ERP – pod tym skrótem kryje się zapewne coś związanego z komputerami. Tak pomyśli każda osoba, która przynajmniej raz w życiu zainstalowała system Windows. To prawda. Enterprise Resources Planning (po polsku Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) jest właśnie oprogramowaniem do sprawnego i kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem.

Data dodania: 2021-03-17

Wyświetleń: 882

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Co to jest System ERP i do czego służy?

Kontrola od A do Z

Poza wspomnianym zarządzaniem, system ERP służy także do kontrolowania najważniejszych zasobów oraz procesów. I dotyczy oczywiście prawie każdego obszary biznesowego: od sprzedaży, finansów, księgowości po kadry, magazyn, produkcję czy zaopatrzenie.

Wyróżnia go praca na tylko jednej bazie danych. Dlatego wszelkie wprowadzone dane w konkretnym dziale, są od razu widziane przez inne osoby, która zajmują się np. nadzorem produkcji albo prowadzeniem ksiąg.

Ogólna historia systemu ERP

Najpierw w latach 60. XX wieku powstał MRP, czyli Material Requirements Planning (Planowanie Zapotrzebowania Materiałowego). Był on poprzednikiem opisywanego tutaj systemu, ukierunkowanym na procesy produkcyjne, które ściśle powiązano z procesami planowania potrzeb materiałowych. Z czasem MRP został rozszerzony. Pojawiła się możliwość kontroli. Co więcej, dodano opcję realizacji zamówień zakupowych. Jego druga wersja zawierała dodatkowo elementy związane m.in. ze sferą sprzedaży.

Oprogramowaniem Enterprise Resource Planning zaczęto posługiwać się od 1990 roku. Dziś jest bardziej dopracowane i lepiej zbudowane. System ERP ma niezbędne procedury wspomagające procesy decyzyjne i wykorzystujące bazy wiedzy przedsiębiorstwa. Poza tym realizuje ideę sztucznej inteligencji. Stąd bez problemu, w pełni integruje wszystkie strefy działalności danego przedsiębiorstwa.

Cechy systemu ERP

Oprogramowanie charakteryzuje się tym, że umożliwia w każdej firmie obieg informacji pomiędzy nią a klientami. Oczywiście w sposób jak najbardziej skrócony i uproszczony. Ale i tak elastyczny oraz sprawny. Można więc śmiało mieć pieczę nad samą produkcję i dystrybucją wszystkich wyrobów.

System ERP ma kilka zalet. Jak już wspomnieliśmy, integruje wszelkie obszary i zarządza procesami (porządkuje je). Poza tym optymalizuje zasoby i zapewnia pełne bezpieczeństwo informacji na temat konkretnej firmy. Dzięki niemu, nie ma mowy o ich utracie i dostaniem się w ręce niepowołanych osób.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na BPSC.com.pl

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena