Dolegliwość polegająca na ciągłym słyszeniu w jednym lub w obu uszach szumu, często jest objawem jakiejś poważnej choroby. Co powinniśmy wiedzieć o szumach usznych?

Data dodania: 2012-06-12

Wyświetleń: 1971

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szumom usznym może towarzyszyć zmęczenie, rozdrażnienie, poddenerwowanie, brak możliwości skupienia uwagi, zaburzenia snu, a nawet stany depresyjne, które w wyjątkowych sytuacjach prowadzić mogą do myśli samobójczych. Na szumy częściej skarżą się osoby starsze, ale i młode mogą zetknąć się z tym problemem.

szumy uszne

Dolegliwość utrudniająca funkcjonowanie

Szumy uszne, ich ciągłe odczuwanie, może dezorganizować życie i utrudniać funkcjonowanie w pracy i w domu. Ciągłe akustyczne bodźce przeszkadzają w koncentracji uwagi, zaburzają sen i nie pozwalają odpocząć. Szumy uszne są bardzo trudne do wyleczenia ponieważ powstają w wyniku różnorodnych zaburzeń układu słuchowego, jak również centralnego układu nerwowego. Szumy uszne wymagają też leczenia u różnych specjalistów: audiologa, otolaryngologa, neurologa a często także psychiatry.

Różne przyczyny tego samego objawu

Przyczyny szumów usznych mogą być różne. Niektóre z nich to ciągłe przebywanie w hałasie, czyli praca przy produkcji lub słuchanie głośnej muzyki, infekcje górnych dróg oddechowych, nadciśnienie, urazy czaszki, uszkodzenie ucha środkowego, nadmierny stres, stwardnienie rozsiane albo stosowanie niektórych leków, na przykład chininy, kwasów acetylosalicynowych, erytromycyny.

Rodzaje terapii

Obecnie najbardziej skuteczna metoda terapii: TRT, stosowana jest w wyspecjalizowanych ośrodkach medycznych. Polega ona na uaktywnianiu procesu habituacji szumu. Pacjent słucha specjalnego nagrania z tzw. szumem szerokopasmowym. Jego słuchanie sprawia, że pacjent ma wrażenie, że własny szum się wyciszył. Możliwe jest także stosowanie aparatów słuchowych, leków usprawniających krążenie naczyniowe w błędniku, leki antydepresyjne oraz uspokające jeśli szumy uszne wynikają z depresji i złego samopoczucia. Lekarze w niektórych przypadkach zalecają stymulację laserową, która ma na celu zainicjowanie samodzielnej naprawy słuchu przez organizm.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena