Szumy uszne występujące pod postacią szumów, pisków lub pulsujących dźwięków o różnym natężeniu to coraz poważniejszy problem społeczny. Obecnie szacuje się, że z nieustannymi szumami usznymi zmaga się aż 10 proc. całej światowej populacji. Zdaniem ekspertów ilość osób narzekających na szumy uszne będzie systematycznie wzrastać.

Data dodania: 2017-09-12

Wyświetleń: 1773

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szumy uszne. Czym są, skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Czym są szumy uszne?

Istnieją różne definicje szumów usznych, jednak w większości sprowadzają się one do opisu zjawiska, w trakcie którego cierpiąca na nie osoba doznaje subiektywnego odczucia obecności dość charakterystycznego dźwięku, który jednak nie posiada faktycznego źródła akustycznego mogącego oddziaływać na zmysł słuchu. Mówiąc prościej – szumy uszne to rodzaj dźwięków fantomowych, których przyczyną nie są typowe źródła dźwięku.

Pod jaką postacią występują szumy uszne?

Od razu należy zaznaczyć, iż pojęcie „szumy uszne” powinno się traktować nie jako ścisłe określenie charakteru zjawiska, a jedynie jako jego ogólną nazwę. To, co w polskiej literaturze naukowej określane jest „szumami”, w krajach anglojęzycznych znane jest jako „dzwonienie”, jednak obie nazwy dotyczą tego samego problemu. Szumy uszne wcale nie muszą być faktycznie szumami, mogą też pojawiać się jako dzwonienie, pisk, gwizd, świst, bulgotanie, tętnienie, cykanie (jak cykanie świerszczy lub zegara), pukanie, wycie i wiele, wiele innych

Mogą być „słyszane” w jednym lub w obu uszach, mogą wskazywać na źródło znajdujące się gdzieś z boku lub za rejestrującą je osobą. Różna jest też ich intensywność, czas trwania oraz typ brzmienia. Czasem mogą też występować pod postacią nakładających się na siebie dźwięków. Cechą wspólną szumów usznych są natomiast konsekwencje dla cierpiących na nie osób. Konsekwencje, które – w przypadku braku odpowiedniej terapii – mogą całkowicie wyłączyć z normalnego funkcjonowania.

Co jest przyczyną szumów usznych?

Pytanie o przyczynę szumów usznych nie jest, wbrew pozorom, wcale łatwe. Różne źródła podają różne powody i różne warunki sprzyjające ich powstawaniu, najczęściej powtarzając jedynie te same zestawienia, które w rzeczywistości odpowiadają jedynie za nikły procent przypadków. Sami naukowcy podkreślają, że główną i najważniejszą przyczyną powstania właściwych szumów usznych jest uszkodzenie komórek słuchowych.

Komórki słuchowe to niezwykle wrażliwe i delikatne komórki ucha wewnętrznego, które w reakcji na sygnał dźwiękowy generują impuls nerwowy odbierany przez mózg. Uszkodzenie komórek słuchowych może oznaczać, że albo impuls nerwowy nie zostaje wygenerowany – powstaje wówczas zjawisko niedosłuchu czuciowego, albo jest generowany w sposób nieprawidłowy, co oznacza właśnie szumy uszne.

Od czego zależy czas trwania szumów usznych?

Szumy uszne wywołane uszkodzeniem komórek słuchowych mogą przybierać różne formy i występować zarówno trwale, jaki i chwilowo. Co ciekawe, zdaniem naukowców czas trwania szumów usznych zależy w głównej mierze od tego, o jakiej porze nastąpiło uszkodzenie komórek słuchowych. I tak, jeśli doszło do tego za dnia, istnieje bardzo duża szansa na to, iż szumy uszne minął same po krótszym lub dłuższym czasie. W przypadku, gdy komórki słuchowe uległy uszkodzeniu nocą, należy liczyć się z utrwaleniem się zjawiska szumów usznych.

Jak radzić sobie z szumami usznymi?

Osoby cierpiące na szumy uszne starają się radzić sobie z problemem na dwa sposoby, z pomocą lekarza i zalecanej przez niego terapii oraz tzw. domowymi sposobami. W przypadku terapii chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie szumów usznych z pamięci mózgowej poprzez odpowiedni trening układu nerwowego. Najczęściej stosowane domowe sposoby walki z szumami usznymi to m. in. zasypianie przy delikatnych dźwiękach muzyki, unikanie stresu i codzienne odprężanie się po ciężkim dniu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena