To całkiem naturalne pytanie. Nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto kupując nowy sprzęt, gdy stary jest w pełni sprawny. Chyba, że...

Data dodania: 2014-07-04

Wyświetleń: 2450

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

No właśnie, są sytuacje gdy jednak kupujemy coś nowego nawet jeżeli stare jest sprawne :-)

Zmieniamy samochód, chociaż stary jeździ. Kupujemy nowy komputer, chociaż stary jeszcze daje radę. Zmieniamy telewizor, chociaż stary działa i nigdy nas nie zawiódł.

Co łączy przytoczone sytuacje ?

Coś musiało sprawić, że zapragnęliśmy nowego samochodu, komputera czy telewizora.

Zobaczyliśmy w sklepie nowy telewizor, znajomi kupili nowy komputer, zobaczyłeś na ulicy nowy model samochodu. I zaczyna się myślenie jak fajnie byłoby mieć nowy samochód, telewizor czy komputer. Wyobrażamy sobie siebie za kierownicą nowego samochodu, oglądającego mecz lub film na nowym wielkim telewizorze albo przed klawiaturą nowego super szybkiego komputera. I często idziemy za tym głosem. I za jakiś czas w garażu albo w domu stoi nowy samochód, telewizor czy komputer :-)

A jak jest z serwerami ?

Serwerów nie kupuje się w sklepie. Trudno jest zobaczyć na sklepowej półce nowy model serwera, „zakochać się od pierwszego wejrzenia” i zapragnąć mieć taki w serwerowni.

Nowym serwerem trudno się pochwalić, skoro jest ukryty w serwerowni, a do serwerowni z reguły nie wpuszcza się ludzi spoza firmy.

Jako osoba zajmująca się sprzedażą serwerów, nie ukrywam, że ubolewam z tego powodu :-)

Serwer jest takim sprzętem, którego nie chce się wymieniać jeżeli dobrze działa.

Ale są sytuacje, gdy o wymianie serwera warto pomyśleć.

Uzależniamy się coraz bardziej od technologii informatycznych. Trudno sobie wyobrazić pracę bez systemu ERP, CRM czy F-K, bez dostępu do poczty elektronicznej czy internetu. Koszty przestojów mogą być ogromne. Dlatego tak ważne jest, żeby wszystkie potrzebne do pracy systemy i aplikacje były zawsze dostępne.

A to w dużej mierze zależy od niezawodności serwerów, na których są zainstalowane. I dlatego praca administratorów serwerów polega na tym, żeby awariom zapobiegać. I być przygotowanym na szybkie i sprawne jej usunięcie, gdyby jednak coś się zepsuło. Stąd umowy serwisowe, gwarantujące krótkie czasy reakcji albo naprawy.

Serwery to urządzenia techniczne, których awaryjność rośnie w miarę upływu lat. I które nie jest tak łatwo naprawić jak zwykłego PCta. Dopóki serwer jest na gwarancji, możemy być spokojni, że serwis producenta przyjedzie i go naprawi. Po gwarancji już tej pewności nie mamy, a na ewentualność awarii trzeba być przygotowanym.

Rozwój technologii idzie w kierunku stałego zmniejszania mocy pobieranych przez serwery. Kupując nowy energooszczędny serwer płacimy niższe rachunki za prąd, bo mniej pobierają go nie tylko serwery, ale i klimatyzatory.

Serwery starzeją się moralnie. Technologie idą naprzód, dzięki czemu stają się możliwe rzeczy, które do tej pory były niemożliwe. Czasem warto kupić nowy serwer właśnie dla tych nowych możliwości.

Czasem aktualizacja używanej aplikacji wymaga nowszego sprzętu, bo wykorzystuje nowe technologie, których nie ma jeszcze obecny serwer.

Systemy serwerowe Microsoftu mają swój cykl życia i po kilkunastu latach przestają być wspierane. Taki los za kilka miesięcy spotka MS-Windows Server 2003. A ponieważ, jak stwierdziliśmy wcześniej, od pracy serwerów często zależy funkcjonowanie firmy, nie warto ryzykować pracy na starym, niewspieranym przez producenta systemie. Przechodząc na najnowszy system, warto rozważyć zakup nowego sprzętu. I od razu zakupić przedłużenie gwarancji, żeby mieć przed sobą 5 lat spokoju.

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule artykułu - po co wymieniać serwer kiedy stary serwer jeszcze działa ?

Po to, żeby umożliwić sprawne działanie firmy.

  • Przez zapewnienie odpowiednio szybkiego działania i zminimalizowanie ryzyka przestoju systemów i aplikacji informatycznych.
  • Przez zapewnienie odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa informatycznego.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena