Microsoft Dynamics 365 Business Central to pakiet aplikacji służących kompleksowemu zarządzaniu firmą, następca aplikacji NAV, która była skierowana głównie do organizacji z sektora MSP. W Polsce nie jest szczególnie znany, ale jest kilka argumentów, które przemawiają na jego korzyść.

Data dodania: 2022-12-01

Wyświetleń: 451

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Microsoft Dynamics 365 Business Central: dlaczego pakiet nie jest szeroko znany i dlaczego powinien być?

Pakiet od producenta najlepiej działających pakietów

Siłą Microsoft Dynamics 365 Business Central jest marka wydawcy. Nie chodzi tylko o to, że MS jest także wydawcą najbardziej rozpowszechnionych systemów operacyjnych, ale przede wszystkim o olbrzymie doświadczenie w konstruowaniu oprogramowania modułowego. To istotne, ponieważ Dynamics to także rozwiązanie modułowe i jak we wszystkich takich przypadkach sprawą kluczową nie jest nawet stworzenie odrębnych aplikacji, ale ich zintegrowanie w ramach jednego, wydajnego systemu.

Microsoft, wykorzystując swoje wcześniejsze doświadczenia, stworzył zoptymalizowany pakiet o rozbudowanych możliwościach, pozbawiony charakterystycznych wąskich gardeł, w związku z czym można w tym przypadku mówić o spójnym oprogramowaniu, co w sposób zdecydowany przekłada się na ergonomię.

Kontrola naprawdę wszystkich aspektów działania

Dynamics jest dostępny w dwóch wariantach licencyjnych. Premium obejmuje wszystkie funkcje Essentials, a dodatkowo serwis i produkcję. Już w podstawowym pakiecie znajdują się aplikacje do zarządzania finansami, sprzedażą i zakupami, magazynem, zasobami ludzkimi, projektami i CRM-em firmy.

Podział na moduły umożliwia precyzyjne skupienie się na wybranych aspektach, natomiast integracja w ramach pakietu zapewnia możliwość łatwego łączenia danych z poszczególnych modułów. Będą one w wielu firmach stanowiły znakomite narzędzie podstawowej analityki.

Dostępność: podstawowy atut dobrego oprogramowania

O ile funkcjonalność nie jest nie do podrobienia i można jedynie dowodzić, że została lepiej lub gorzej wdrożona niż w rozwiązaniach konkurencyjnych, to niewątpliwym atutem Business Central jest dostępność.

Pakiet jest dostępny w wariancie on premises dla firm, które są w stanie ponieść wyższe koszty początkowe w zamian za prawo do przejęcia kontroli do wnętrza organizacji, a także w formacie SaaS, co pozwala zredukować nakłady początkowe i obniża wymagania sprzętowe.

A skoro o sprzęcie mowa, jest to jedno z naprawdę nielicznych narzędzi do zarządzania działalnością firmy, które zostało zoptymalizowane pod kątem desktopów (przez instalowaną aplikację lub z dostępem przez przeglądarkę) oraz urządzeń mobilnych. Czy może raczej jest to prawdopodobnie jedyny tego rodzaju pakiet, w którym ta optymalizacja nie odbyła się kosztem elementarnych funkcji.

Zarządzanie w rękach odpowiedzialnych osób

Microsoft Dynamics 365 Business Central pod jeszcze jednym względem wygrywa z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Chodzi mianowicie o bezbłędne rozwiązania w zakresie przydziału ról i uprawnień. W związku z modułową budową jest to technicznie relatywnie proste do zaprojektowania, natomiast w tym przypadku mówimy o daleko idących możliwościach personalizacji także w ramach poszczególnych ról.

Jest to istotne, ponieważ przy olbrzymim znaczeniu płynnego przepływu informacji w firmie, trzeba też docenić znaczenie zabezpieczenia danych i ograniczenia dostępu do nich. Z poziomu poszczególnych ról można tworzyć zestawienia lub wyjątki do udostępnienia dalej, a to finalnie sprawia, że każdy ze specjalistów będzie pracował tylko na tych danych, które są mu rzeczywiście potrzebne.

Według wielu użytkowników jest to optymalnie rozwiązana kwestia: z jednej strony zaimplementowana została rozbudowana funkcjonalność z opcją bardzo szczegółowego zarządzania danymi, z drugiej strony natomiast istnieją sposoby wybiórczej prezentacji, filtrowania i grupowania danych w taki sposób, aby były one od ręki gotowe do dalszej obróbki w konkretnym celu.

Microsoft Dynamics 365 Business Central: popularność będzie rosła

Microsoft Dynamics 365 Business Central jest rozwiązaniem młodym (na polskim rynku od marca 2019), ale zyskującym coraz większą popularność. Będzie ona prawdopodobnie w dalszym ciągu rosła, ale nie dlatego, że nie ma w tym segmencie konkurencji, ale dlatego, że to oprogramowanie naprawdę pomaga w prowadzeniu firm i organizacji na wielu płaszczyznach.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena