Im bardziej rozbudowane i wyspecjalizowane formy przybierają przedsiębiorstwa, tym większe jest zapotrzebowanie na wspomagające ich pracę i organizację rozwiązania IT. Jednymi z takich rozwiązań, szczególnie mocno zyskującymi ostatnio na popularności, są systemy klasy ERP. Na czym polega ich fenomen?

Data dodania: 2016-06-17

Wyświetleń: 1237

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Systemy ERP - wsparcie przedsiębiorstw w każdym obszarze działalności

Integracja danych za pomocą systemów ERP

Systemy klasy ERP (z ang. enterprise resource planning) są narzędziami powstałymi w celu właściwego i w pełni zorganizowanego planowania zasobów w stosujących je przedsiębiorstwach. Planowanie to odbywa się poprzez zintegrowanie wszystkich działów funkcjonujących w obrębie firmy, a następnie przejście na posługiwanie się w nich jedną, wspólną bazą danych.

Integracja tego rodzaju i posługiwanie się jednym zbiorem danych w całym przedsiębiorstwie zapewnia dostęp do aktualnych i – przede wszystkim – poprawnych informacji związanych np. ze stanem magazynu, etapem prac w dziale produkcyjnym czy zadaniami wykonywanymi przez dział handlowy. Owa integracja to jedno z najpoważniejszych wyzwań i jednocześnie kluczowy czynnik w całym procesie podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie. Częstym problemem bywa np. rozproszenie pewnych konkretnych danych po poszczególnych działach firmy. Rozproszenie to sprawia, iż żaden z działów, łącznie z osobami kierującymi przedsiębiorstwem, nie posiada pełnych danych na temat, co do którego należy podjąć ważną decyzję. Integracja i przejście na jedną bazę za pomocą systemów klasy ERP pozwala zebrać i uporządkować rozproszone informacje. Co ważne, z informacji tych będą mogły korzystać wszystkie działy w firmie, co ułatwi proces decyzyjny na każdym szczeblu przedsiębiorstwa.

Ekosystem ERP

Najgorszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o firmowe bazy danych, są tzw. systemy wyspowe lub systemy samodzielne. Systemy te są niezintegrowane i działają w pełnej niezależności od siebie. W tego typu rozwiązaniach wszystkie informacje dotyczące aktualnego stanu magazynu, produkcji, sprzedaży oraz bazy klientów znajdują się zwykle w kilku bazach i w każdej z nich mogą to być informacje zawierające nieco inne dane. Systemy klasy ERP gromadzą wszystko we wspólnej bazie danych, dzięki czemu przyjmujący zamówienie sprzedawca ma dostęp do pełnej informacji o zamawianym produkcie, historii wcześniejszych zakupów przez tego samego klienta (także historii kredytowej) czy o aktualnych możliwościach dostawy.

Warto jednak pamiętać, iż same systemy ERP to jeszcze nie wszystko. Firmy specjalizujące się w ich wdrażaniu oferują również specjalistyczne narzędzia uzupełniające działanie „erpów”. Powstający dzięki nim swoisty ekosystem wspiera na bardzo zaawansowanym poziomie szczegółowości takie obszary działań przedsiębiorstwa, jak cykl życia produktu, łańcuch dostaw czy działalność w sektorze e-commerce.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena