ERP to określenie dla wyspecjalizowanego oprogramowania służącego do zarządzania przedsiębiorstwem w sposób kompleksowy. W poniższym artykule dokładnie omawiamy specyfikę systemu ERP, jego działanie a także koszt implementacji.

Data dodania: 2022-05-11

Wyświetleń: 443

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym jest system ERP, jak działa i ile kosztuje?

Brak kompleksowego oprogramowania do obsługi różnych działów - czym grozi? 

W wielu firmach poszczególne działy korzystają z osobnego oprogramowania, co niejednokrotnie jest przyczyną wielu problemów komunikacyjnych. W przypadku, gdy kadra magazynu korzysta z zupełnie innego programu aniżeli specjaliści ds. obsługi klienta, ma to ogromny wpływ na spadek poziomu satysfakcji klientów, ponieważ taki model zarządzania jest wysoce nieefektywny. 

Z tego względu tak ważne jest, by przedsiębiorstwa chcące maksymalnie zwiększyć wydajność swoich przedsięwzięć, inwestowały w wyspecjalizowane oprogramowania służące do kompleksowej obsługi dostępnych zasobów. Jedną z najbardziej znanych technologii są systemy ERP. 

Czym jest system ERP? 

System ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to profesjonalne oprogramowanie służące do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa w sposób kompleksowy. Dzięki ERP w jednym miejscu mamy dostęp do informacji na temat wszystkich działów firmy, dzięki czemu podejmowanie decyzji jest prostsze, poprawia się komunikacja pomiędzy pracownikami oraz rośnie poziom zadowolenia klientów. 

W ramach systemu ERP możemy zarządzać różnymi zasobami należącymi do poszczególnych działów firmy - np. marketingu, księgowości, dystrybucji, logistyki, finansów itd. Za pośrednictwem jednego oprogramowania mamy dostęp do wszystkich potrzebnych nam informacji, co jest ogromnym ułatwieniem. Pracownicy różnych działów korzystają z tego samego programowania, dlatego ryzyko występowania różnych błędów jest ograniczone. 

Firma, która zaimplementuje system ERP, może gromadzić wszystkie ważne dane w ramach jednej bazy. Dzięki temu dostęp do istotnych informacji mają wszystkie zatrudnione tam osoby. Każda z informacji może być wykorzystana do przygotowania odrębnego raportu. 

Szczegółowe informacje na temat specyfiki systemu ERP dostępne są na stronie https://mindbox.pl/erp/

Kiedy warto zainwestować w system ERP?

Na implementację systemu ERP powinny postawić te przedsiębiorstwa, u których tradycyjny model zarządzania jest wysoce nieefektywny, czasochłonny i kosztowny. Oznacza to, że konieczność zakupu oprogramowania ERP dotyczy zdecydowanej większości współczesnych przedsiębiorstw.

 Jest to uwarunkowane tym, iż w dzisiejszych czasach dysponowanie nowoczesnymi technologami oraz reagowanie na dynamiczne zmiany zachodzące na rynku musi być absolutnym priorytetem, ponieważ w przeciwnym razie osiągnięcie wysokiej pozycji rynkowej stanie się bardzo trudne lub niemożliwe. 

Warto nadmienić, że nowoczesne systemy ERP charakteryzują się możliwością samodzielnego dostosowywania ich funkcjonalności do własnych potrzeb, a tym samym można ograniczyć koszty. Oprogramowanie ERP jest uznawane za uniwersalne, z którego korzystają zarówno niewielkie przedsiębiorstwa jak i międzynarodowe korporacje. 

Inną technologią, która również cieszy się znaczną popularnością wśród nowoczesnych firm, jest cloud native. Aplikacje Cloud Native są oparte na chmurze, czyli cloud computing. Ich wyróżnikiem jest możliwość bardzo szybkiej budowy przez niewielkie zespoły informatyków. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem https://mindbox.pl/pl/cloud-native/

Ile kosztuje wprowadzenie systemu ERP?

Dokładny koszt wprowadzenia systemu ERP w firmie uzależniony jest od wielu zróżnicowanych czynników. Kluczowe znaczenie ma rozmiar przedsiębiorstwa. W przypadku niewielkich firm koszt implementacji ERP będzie stosunkowo niski, ponieważ zazwyczaj kupują one podstawową wersję ERP bez rozbudowanych baz danych i dodatkowych funkcjonalności czy modułów. 

Znacznie wyższe koszty dotyczą dużych firm zatrudniających setki lub tysiące pracowników oraz utrzymujących kilkanaście różnych działów. W takim przypadku zakup systemu ERP może być dość kosztowny, a jednocześnie jego implementacja zajmuje czasami nawet kilkanaście miesięcy. 

Do najważniejszych czynników wpływających na koszt wprowadzenia systemu ERP składają się następujące czynniki:

  • kupno licencji od usługodawcy, 
  • koszt wdrożenia oprogramowania,
  • przeszkolenie pracowników z obsługi systemu,
  • stworzenie infrastruktury IT,
  • zakres oferowanych funkcjonalności,
  • wsparcie merytoryczne po wdrożeniu oprogramowania w przedsiębiorstwie. 

Gdzie najlepiej sprawdzają się systemy ERP?

W których branżach najlepiej sprawdzają się systemy ERP? Według specjalistów ERP jest najlepszym pomysłem w podmiotach, które wyróżniają się przejrzystą strukturą, a ewidencjonowanie różnych działań w oparciu o rozmaite kryteria nie stanowi żadnego problemu. Największy poziom efektywności funkcjonowania systemów ERP zauważalny jest w przypadku instytucji bankowych, branży handlowej a także w funduszach. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena