeniem marży biura podróży. Nie ponosimy również kosztów niechcianych, często narzucanych nam przez pośredników (np. all inclusive, którego pełnię możliwości zazwyczaj mało kto wykorzystuje). Co więcej, mając swobodę podejmowania decyzji, możemy wybierać tańsze (bo nieco bardziej oddalone od turystycznego zgiełku) sklepy czy restauracje.

Po drugie, plan wyjazdu możemy w pełni dostosować do własnych potrzeb, poświęcając dokładnie tyle czasu na zwiedzanie, leniuchowanie na plaży czy piesze wędrówki, na ile mamy ochotę. Własne ustalenia możemy ponadto w dowolnym momencie elastycznie zmienić, w zależności od samopoczucia, pogody i innych czynników. Mówiąc krótko - mamy pełną kontrolę nad naszym wyjazdem.

Podróżowanie na własną rękę ma też inną zaletę - nie tak oczywistą, ale niezmiernie istotną. A mianowicie, możliwość lepszego poznania kraju, w którym gościmy - przede wszystkim jego mieszkańców. Przebywanie w ogrodzonym hotelu, przemieszczanie się polskim autokarem, generalnie - zwiedzanie wewnątrz zamkniętej grupy turystów, delikatnie mówiąc nie sprzyja nawiązywaniu kontaktów z autochtonami. A tylko dzięki nim możliwe jest dobre poznanie i zrozumienie obcej kultury.

Samodzielne organizowanie podróży nie jest ani trudne, ani specjalnie pracochłonne. Przynosi natomiast mnóstwo satysfakcji. Podobnie jak sam wyjazd. Warto spróbować.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena