Elektryczne ogrodzenia pastwisk to najtańszy i najczęściej wykorzystywany rodzaj ogrodzenia przy wypasie zwierząt. Pastuch elektryczny - bo tak potocznie się o nim mówi - stosuje się zarówno w przypadku wypasu zwierząt, jak i uprawy roślin (stanowi zabezpieczenie przed niepożądanymi zwierzęcymi gośćmi).

Data dodania: 2017-01-26

Wyświetleń: 2388

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Elektryczne ogrodzenia pastwisk - zalety i wady

Jak działa pastuch elektryczny?

Ogrodzenie elektryczne pobiera prąd ze źródła i przemienia go na impuls elektryczny, który "poraża" zwierzęta przy kontakcie z nim. Dzięki pastuchowi możliwe jest utrzymanie zwierząt w obrębie pastwiska, a także zwiększenie jego wydajności. Elektryczne ogrodzenie wymaga jednak odpowiedniego dopasowania, w zależności od rodzaju zwierząt - bydło mleczne, mięsne, czy też inne zwierzęta, a także grubości ich sierści, temperamentu i zachowania.

Zalety pastucha elektrycznego

Pastuch elektryczny, to rodzaj ogrodzenia, który nie jest niebezpieczny dla zwierząt hodowlanych. Ogrodzenie elektryczne jest skuteczne dzięki impulsom elektrycznym wysyłanym przy dotknięciu skóry zwierzęcia, które powodują uczucie krótkotrwałego bólu. W rezultacie kontaktu z ogrodzeniem zwierzę uczy się, że próba podejścia do niego lub też jego przekroczenia, może być dla niego nieprzyjemna, co tworzy barierę psychologiczną i zniechęca do podejmowania takich działań.

Wysokie napięcie pastucha elektrycznego nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia zarówno człowieka, jak i zwierząt. Niezbędne jest jednak zachowanie odpowiednich wskazań dotyczących zasad jego bezpiecznej eksploatacji.

Każdy portal dla rolników wskazuje również na dodatkową zaletę tego rodzaju ogrodzenia. Mianowicie zapobiega on atakowaniu bydła i innych zwierząt hodowlanych przez drapieżniki. Dzięki niemu - tak, jak zostało to wcześniej wspomniane - zostaje również zwiększona wydajność pastwiska. Wzrost obserwuje się stosując szczególny rodzaj wypasania - tzw. wypas kwaterowy. Kwatery pastwiska wypasane są w kolejności, co pozwala na utrzymanie pastwisk w dobrej kondycji, a zwierzętom możliwość korzystania z ciągle świeżej, niezadeptanej trawy. Kwatery, na których nie znajdują się zwierzęta mogą być poddawane pracom pielęgnacyjnym. Pastuch jest łatwy w przenoszeniu, montażu i demontażu.

Druga strona medalu

Z użytkowaniem pastucha wiążą się jednak także pewne wady. Jedną z nich jest oczywiście delikatność taśm, które łatwo jest zerwać. Część pastwiska może być wtedy pozbawiona prądu. Problem mogą stanowić również czasem same zwierzęta, które pozostają niewrażliwe na impulsy z tego typu ogrodzeń. Niemniej jednak jest to jeden z lepszych sposobów na bezpieczne utrzymanie kontroli nad zwierzętami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena