Pod pojęciem Business Intelligence (BI) kryje się szeroko rozumiana analityka biznesowa. Obejmuje ona m.in. lepszą efektywność produkcyjną, generowanie oszczędności czy tworzenie zaawansowanych analiz finansowy. To z kolei pozwala na podejmowanie przemyślanych decyzji biznesowych.
Dlaczego Business Intelligence to przyszłość?
Chcąc działać zgodnie z założeniami analityki biznesowej, należy nastawić się na gromadzenie i przechowywanie informacji związanych z działalnością całego przedsiębiorstwa. Dzięki temu można przeprowadzać analizy i generować raporty z oparciem o różne wskaźniki. Im pełniejszy mamy obraz tego, co dzieje się w firmie, tym trafniejsze decyzje podejmiemy w związku z jej przyszłością. Dzięki temu możemy umocnić swoją pozycję na rynku i łatwiej wyprzedzimy konkurencję.
Zaawansowane technologie są od dawna obecne w biznesie, a na ich wdrożenie decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Zalety tego typu rozwiązań doceniają coraz szersze kręgi, jeśli więc nastawiamy się na rozwój i chcemy podążać w stronę Business Intelligence, powinniśmy się rozejrzeć za odpowiednimi narzędziami. Wydawałoby się, że analizy możemy prowadzić nawet w arkuszu kalkulacyjnym, ale jak się temu przyjrzymy bliżej, to możliwości, jakie to nam daje, są mocno ograniczone. Już samo gromadzenie i katalogowanie danych jest czasochłonne. Bardziej dostosowane do obecnych i przyszłych wymogów przedsiębiorców są wyspecjalizowane systemy BI.
System Business Intelligence – jak to działa?
Aby korzystać z takiego oprogramowania, nie musimy być specjalistami ani analitykami. System Business Intelligence to bardzo intuicyjne i dość proste w obsłudze narzędzie. Od razu mamy do dyspozycji wiele wskaźników biznesowych, dzięki którym możemy zestawiać dane, tworzyć tabele i wykresy. Jeśli mamy taką potrzebę, to oczywiście istnieje opcja dodania własnych wskaźników.
Istotną kwestią jest to, że jako warstwę analityczną wykorzystuje się nie bazy SQL, a domeny. To właśnie dzięki temu nie musimy mieć szerokiej wiedzy informatycznej, aby móc korzystać z tego narzędzia. Raporty możemy drukować w dowolnym momencie i przeprowadzić ich analizę lub przedstawić na spotkaniu zespołu projektowego. Dysponując takim oprogramowaniem, możemy monitorować czas pracy podwładnych, ich nieobecności i nadgodziny, weryfikować to, czy wszystkie faktury są uregulowane bądź przyglądać się dynamice sprzedaży.
W przypadku, kiedy narzędzie Business Intelligence będzie jednym z modułów systemu ERP, przedmiotem naszych analiz mogą być dane ze wszystkich działów firmy. Systemy ERP są innowacyjnymi rozwiązaniami informatycznymi, które łączą dane we wspólną bazę danych, więc informacje znajdują się w jednym miejscu.