Toyota Production System, bo tak brzmi oficjalna nazwa, jest wyjątkową mieszanką unikalnych japońskich metod zarządzania. Mimo tego, iż Japończycy wzorowali się w początkowym stadium na metodach amerykańskich, szybko je zmienili w coś absolutnie własnego. Połączenie pomysłów zachodnich specjalistów od zarządzania ze wschodnim poczuciem odpowiedzialności, obowiązku i współpracy dało znakomite efekty, które pozwalają po dziś dzień cieszyć się Toyocie sukcesami na rynkach na całym świecie.
System obowiązujący w kulturze zarządzania japońskiej firmy jest konglomeratem wielu technik zarządzania, które podporządkowane są przede wszystkim osiągnięciem celu w jak najkrótszy, najprostszy i najbardziej efektywny sposób. Największy nacisk położony jest na marnotrawstwo, nazywane po japońsku muda. Może ono występować w takich zjawiskach jak: nadprodukcja, zapasy, błędy i wady jakościowe, oczekiwanie, nadmierne przetwarzanie, zbędny transport i zbędny ruch. W celu zapobieżenia temu niekorzystnemu z punktu widzenia przedsiębiorstwa zjawisku, postanowiono wdrożyć kilka kluczowych zasad, które obowiązują różne obszary działania sprawnego systemu produkcji.
Z punktu widzenia zaopatrzenia, błędne są zarówno niedobory jak i nadwyżki. Niedobór oznacza nadmierny czas oczekiwania, przestoje i zamieszanie. Nadwyżki z kolei powodują niepotrzebny transport i składowanie, również niekorzystnie wpływając na szybkość produkcji. Dlatego też cały proces produkcyjny jest w Toyocie podporządkowany dokładnym normom produkcyjnym, tak by na każdym etapie powstawało jedynie tyle elementów, ile wymagane jest do rozpoczęcia etapu następnego. Niezwykle pomocne są w tym procesie wdrożone zasady automatyzacji, która jest jednak podporządkowana człowiekowi, odpowiedzialnemu za wysoką jakość wytwarzanych produktów.
Innowacyjność i elastyczność systemu zarządzania japońskiej firmy bierze się również z faktu, iż każdy pracownik, niezależnie od zajmowanego stanowiska, zachęcany jest do szukania korzystnych rozwiązań usprawniających proces. Działanie w ten sposób nie tylko poprawia wydajność pracy w chwili wdrożenia nowych rozwiązań, ale również pełni ogromną rolę w budowaniu pozytywnego poczucia przynależności do zespołu, pracującego nad osiągnięciem wspólnego celu. Dzięki takiemu podejściu pracownicy wszystkich szczebli uzyskują motywację i zaangażowanie, będące istotnym czynnikiem składowym produktywności.
Toyota Production System jest niekiedy nazywana również Toyota Way. Przyznać należy, że ten sposób zarządzania przynosi realne efekty. Ubolewać należy, że wciąż jeszcze jest to system, przed którym wiele polskich firm czuje obawę.