Egzotyczne podróże stają się coraz bardziej popularnym sposobem spędzania ferii zimowych. Z takiej alternatywy chętnie korzystają ci, którzy słoneczne plaże i spacery po tropikalnym lesie cenią bardziej niż ośnieżone stoki. O czym należy pamiętać, by w czasie takiej podróży nie narażać się na problemy ze zdrowiem?

Data dodania: 2023-01-24

Wyświetleń: 284

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rzeczy, które musisz zrobić przed wyruszeniem w egzotyczną podróż

1. Zapoznaj się z listą obowiązkowych szczepień

To podstawa dla każdego miłośnika egzotycznych wypraw. Jeśli nie wiemy, gdzie szukać informacji na ten temat, spytajmy organizatora, który dany wyjazd organizuje. Biura podróży chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania związane z planowanymi wyprawami i pomogą nam się do nich dobrze przygotować. Każdy, kto wybiera się do Afryki lub Ameryki Południowej, musi jednak zapamiętać, że najważniejsza sprawa to szczepienie przeciwko żółtej gorączce – chorobie, którą znamy również pod nazwą żółta febra. Lista szczepień obowiązkowych uzależniona jest jednak w ostateczności od kraju, który mamy zamiar odwiedzić oraz od panującej na jego terenie sytuacji.

2. Sprawdź, jakie szczepienia są zalecane

Lista szczepień zalecanych jest długa. Warto z nich skorzystać – dla własnego dobra. Przecież na liście chorób, przed którymi może nas uchronić dodatkowa szczepionka, znajdują się tak poważne zagrożenia, jak tężec, wścieklizna czy wirusowe zapalenie wątroby. I ta lista może się zmieniać, warto zatem sprawdzać, czy szczepienia zalecane nie stają się obowiązkowymi. Warto też poradzić się lekarza, który – znając dokładnie cel naszej podróży – doradzi nam zarówno w sprawie obowiązkowych, jak i dodatkowych szczepień.

3. Wyposaż turystyczną apteczkę w niezbędne leki

Jeśli bierzesz leki, musisz je obowiązkowo umieścić w apteczce bez względu na to, dokąd jedziesz. Pamiętaj też o ochronie przed owadami .

4. Poznaj podstawowe zasady profilaktyki

Profilaktyka w krajach egzotycznych dotyczy przede wszystkim troski o higienę oraz rezygnacji z picia miejscowej wody. Dlaczego? Brudne ręce, nieprzegotowana woda – oto główne problemy z chorobami wywołanymi przez bakterie, do których nasz organizm nie jest przyzwyczajony. Przed wyjazdem do egzotycznego kraju warto zatem sprawdzić, czego należy unikać oraz z jakich produktów spożywczych lepiej zrezygnować w trakcie pobytu w tropikach.

5. Przed podróżą sprawdź stan swojego zdrowia

Jeśli musisz się zmierzyć z takimi wyzwaniami, jak nagła zmiana klimatu, długa podróż czy też większy wysiłek fizyczny, wykonaj kilka prostych badań. To dzięki nim wybierzesz taki kierunek wyprawy, który dla twego zdrowia nie będzie zagrożeniem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena