Dobry zbiornik na RSM powinien zapewnić bezpieczne przechowywanie nawozu i wygodę obsługi. Jak wybrać zbiornik, który spełni oba te warunki? Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego przechowywania RSM i poznaj najpopularniejsze rozwiązania.

Data dodania: 2021-03-29

Wyświetleń: 636

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

OPIS, INFORMACJA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaki zbiornik na RSM wybrać?

Ogólne wytyczne dot. przechowywania RSM

Zbiornik na RSM powinien przede wszystkim zapewniać bezpieczne przechowywanie nawozu. Nawóz azotowy mineralny nie jest substancją niebezpieczną, ale duży wyciek do wód gruntowych stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Dlatego po pierwsze zbiornik powinien charakteryzować się dużą szczelnością i wytrzymałością, by zminimalizować ryzyko wycieku.

Szczegóły dotyczące przechowywania RSM są opisane w karcie charakterystyki nawozu. Producent wskazuje w niej podstawowe cechy zbiornika. Powinien być wykonany:

  • ze stali (odpowiednio zabezpieczonej)
  • z tworzyw sztucznych lub
  • z zabezpieczonego betonu.

Niewskazane jest wlewanie RSM do zbiorników z metali kolorowych i ich stopów. Również pompa i pozostały osprzęt powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie mocznika.

Zbiornik powinien być zamknięty i z odpowietrzeniem.

Jak widać, sposobów na przechowywanie jest kilka. Którą z opcji wybrać?

​ Zbiornik betonowy

Klasyczny zbiornik wykonany z betonu i zabezpieczony specjalną warstwą (np. kauczuku) to jedna z tańszych opcji. Wadą tego rozwiązania jest konieczność zapewnienia większej przestrzeni na zbiornik i odpowiedniej pokrywy zamykającej. Zwykle wymaga dodatkowej pracy i pieniędzy, jeśli ma zostać wkopany w ziemię. Trzeba również zaopatrzyć się w pompę do pobierania nawozu.

​ Zbiornik ze stali

Zbiornik stalowy jest znacznie droższy niż betonowy, ale zapewnia większe bezpieczeństwo i wygodę korzystania. Tego typu zbiornik powinien mieć warstwę zabezpieczającą, która ochroni metal przed korozją. Nawóz azotowy bardzo silnie oddziałuje na metal, dlatego konieczne jest tego typu wzmocnienie powierzchni wewnątrz.

Ten typ zbiornika wymaga montażu wanny odciekowej z kwasoodpornej stali, która w razie wycieku zgromadzi wypływający nawóz. Jest też bardziej podatny na szkodliwe działanie środowiska. W przypadku mocowania na stałe do podłoża wymagane jest pozwolenie.

Zbiornik z tworzywa sztucznego

Zbiorniki z tworzywa przeznaczone do magazynowania RSM łączą wygodę użytkowania i bezpieczeństwo przechowywania nawozu. Przede wszystkim są łatwe w obsłudze i można rozbudować je o dodatkowe elementy takie jak dystrybutor, czy system pomiaru poziomu cieczy.

Ich konstrukcja jest odporna na działanie promieniowania UV i inne szkodliwe czynniki środowiskowe, dzięki czemu są trwalsze niż zbiorniki stalowe. Można je dość łatwo przestawiać, co jest trudne w przypadku zbiorników betonowych lub mocowanych zbiorników stalowych.

Stosunkowo nowym rozwiązaniem są też elastyczne zbiorniki z tworzyw sztucznych, które po opróżnieniu można złożyć i wykorzystać w kolejnym sezonie. To ogromne „worki” z tworzywa, które możesz wypełnić nawozem. Ich wadą jest to, że zwykle są dość płaskie i potrzebują dużo przestrzeni, aby je rozłożyć. Sprawdzają się zwykle w przypadku większych gospodarstw.

Możesz też przechowywać nawóz w tzw. mauzerach. Ich niewątpliwą zaletą jest cena (choć ostatnio coraz wyższa). Za to komfort z korzystania jest znacznie niższy. Wymagają też przestrzeni lub specjalnej konstrukcji, jeśli jest ich więcej i czyszczenia, gdy kupujesz używane.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika?

Przede wszystkim określ, ile nawozu powinien mieścić zbiornik. Weź pod uwagę ogólne zapotrzebowanie i dolicz zapas na wodę do rozcieńczenia roztworu.

Zastanów się, ile masz przestrzeni i gdzie możesz bezpiecznie ustawić zbiornik, tak byś mógł z niego komfortowo korzystać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena